Tomášovský výhľad

Slovenský raj

Objavte to NAJ na Slovensku. Slovenský raj = Nádherná Túra! Zistite ako sa dostať na Tomášovský výhľad. Túra na Tomášovský výhľad je bezpochyby jedna z najkrajších v Slovenskom raji. Turistická trasa je nenáročná a vyhliadky veľmi fotogenické. Vyhliadka určite nie je vhodná pre malé deti.

Prístupný celoročne, v zime pozor na pošmyknutie

Určite si sem naplánujte výlet, pretože je tu krásne v každom ročnom období. Pozor však na výšku, tá je dychberúca! Pamätajte na to, že výška skalných stien je až 40 metrov, dbajte na bezpečnosť seba a ostatných. Tomášovský výhľad nie je zabezpečený zábradlím, odporúčame sa pohybovať na okraji skaly veľmi opatrne.

Za dobrej viditeľnosti môžeme odtiaľto pozorovať Vysoké Tatry, Prielom Hornádu, alebo dolinu Bieleho potoka. Miesto majú v obľube tiež horolezci. Dnes je v skalných stenách vybudovaných približne 100 horolezeckých trás rôznej obtiažnosti.

Tomášovský výhľad

Ako sa dostať na Tomášovský výhľad?

Obľúbená je túra po žltej značke z lokality Čingov – centrum. Odtiaľto ste hore do 45 minút. Čaká vás mierne stúpanie.

Najrýchlejší je prístup z lokality Ďurkovec. Trvá len 30 minút. Opäť ideme po žltej.

Vyhliadka je dostupná aj na bicykli po cyklotrase. Vedie sem žltá MTB cesta z obce Spišské Tomášovce.

Náš tip na okružnú trasu cez Prielom Hornádu

Vydajte sa na Tomášovský výhľad cez Prielom Hornádu. Pôjdete po trase Čingov, parkovisko – Biely Potok, ústie – Pod Tomášovským výhľadom – Tomášovský výhľad – Čingov, Ďurkovec – Čingov, parkovisko (čas okružnej trasy 3 hodiny, prevýšenie 310 m) – najprv modrá, potom zelená a žltá značka

Parkovanie a verejná doprava

Verejné platené parkovisko v lokalite Čingov, alebo parkovisko Ďurkovec. Železničná zastávka Spišské Tomášovce a odtiaľ po zelenej turistickej značke trvá výstup do 50 minút. Autobusom zo Spišskej Novej Vsi, zastávka Čingov – parkovisko. Ďalej pokračujte po žltej značke.

Kam v okolí?

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Čingov, centrum – Čingov, Ďurkovec – Tomášovský výhľad.

foto: Govisty, Shutterstock, Lukáš Holzer


Dĺžka:
3 km
Čas:
0:45 hod
Stúpanie:
230 m
Klesanie:
80 m
Lokalita Slovenský raj
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Čingov parkovisko, Spišské Tomášovce, Ďurkovec
Turistická značka žltá, zelená
Trasa Čingov, parkovisko - Čingov, Ďurkovec - Tomášovský výhľad
Občerstvenie Bufet Čingov Salaš Čingov Bufet Ihla Bufet na rázcestí