Špania Dolina

Špania Dolina

Ideálne a pokojné miesto na výlet, turistiku aj s deťmi pri Banskej Bystrici. Navštívte klenot Slovenska – Španiu Dolinu. Bývala banícka obec vás prekvapí svojím jedinečným rázom a šarmom. Ideálne a pokojné miesto na výlet, turistiku aj s deťmi.

Keď prídete do obce, hneď uvidíte všade dookola rôzne klopačky, haldy, banícke osídlenia, banícke domy a kostoly. Predstavuje aj Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Svojím umiestnením v Starohorských vrchoch sa stala veľmi vyhľadávanou  práve pre svoju jedinečnú históriu, spätosť so Slovenskom a krásy prírody.  Spravte si krátky výlet do Španej doliny, ktorá patrí medzi top prírodné pamiatky.

Špania Dolina
Špania Dolina – foto: Shutterstock

Zaujímavosti a ubytovanie

Nájdete tu napríklad mnohé technické pamiatky: Dennú cisársku štôlňu, klopačky, haldy, šachty, šachtu Maximilián. Špania dolina ponúka ubytovanie, reštaurácie zariadené v banskom štýle. Jedinečnosťou tohto prírodného dedičstva je Banský orloj, ktorý stále funguje. Klopačka slúžila na zvolávanie baníkov do šichty.

Špania dolina predstavuje atraktívne miesto pre turistov. V strede malej obce je miesto pre oddych, sedenie a nájdete tam aj Múzeum medi. Zážitkom je Kostol Premenenia Pána, ku ktorému vedú strmé schody.  Jedná sa o rímskokatolícky zachovalý kostol. Ak budete mať šťastie, bude otvorený.

Unikátom sú tiež tradičné banícke ľudové domy. Špania dolina predstavuje naozajstný klenot pre Slovákov. A ten, kto ju ešte nenavštívil by tak mal učiniť, čo najskôr. Kedysi sa tam ťažila medená ruda. Neveľká Dedina je trvalo osídlená a aj vďaka pozitívnemu prístupu obyvateľov a pamiatky si zachovali svoju tvár.

Lokalita je významná tým, že sa tu sformoval prvý Partizánsky odboj počas druhej svetovej vojny. Ak chcete načerpať energiu a pokoj, vydajte sa na toto mierne odľahlé miesto a zažijete skutočný pokoj a relax. Preneste sa do dávnych dôb baníctva na Slovensku a navštívte Španiu dolinu.

Špania Dolina
Špania Dolina – foto: Shutterstock

Špania dolina – výlet a turistika

Vynikajúci výhľad ponúka trasa cez Malý banský okruh na Haldu šachty Maximilián. Je vhodná aj pre rodinné výlety s deťmi. Pôjdete po trase Klopačka – Cisárska štôlňa – Štôlňa Mann Fajtlová – Schodíky nad haldou – Halda Šachty Maximilián – Alžbetka – Šachta Ludovika – Kostol Premenenia Pána (čas do 2 hod., prevýšenie 114 m) – zelená značka

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko sa nachádza priamo v centre obce pri Baníckom orloji a Baníckej krčme. Autobusom z Banskej Bytrice, vystúpite na konečnej zastávke v Španej Doline, centrum.

vodný žľab Rakytovo
Vodný žľab Rakytovo – foto: Shutterstock

Kam v okolí?

Navštívte Rozhľadňu v rekreačno stredisku Šachtičky, naplánujte si turistiku na Horný diel – Pancierovo, neďaleko Harmanca Harmaneckú jaskyňu a Vodný žľab Rakytovo.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Špania Dolina, Klopačka – Cisárska štôlňa – Štôlňa Mann Fajtlová – Schodíky nad haldou – Halda Šachty Maximilián – Alžbetka – Šachta Ludovika – Kostol Premenenia Pána.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:4 km Čas:2 hod Stúpanie:114 m Klesanie:114 m Lokalita: Špania Dolina Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Špania Dolina
Turistická
značka:
zelená
Trasa: Špania Dolina, Klopačka - Cisárska štôlňa - Štôlňa Mann Fajtlová - Schodíky nad haldou - Halda Šachty Maximilián - Alžbetka - Šachta Ludovika - Kostol Premenenia Pána Občerstvenie: Banícka krčma Web: http://www.spaniadolina.sk/