Špania Dolina

Banská Bystrica

Špania Dolina – ideálne a pokojné miesto na výlet, turistiku aj s deťmi. Navštívte tento vzácny a ukrytý klenot Slovenska pri Banskej Bystrici. Bývala banícka obec vás prekvapí svojím jedinečným rázom, šarmom a baníckou históriou.

Už pri vstupe do obce uvidíte všade dookola rôzne klopačky, haldy, banícke osídlenia, banícke domy a kostoly. Špania dolina predstavuje aj Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Svojím umiestnením v Starohorských vrchoch sa stala veľmi vyhľadávanou  práve pre svoju jedinečnú históriu, spätosť so Slovenskom a okolité krásy prírody.  Spravte si krátky výlet do Španej doliny, ktorá patrí medzi top prírodné pamiatky.

Špania Dolina

Zaujímavosti a ubytovanie

Nájdete tu napríklad mnohé technické pamiatky: Dennú cisársku štôlňu, klopačky, haldy, šachty, šachtu Maximilián. Špania dolina ponúka ubytovanie, reštaurácie zariadené v banskom štýle. Jedinečnosťou tohto prírodného dedičstva je Banský orloj, ktorý stále funguje. Klopačka slúžila na zvolávanie baníkov do šichty.

Špania dolina predstavuje atraktívne miesto pre turistov. V strede malej obce je miesto pre oddych, posedenie a nájdete tu aj Múzeum medi. Zážitkom je Kostol Premenenia Pána, ku ktorému vedú strmé schody. Jedná sa o rímskokatolícky zachovalý kostol.

Unikátom sú tiež tradičné banícke ľudové domy v Španej doline, ktoré sú vzácnym klenotom regiónu. Kedysi sa tu ťažila medená ruda. Neveľká dedina je trvalo osídlená a aj vďaka pozitívnemu prístupu obyvateľov si pamiatky zachovali svoju tvár.

Lokalita je významná tým, že sa tu sformoval prvý Partizánsky odboj počas druhej svetovej vojny. Ak chcete načerpať energiu a pokoj, vydajte sa na toto mierne odľahlé miesto a zažite skutočný pokoj a relax. Preneste sa do dávnych dôb baníctva na Slovensku a navštívte Španiu dolinu.

Špania Dolina
Špania Dolina – foto: Shutterstock

Špania dolina – výlet a turistika

Vynikajúci výhľad ponúka trasa cez Malý banský okruh na Haldu šachty Maximilián. Je vhodná aj pre rodinné výlety s deťmi. Pôjdete po trase Klopačka – Cisárska štôlňa – Štôlňa Mann Fajtlová – Schodíky nad haldou – Halda Šachty Maximilián – Alžbetka – Šachta Ludovika – Kostol Premenenia Pána (čas do 2 hod., prevýšenie 114 m) – zelená značka

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko sa nachádza priamo v centre obce pri Baníckom orloji a Baníckej krčme. Autobusom z Banskej Bytrice, vystúpite na konečnej zastávke v Španej Doline, centrum.

Špania Dolina
Špania Dolina – foto: Ľuboš Repta

Kam v okolí?

Navštívte Rozhľadňu v rekreačno stredisku Šachtičky, naplánujte si turistiku na Horný diel – Pancierovo, neďaleko Harmanca Harmaneckú jaskyňu a Vodný žľab Rakytovo.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Špania Dolina, Klopačka – Cisárska štôlňa – Štôlňa Mann Fajtlová – Schodíky nad haldou – Halda Šachty Maximilián – Alžbetka – Šachta Ludovika – Kostol Premenenia Pána.


Dĺžka:
4 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
114 m
Klesanie:
114 m
Lokalita Banská Bystrica
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Špania Dolina
Turistická značka zelená
Trasa Špania Dolina, Klopačka - Cisárska štôlňa - Štôlňa Mann Fajtlová - Schodíky nad haldou - Halda Šachty Maximilián - Alžbetka - Šachta Ludovika - Kostol Premenenia Pána
Občerstvenie Banícka krčma