Suchá Belá

Slovenský raj

Trasa cez roklinu Suchá Belá je najnavštevovanejšia v NP Slovenský raj, najmä pre svoju ľahkú prístupnosť a veľký počet nádherných vodopádov. Túru cez roklinu obľubujú rodiny s deťmi. Nachádza sa v severnej časti Slovenského raja v blízkosti turistického centra Podlesok. Pôjdete po trase Podlesok – Suchá Belá – Kláštorisko.

Celou roklinou preteká rovnomenný potok, ktorý pramení na vrchole a vlieva sa do Veľkej Bielej vody. Jej celková dĺžka je približne 4 km a užijete si nádherný prírodný kaňon. Chodník cez roklinu je zabezpečený rebríkmi, stúpačkami a reťazami, nepremokavú obuv určite oceníte.

Suchá Belá
Suchá Belá – foto: Kārlis Dambrāns

Nádherné vodopády

Najkrajšími miestami úžiny sú Okienkový vodopád, Korýtkový vodopád. Misové vodopády sú určite najromantickejším miestom v tiesňave. Cez vodopády prechádza veľmi zaujímavá sústava kovových rebríkov. Zvyšok trasy vedie po lesných cestách a chodníkoch s možnosťou občerstvenia na Kláštorisku.

Požičaj bicykel na Kláštorisku

Počas hlavnej turistickej sezóny si môžete spiatočnú túru skrátiť, pokiaľ si v závere Suchej Belej, alebo na Kláštorisku požičiate za poplatok bicykel a zveziete sa po lesnej ceste naspäť do Podleska.

Suchá Belá
foto: Shutterstock

Vstup do Národného parku Slovenský raj je spoplatnený

Vstup do všetkých roklín Slovenského raja je spoplatnený. Pokiaľ plánuje dlhší pobyt, odporúčame zakúpiť 3 až 5 dňový lístok v lokalite Čingov, alebo Podlesok. Cenník nájdete TU. Pamätajte na to, že prechod tiesňavou je jednosmerný a to proti toku potoka.

Uzávera

Suchá Belá je sprístupnená celoročne. V zimných mesiacoch sa na chodníkoch a rebríkoch môže nachádzať ľad, odporúčame obuť mačky.

Suchá Belá
foto: Govisity

Trasa Podlesok – Suchá Belá – Kláštorisko

Prechod roklinou vedie po trase Podlesok, parkovisko – Roklina Suchá Belá – Pod Vtáčim hrbom – Nad Podleskom – Podlesok (čas prechodu 4 hod., prevýšenie 460 m) – najprv zelená a potom žltá a červená značka

Parkovanie a verejná doprava

Záchytné platené parkovisko v turistickom centre Podlesok. Najbližšia autobusová zastávka Hrabušice, rázc. Podlesok.

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame túru cez Prielom HornáduRoklinu Piecky, Veľký Sokol, Klátorskú roklinu, Tomášovský výhľad, Sokoliu dolinu, alebo Ferratu HZS Kyseľ.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na okružnej trase Podlesok, parkovisko – Suchá Belá – Pod Vtáčím hrbom – Nad Podleskom – Podlesok, parkovisko.

foto: Kārlis Dambrāns, Govisity, Turisticky, Shutterstock

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:10 km Čas:5 hod Stúpanie:460 m Klesanie:460 m Lokalita: Slovenský raj Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Hrabušice, Podlesok
Turistická
značka:
červená, žltá, zelená
Trasa: Podlesok, parkovisko - Suchá Belá - Suchá Belá, záver - Pod Vtáčím hrbom - Nad Podleskom - Podlesok, parkovisko Občerstvenie: Cafe and Bufet u Orla Poniklec Sudok Podlesok Ranč Podlesok Súbor GPX: stiahnuť