Vodný žľab Rakytovo

Harmanec

Na Slovensku máme len málo takých vzácnych miest, kde sa zachovali pôvodné remeslá, zvyky a tradície. Pri Dolnom Harmanci v doline Rakytovo sa nachádza dodnes funkčný drevený vodný žľab Rakytovo, ktorý sa využíva na spustenie dreva z neprístupného terénu.

Zaujímavosti o vodnom žľabe

Rakytovský žľab mal pôvodne celkovú dĺžku 2 450 m. Konštrukcia je z dreva, konkrétne zo smreka a jedle, bez použitia iného materiálu, napríklad železa, či plastov.

Vodný žľab v roku 2000 vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku a návšteva tohto unikátneho miesta určite stojí za to.

Vodný žľab Rakytovo
Vodný žľab Rakytovo

Ako to celé funguje?

Počas roka sa vyťažené drevo k vodnému žľabu priblížilo koňmi, ručne alebo suchými žľabmi – rizňami; potom sa porezalo a poštiepalo na metrovicu. Nasledujúcu jar sa pripravená metrovica hádzala postupne do žľabu. Na plynulý pohyb dreva dohliadali hliadky rozostavené pozdĺž žľabu. V ústí vodného žľabu, kde sa malo drevo nakladať na povozy, sa žľab prehradil, čím vzniklo jazierko, z ktorého háčikmi upevnenými na dlhých paliciach pracovníci polená vyhadzovali a ukladali do rovnaní. Rovnané drevo sa mohlo splavovať potokom až do Banskej Bystrice, kde sa zachytilo na „hrabliach“.

Ako sa sem dostať?

Naviguje náučný chodník, ktorý začína pri parkovisku Harmanecká jaskyňa. Po žltej značke sem prídeme aj z obce Dolný Harmanec asi za 30 minút.

Vodný žľab Rakytovo
Vodný žľab Rakytovo

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko pod Harmaneckou jaskyňou, neďaleko reštaurácie Čierna ovca. Najbližšia autobusová zastávka – Horný Harmanec, jaskyňa.

Kam v okolí?

Údaje o dĺžke, čase a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Dolný Harmanec – Bystrica, horáreň – Vodný žľab Rakytovo.

Zdroj: Mestské lesy Banská Bystrica


Dĺžka:
1 km
Čas:
0:30 hod
Stúpanie:
35 m
Lokalita Harmanec
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Dolný Harmanec
Turistická značka žltá
Trasa Dolný Harmanec - Bystrica, horáreň - Vodný žľab Rakytovo