Harmanecká jaskyňa

Harmanec

Harmanecká jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie podzemné priestory na Slovensku. V jej útrobách sa nachádzajú mohutné dómy, bohatá sintrová výzdoba a žije tu až 11 druhov netopierov.

Prehliadková trasa je zabezpečená zábradlím a osvetlená. Jaskyňa je prístupná a bezpečná aj pre deti. Pozrite sa dole v článku na otváracie hodiny a cenník vstupného.

Harmanecká jaskyňa

Dĺžka prehliadky a teplota v Harmaneckej jaskyni

Celková dĺžka jaskyne je 3123 metrov, sprístupnený prehliadkový okruh je dlhý 1020 metrov. Počas prehliadky strávime v podzemí približne 60 minút. Počet schodov cez ktoré prejdeme je presne 1042.

Teplota v jaskyni sa pohybuje celoročne v rozmedzí od 5,8 °C do 6,4°C. Určite si pribaľte teplé oblečenie pre celú rodinu.

Harmanecká jaskyňa má puklinovo-rútivý charakter. Pukliny sa rozširovali činnosťou vody, vďaka čomu môžeme v jaskynných priestoroch obdivovať rozsiahle siene a dómy.

Nadložie jaskyne tvorí prevažne vápenec, vďaka nemu prirástol Harmaneckej jaskyni aj názov Biela jaskyňa. Medzi najkrajšie miesta prehliadky patria mohutné stalagmity, nástenné vodopády, sintrové jazierka a Veľký dóm.

Otváracie hodiny

Harmanecká jaskyňa je otvorená od 16. mája do 31.10. V pondelok majú zatvorené. Tu si pozrite ako je otvorené dnes a kedy sú naplánované vstupy so sprievodcom.

Ako sa dostanem k jaskyni?

Prístupový chodník začína presne tu, na parkovisku Harmanecká jaskyňa. Má prevýšenie 260 metrov a výstup ku vchodu do jaskyne trvá približne 30 minút.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko pod jaskyňou Horný Harmanec sa nachádza hneď vedľa hlavnej cesty. Najbližšia autobusová zastávka Horný Harmanec jaskyňa.

Kam v okolí?

Na opačnej strane cesty leží voľne prístupná Dekretova jaskyňa a unikátna technická pamiatka Vodný žľab Rakytovo. Zo Sedla Malý Šturec vedie turistická trasa na Kráľovu studňu a Krížnu. Neďaleko obce Králiky preskúmajte Králickú tiesňavu.

Decathlon

Čas:
1 hod
Lokalita Harmanec
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Horný Harmanec
Turistická značka modrá
Občerstvenie Reštaurácia Čierna ovca