Suchá Belá

Slovenský raj

Trasa cez roklinu Suchá Belá je najnavštevovanejšia v NP Slovenský raj, najmä pre svoju ľahkú prístupnosť a veľký počet nádherných vodopádov. Túru cez roklinu obľubujú rodiny s deťmi. Nachádza sa v severnej časti Slovenského raja v blízkosti turistického centra Podlesok. Pôjdete po trase Podlesok – Suchá Belá – Kláštorisko.

Celou roklinou preteká rovnomenný potok, ktorý pramení na vrchole a vlieva sa do Veľkej Bielej vody. Jej celková dĺžka je približne 4 km a užijete si nádherný prírodný kaňon. Chodník cez roklinu je zabezpečený rebríkmi, stúpačkami a reťazami, nepremokavú obuv určite oceníte.

Suchá Belá
Suchá Belá

Nádherné vodopády

Najkrajšími miestami úžiny sú Okienkový vodopád, Korýtkový vodopád. Misové vodopády sú určite najromantickejším miestom v tiesňave. Cez vodopády prechádza veľmi zaujímavá sústava kovových rebríkov. Zvyšok trasy vedie po lesných cestách a chodníkoch s možnosťou občerstvenia na Kláštorisku.

Požičaj bicykel na Kláštorisku

Počas hlavnej turistickej sezóny si môžete spiatočnú túru skrátiť, pokiaľ si v závere Suchej Belej, alebo na Kláštorisku požičiate za poplatok bicykel a zveziete sa po lesnej ceste naspäť do Podleska.

Suchá Belá

Vstup do Národného parku Slovenský raj je spoplatnený

Vstup do všetkých roklín Slovenského raja je spoplatnený. Pokiaľ plánuje dlhší pobyt, odporúčame zakúpiť 3 až 5 dňový lístok v lokalite Čingov, alebo Podlesok. Cenník nájdete TU. Pamätajte na to, že prechod tiesňavou je jednosmerný a to proti toku potoka.

Uzávera

Suchá Belá je sprístupnená celoročne. V zimných mesiacoch sa na chodníkoch a rebríkoch môže nachádzať ľad, odporúčame obuť mačky.

Trasa Podlesok – Suchá Belá – Kláštorisko

Prechod roklinou vedie po trase Podlesok, parkovisko – Roklina Suchá Belá – Pod Vtáčim hrbom – Nad Podleskom – Podlesok (čas prechodu 4 hod., prevýšenie 460 m) – najprv zelená a potom žltá a červená značka

Parkovanie a verejná doprava

Záchytné platené parkovisko v turistickom centre Podlesok. Najbližšia autobusová zastávka Hrabušice, rázc. Podlesok.

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame túru cez Prielom HornáduRoklinu Piecky, Veľký Sokol, Klátorskú roklinu, Tomášovský výhľad, Sokoliu dolinu, alebo Ferratu HZS Kyseľ.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na okružnej trase Podlesok, parkovisko – Suchá Belá – Pod Vtáčím hrbom – Nad Podleskom – Podlesok, parkovisko.

foto: Kārlis Dambrāns, Govisity, Turisticky, Shutterstock

Dĺžka:10 km Čas:5 hod Stúpanie:460 m Klesanie:460 m Lokalita: Slovenský raj Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Hrabušice, Podlesok
Turistická
značka:
červená, žltá, zelená
Trasa: Podlesok, parkovisko - Suchá Belá - Suchá Belá, záver - Pod Vtáčím hrbom - Nad Podleskom - Podlesok, parkovisko Občerstvenie: Cafe and Bufet u Orla Poniklec Sudok Podlesok Ranč Podlesok Súbor GPX: stiahnuť

Harmanecká jaskyňa
Harmanec Harmanecká jaskyňa
Belské skaly
Malá Fatra Belské skaly
Dóm svätej Alžbety
Košice Dóm svätej Alžbety