Suchá Belá

Slovenský raj

Trasa cez roklinu Suchá Belá je najnavštevovanejšia v NP Slovenský raj, najmä pre ľahký prístup od parkoviska a veľký počet nádherných vodopádov. Túru cez roklinu obľubujú rodiny s deťmi.

Nachádza sa v severnej časti Slovenského raja v blízkosti turistického centra Podlesok. Začíname na Podlesku, prejdeme cez Suchú Belú a túra končí na Kláštorisku, aj s občerstevním.

Celou roklinou preteká rovnomenný potok, ktorý pramení na vrchole a vlieva sa do Veľkej Bielej vody. Celková dĺžka tiesňavy je približne 4 km a užijete si nádherný prírodný kaňon. Chodník cez roklinu je zabezpečený rebríkmi, stúpačkami a reťazami, nepremokavú obuv určite oceníte.

Suchá Belá

Nádherné vodopády

Najkrajšími miestami úžiny sú Okienkový vodopád a Korýtkový vodopád. Misové vodopády sú určite najromantickejším miestom v tiesňave. Cez vodopády prechádza veľmi zaujímavá sústava kovových rebríkov. Zvyšok trasy na Kláštorisko vedie po lesných cestách a chodníkoch.

Požičaj bicykel na Kláštorisku

Počas hlavnej turistickej sezóny od 15.4. do 31.10. si môžete spiatočnú cestu do Podleska výrazne skrátiť. V samom závere Suchej Belej, alebo na Kláštorisku ponúkajú za poplatok požičanie horského bicykla.

Suchá Belá

Trasa Podlesok – Suchá Belá – Kláštorisko

Prechod roklinou vedie po trase Podlesok, parkovisko – Roklina Suchá Belá – Suchá Belá, záver – Pod Vtáčím hrbom – Kláštorisko (čas prechodu do 3 hod., prevýšenie 450 m) – najprv zelená a potom žltá a červená značka. Pamätajte na to, že prechod tiesňavou je jednosmerný a to proti toku potoka.

Roklina je prístupná celoročne

Suchá Belá je sprístupnená celoročne. V zimných mesiacoch sa na chodníkoch a rebríkoch môže nachádzať ľad, odporúčame obuť mačky.

Vstup do Národného parku Slovenský raj je spoplatnený

Vstup do všetkých roklín Slovenského raja je spoplatnený. Pokiaľ plánuje dlhší pobyt, odporúčame zakúpiť 3 až 5 dňový lístok v lokalite Čingov, alebo Podlesok. Cenník nájdete TU.

Parkovanie a verejná doprava

Záchytné platené parkovisko v turistickom centre Podlesok. Najbližšia autobusová zastávka Hrabušice, rázc. Podlesok.

Kam v okolí?

V Slovenskom raji odporúčame turistické trasy cez Prielom HornáduRoklinu Piecky, Veľký Sokol, Malý Kyseľ, Kláštorskú roklinu, Tomášovský výhľad, Sokoliu dolinu, Zejmarskú roklinu, alebo Ferratu HZS Kyseľ.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na okružnej trase Podlesok, parkovisko – Roklina Suchá Belá – Suchá Belá, záver – Pod Vtáčím hrbom – Kláštorisko.

foto: Kārlis Dambrāns, Govisity, Turisticky, Shutterstock


Dĺžka:
8 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
450 m
Klesanie:
220 m
Lokalita Slovenský raj
Náročnosť stredná
Prístupový bod Podlesok
Turistická značka červená, žltá, zelená
Trasa Podlesok, parkovisko - Roklina Suchá Belá - Suchá Belá, záver - Pod Vtáčím hrbom - Kláštorisko
Občerstvenie Cafe and Bufet u Orla Poniklec Sudok Podlesok Ranč Podlesok
Súbor GPX stiahnuť