Batizovské pleso

Vysoké Tatry

Batizovské pleso sa nachádza priamo na trase červenej značky, na Tatranskej magistrále medzi Ostrvou a Sliezskym domom. Dostalo meno podľa Batizovskej doliny a tá podľa podtatranskej obce Batizovce. Túra z Tatranskej Polianky, alebo Vyšných Hágov? Prídete sem aj zo Sliezskeho domu a od Popradského plesa.

Maximálna hĺbka Batizovského plesa je 8 metrov a leží v nadmorskej výške 1884 m n.m. Patrí medzi jediné väčšie pleso v Batizovskej doline.

Obklopujú ho mohutné tatranské štíty. Na západnej strane Končistá (2538 m n.m.), na severnej Popradský ľadový štít (2396 m n.m.), Batizovský štít (2448 m n.m.) a napokon na východnej náš najvyšší Gerlachovský štít (2655 m n.m.).

Batizovské pleso
foto: Shutterstock

Túra na Batizovské pleso

Najľahšie je pleso prístupné po červenej značke zo Sliezskeho domu (1670 m n.m.). Pôjdete po trase Sliezsky dom – Odb. na Vyšné Hágy – Batizovské pleso (čas výstupu do 1:20, prevýšenie 243 m) – červená značka

Náročnejší chodník z Popradského plesa cez Ostrvu vedie po trase Popradské pleso – Sedlo pod Ostrvou – Odb. na Vyšné Hágy – Batizovské pleso (čas výstupu 3 hodiny, prevýšenie 608 m) – červená značka

K Batizovskému plesu vedie tiež turistický chodník z Vyšných Hágov. Pôjdete po trase Vyšné Hágy, TEŽ Odb. na Vyšné Hágy – Batizovské pleso. (čas výstupu 3 hodiny, prevýšenie 803 m). Chodník z Vyšných Hágov je uzavretý od 1.11. do 14.6.

Všetky prístupové trasy vedú po kamenistých chodníkoch, ktoré môžu byť sezónne pokryté snehom a ľadom.

Parkovanie a verejná doprava

Na platenom záchytnom parkovisku v lokalite Popradské pleso, TEŽ, alebo pred žel. stanicou v Tatranskej Polianke. Vo Vyšných Hágoch pred žel. stanicou. Žel. zastávka Tatranská Polianka, Popradské pleso, alebo Vyšné Hágy.

Kam v okolí?

Turistické trasy vedú z Batizovské plesa cez Sedlo pod Ostrvou na Popradské pleso. V opačnom smere na Sliezsky dom a Hrebienok.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Výšné Hágy – Odbočka na Vyšné Hágy – Batizovské pleso a späť

foto: Shutterstock, Trekkpics, Jakub Solovský

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:10 km Čas:7 hod Stúpanie:805 m Klesanie:805 m Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Vyšné Hágy, Sliezsky Dom, Popradské pleso
Turistická
značka:
červená, žltá
Trasa: Výšné Hágy - Odbočka na Vyšné Hágy - Batizovské pleso a späť Občerstvenie: Sliezsky Dom
Rozhľadňa Brezno
Horehronie Rozhľadňa Brezno
Vtáčnik
Vtáčnik Vtáčnik