Kvačianska a Prosiecka dolina

Liptov

Skutočná turistická lahôdka sa ukrýva na Liptove. Kvačianska a Prosiecka dolina je spojená okružným chodníkom. Spoznajte vzácny Kvačiansky mlyn, ktorý sa nachádza v lokalite Oblazy.

Prosiecka dolina je považovaná za jednu z najkrajších dolín na Slovensku najmä pre krasové útvary a pestrosť rastlín. Čitatelia časopisu Krásy Slovenska ju dokonca označili za najkrajšiu dolinu na Slovensku.

Medzi najväčšie lákadlá Prosieckej doliny patrí vodopád Červené piesky v závere doliny. Je prístupný po turistickom chodníku z rázcestia Vidová. V Prosieckej doline sa nachádzajú drevené mostíky a kovové rebríky. Niektoré časti chodníka sú istené reťazami a kovovými stúpačkami. Neodporúčame vstup so psom.

Kvačianska dolina
Kvačianska dolina – vyhliadka

Vodopády v Prosieckej doline a mlyny v Kvačianskej doline

V Prosieckej doline navštívte vodopád Červené piesky a v Kvačianskej Ráztocký vodopád, vodné mlyny Oblazy, vyhliadky Malý Roháč a Kobyliny.

Kvačianska a Prosiecka dolina je prepojená okružným náučným chodníkom, na ktorom sú inštalované informačné tabule popisujúce charakteristiky konkrétnej oblasti.

V hornej časti Kvačianskej doliny v lokalite Oblazy sa nachádzajú dva drevené vodné kolesové mlyny, ktoré sú technickými pamiatkami. Jednoznačne patria medzi hlavné lákadlo celej túry. Dolný mlyn s pílou je zreštaurovaný a v prevádzke. Ukrýva expozíciu mlynárskej techniky.

Kvačianska dolina
Kvačianska dolina a Mlyny Oblazy

Túra Kvačianska dolina – Mlyny Oblazy

Východzie miesto je obec Kvačany.

Pokiaľ plánujete kratšiu variantu a chcete sa pozrieť len do Kvačianskej doliny, odporúčame trasu Kvačianska dolina, ústie – Vyhliadka Kobyliny – Vyhliadka Roháč – Vodné mlyny Oblazy (čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 295 m) – najprv červená a potom modrá značka

Okružna trasa cez Prosiecku a Kvačiansku dolinu?

Obidve doliny sa dajú prejsť okružnou trasou. Vrátite sa na rovnaké miesto, z ktorého ste odchádzali. Východzie miesto je obec Prosiek.

Okružný chodník vedie po trase Prosiek – Prosiecka dolina – Vodopád Červené piesky – Svorad – Veľké Borové – Ráztocký vodopád – Vodné mlyny Oblazy – Kvačianska dolina – Prosiek (čas okruhu do 6 hod., prevýšenie 970 m) – najprv modrá a potom červená a žltá značka

Kvačianska dolina
Kvačianska dolina – mlyny

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko za obcou Prosiek, pred vstupom do Prosieckej doliny. Parkovisko pred vstupom do Kvačiankej doliny, nad obcou Kvačany.

Kam v okolí?

V blízkosti navštívte rozhľadne vo Veľkom Borovom, Archeoskanzen Havránok, Lúčanský vodopád, alebo Liptovský Hrad.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Kvačianska dolina, ústie – Vyhliadka Kobyliny – Vyhliadka Roháč – Vodné mlyny Oblazy a späť

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:6 km Čas:4 hod Stúpanie:295 m Klesanie:295 m Lokalita: Liptov Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Prosiek, Kvačany
Turistická
značka:
červená, modrá, žltá
Trasa: Kvačianska dolina, ústie - Vyhliadka Kobyliny - Vyhliadka Roháč - Vodné mlyny Oblazy a späť Občerstvenie: Koliba Gréta Súbor GPX: stiahnuť