Sliezsky dom

Vysoké Tatry

Sliezsky dom je najvyššie položený horský hotel na Slovensku, ktorý postavili v nadmorskej výške 1670 m n.m.

V blízkosti sa nachádza Velické pleso, okolo ktorého vedie okružný chodník. Tu sa na brehu v špeciálne vybudovanom altánku počas návštevy Slovenska modlil pápež Ján Pavol II. Bolo to 3. júla v roku 1995. Pamätnú tabuľku nájdete pred vchodom do hotela.

Nad Velickým plesom môžeme pozorovať Velický vodopád, okolo ktorého vedie turistický chodník Velickou dolinou ďalej na Poľský hrebeň a Východnú Vysokú.

Sliezsky dom

Sliezsky dom

Ubytovanie:

V súčasnosti je po kompletnej rekonštrukcii a ubytujete sa v 36 izbách a 8 apartmánoch.

Občerstvenie ponúka hotelová reštaurácia, alebo si zvoľte lacnejšiu variantu turistický bufet Sliezsky domček, ktorý nájdete za hotelom.

Otvorené majú celoročne. Ubytovanie môžete pohodlne rezervovať priamo TU.

Túra na Sliezsky dom:

Najlepšie sa sem dostanete z Tatranskej Polianky. Pôjdete po trase Tatranská Polianka – Velická poľana – Sliezsky dom (čas výstupu do 2:30, prevýšenie 671 m) – zelená značka

Druhú variantu ponúka chodník zo Starého Smokovca. Pôjdete po trase Starý Smokovec, TEŽ – Nad Zrubami – Velická poľana – Sliezsky dom (čas výstupu do 2:45, prevýšenie 681 m) – najprv žltá a potom zelená značka

Z Hrebienka sem prídete do 2:30 hod., alebo od Popradského plesa cez Sedlo pod Ostrvou do 3:30 hod. Tatranská magistrála je dostupná celoročne v závislosti od poveternostných podmienok.

Vedie sem aj modrá cyklotrasa po asfaltovej ceste priamo z Tatranskej Polianky.  Táto varianta je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Na Sliezsky dom po tejto trase prídete aj s kočíkom.

Sliezsky dom

Sliezsky dom autom:

Najbližšie verejné parkovisko sa nachádza v Tatranskej Polianke nad kostolom. Počas priaznivých poveternostných podmienok je možné parkovať priamo pred hotelom.

Kam v okolí?

Turisti z tohto miesta často podnikajú výstupy s vodcom na najvyšší vrchol Slovenska – Gerlachovský štít (2655 m n. m.).

Turistické chodníky odtiaľto vedú na Poľský hrebeň a Východnú Vysokú. Chodník od Sliezskeho domu je od 1.11 do 14.6. uzatvorený.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Tatranská Polianka – Sliezsky dom a späť.

foto: Shutterstock, Sliezsky dom

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:9 km Čas:4:30 hod Stúpanie:676 m Klesanie:676 m Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: stredná Turistická
značka:
zelená
Trasa: Tatranská Polianka - Sliezsky dom a späť Občerstvenie: Sliezsky domček - turistická reštaurácia