Múzeum liptovskej dediny – Pribylina

Liptov

V nádhernom podhorskom prostredí, neďaleko vstupu do Račkovej doliny, sa nachádza romantický skanzen. Múzeum liptovskej dediny – Pribylina upúta návštevníkov v každom ročnom období.

Od ostatných sa odlišuje najmä formou zástavby a skladbou historických objektov. Mnohé sa podarilo zachrániť zo zaniknutých obcí počas výstavby Liptovskej Mary.

Objekty expozície:

Medzi najkrajšie objekty expozície môžeme zaradiť drevené a hospodárske stavby, ktoré majú znaky roľníckych a remeselníckych vrstiev. Nachádzajú sa tu aj vzácne stredoveké kamenné objekty.

Všetky stavby spolu vytvárajú jedinečnú skladbu historického a kultúrneho prostredia Liptova.

Skanzen Pribylina
Skanzen Pribylina

Prehliadka:

V rámci prehliadky určite odporúčame navštíviť Goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec, ktorý je najstarším zachovaným zemianskym sídlom v Liptove zo 14. – 16. storočia.  Je spájaný s kráľom Matejom Korvínom a jeho synom Jánom Korvínom, kniežaťom liptovským.

Atraktívnou expozíciou je ranogotický kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara s fragmentmi pôvodných nástenných malieb zo 14. a 15. storočia.

Vláčik:

V hornej časti areálu múzea sa nachádza statická expozícia historickej Považskej lesnej železnice, ktorá sem bola presťahovaná z Liptovského Hrádku.

Výstavba približne kilometrového úseku Depo – Kostol (1. etapa), bola zrealizovaná v lete 2018. Úsek bol pre verejnosť slávnostne otvorený 24. októbra 2018 s pravidelnou letnou premávkou od sezóny 2019.

Múzeum liptovskej dediny – Pribylina rozhodne odporúčame navštíviť.

Otváracie hodiny:

Info TU.

Pribylina skanzen – Program 2020:

Info TU.

Cenník:

Info TU.

Kontakt:

0918 680297
044 5293163

Atrakcie v okolí:

Odporúčame návštevu Medvedej štôlne v Žiarskej doline, alebo výlet na Žiarsku chatu.

Parkovanie:

Neďaleko hlavnej cesty, pri obci Pribylina vedie odbočka ku záchytnému parkovisku, ktoré sa nachádza pred vstupom do Liptovského múzea

Verejná doprava:

Autobusom z Liptovského Hrádku, alebo Liptovského Mikuláša. Vystúpite na konečnej zastávke Pribylina, garáž SAD, alebo Pribylina, Račkova dolina rázcestie.

Zdroj: Múzeum liptovskej dediny

Dĺžka:1 km Čas:2 hod Stúpanie:25 m Klesanie:25 m Lokalita: Liptov Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Pribylina
Trasa: Pribylina - Múzeum liptovskej dediny a späť Web: https://www.skanzenpribylina.sk/

Harmanecká jaskyňa
Harmanec Harmanecká jaskyňa
Belské skaly
Malá Fatra Belské skaly
Dóm svätej Alžbety
Košice Dóm svätej Alžbety