Rozhľadňa Zbojská

Muránska planina

Kúsok od Salaša Zbojská vybudovali v roku 2016 Náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca. Jeho súčasťou je prekrásna drevená Rozhľadňa Zbojská. Vyhliadková veža sa nachádza na území Národného parku Muránska planina.

Nádherný výhľad na prírodné bohatstvo tohto kraja si môžu vychutnať nielen turisti, ale zároveň slúži aj na realizáciu monitoringu chránených druhov živočíchov.

Rozhľadňa Zbojská
Rozhľadňa Zbojská

Prejdite sa po náučnom chodníku zbojníka Jakuba a cez tiesňavu

Odporúčame sa vydať po stopách legendárneho tisovského zbojníka Jakuba Surovca a jeho zbojníckej družiny. Unikali panským žandárom zo sedla Zbojská ťažko prístupnou Čertovou dolinou.

Východzí bod je pri informačnom centre na Zbojníckom dvore. Pokračuje súbežne s červeno vyznačenou Rudnou magistrálou smerom na Remetisko.

Naviguje vás zeleno-biela značka. Chodník má dĺžku 5 km a prevýšenie 268 metrov. Náučný chodník je jednosmerný a priechodný roklinou zdola nahor. Rezervujte si aspoň 3 hodiny a určite odporúčame nepremokavú obuv. V čase silných dažďov môže byť roklina neprístupná.

Stačí vám len trasa na Rozhľadňu Zbojská?

Ak preferujete len krátky výlet na rozhľadňu a po okolitých lúkach, tak prístup je jednoduchý. Vyhliadku uvidíte priamo zo sedla Zbojská a peši ste pri nej do 10 minút.

Rozhľadňa Zbojská
Rozhľadňa Zbojská – foto OOCR Horehronie

Ako sa sem dostať?

Sedlo Zbojská sa nachádza približne 18 km od Brezna a 12 km od Tisovca, neďaleko hlavnej cesty.

Parkovanie a verejná doprava

Kúsok od rozhľadne v sedle Zbojská sa nachádza verejné parkovisko pri Salaši Zbojská. Vystúpite na autobusovej zastávke Pohronská Polhora, Zbojská, žel. zast., alebo na železničnej zastávke Zbojská, ktorá sa nachádza na ozubnicovej trati Tisovec – Pohronská Polhora.

Kam v okolí?

Navštívte Lesnícky skanzen Vydrovo v lokalite Čierny Balog. V parku Muránska planina si v posledných rokoch turisti obľúbili Sysľovisko pri Muráni. Vašu pozornosť si isto zaslúži aj história na Hrade Muráň.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase sedlo Zbojská – rozhľadňa Zbojská – Náučný chodník Čertova dolina – sedlo Zbojská.


Dĺžka:
5 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
268 m
Klesanie:
268 m
Lokalita Muránska planina
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Sedlo Zbojská
Trasa Sedlo Zbojská - Rozhľadňa Zbojská - Náučný chodník Čertova dolina - Sedlo Zbojská
Občerstvenie Salaš Zbojská