Čierny Balog – lesnícky skanzen a Čiernohronská železnica

Čierny Balog

Čierny Balog spolu s Lesníckym skanzenom a Čiernohronskou železnicou ponúka celodenný výlet, ktorý si skutočne užije celá rodina.

V stanici Čierny Balog je celoročne otvorené malé múzeum lesných železníc s exponátmi z výstavby a prevádzky lesných železníc na Slovensku.

Súčasťou múzea je živý model zachovanej trate ČHŽ v modelovej mierke H0-e, ktorý si môžu tlačidlom návštevníci spustiť a množstvo historických fotografií. Nachádza sa tu veľké množstvo trojrozmerných exponátov, na ktoré si môžete siahnuť.

Vo vonkajšej expozícii sú na staničných koľajach celoročne vystavené rôzne druhy motorových a parných rušňov, nákladných aj osobných vozňov. Celá stanička v Čiernom Balogu slúži ako živé prevádzkované múzeum.

Ďalšia atrakcia v tejto lokalite je Lesnícky Skanzen Vydrovo, cez ktorý priamo prechádza lesná železnica. Hlavná sezóna, kedy sú dostupné všetky exponáty je od 1.5 do 30.9.

Náučný chodník:

Na viac ako štvorkilometrovom Chodníku lesného času je v súčasnosti 86 zastávok, ktoré vám mnohými zaujímavými exponátmi a predovšetkým prirodzenými lesnými stanovišťami ponúknu objavné pohľady na životodarné schopnosti lesa.

Náučný chodník veľmi jednoduchým a praktickým spôsobom ukazuje návštevníkom, akú výnimočnú funkciu tvorí les v prírode.

Súčasťou vstupenky je aj mapa celého areálu, podľa ktorej si môžete naplánovať trasu prehliadky a odviezť sa lesnou železnicou.

Ako sa sem dostať?

Lesnícky skanzen a Čiernohronská železnica sa nachádza v lokalite Vydrovo, asi 10 km od Brezna a 2,5 km z obce Čierny Balog.

Kde parkovať?

Veľké záchytné parkovisko sa nachádza v lokalite Čierny Balog – Vydrovo, priamo pred zastávkou lesnej železnice. V blízkosti nájdete informačné centrum a občerstvenie.

Verejná doprava:

Autobusom sem prídete z Brezna a vystúpite na zastávke Čierny Balog – Vydrovo, Skanzen.

Otváracie hodiny:

Otváracie hodiny a termíny podujatí nájdete TU.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:4 km Čas:4 hod Lokalita: Čierny Balog Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Čierny Balog - Vydrovo
Občerstvenie: Koliba Vydrovo
Rozhľadňa Brezno
Horehronie Rozhľadňa Brezno
Vtáčnik
Vtáčnik Vtáčnik