Sliezsky dom

Vysoké Tatry

Sliezsky dom je z preventívnych dôvodov zatvorený do odvolania. Zdroj: Sliezsky dom

Sliezsky dom je najvyššie položený horský hotel na Slovensku, ktorý postavili v nadmorskej výške 1670 m n. m.

V blízkosti sa nachádza Velické pleso, okolo ktorého vedie okružný chodník. Tu sa na brehu v špeciálne vybudovanom altánku počas návštevy Slovenska modlil pápež Ján Pavol II. Bolo to 3. júla v roku 1995. Pamätnú tabuľku nájdete pred vchodom do hotela.

Nad Velickým plesom môžeme pozorovať Velický vodopád, okolo ktorého vedie turistický chodník Velickou dolinou ďalej na Poľský hrebeň.

Sliezsky dom je v súčasnosti po kompletnej rekonštrukcii a ubytujete sa v 36 izbách a 8 apartmánoch.

Občerstvenie ponúka hotelová reštaurácia, alebo si zvoľte lacnejšiu variantu turistický bufet Sliezsky domček, ktorý nájdete za hotelom.

Sliezsky dom je otvorený celoročne.

Ako sa sem dostať?

Sliezsky dom je najlepšie prístupný z Tatranskej Polianky. Pôjdete po trase Tatranská Polianka – Velická poľana – Sliezsky dom (čas výstupu do 2:30, prevýšenie 671 m) – zelená značka

Druhú variantu ponúka chodník zo Starého Smokovca. Pôjdete po trase Starý Smokovec, TEŽ – Nad Zrubami – Velická poľana – Sliezsky dom (čas výstupu do 2:45, prevýšenie 681 m) – najprv žltá a potom zelená značka

Z Hrebienka sem prídete do 2:30 hod., alebo od Popradského plesa cez Sedlo pod Ostrvou do 3:30 hod. Tatranská magistrála je dostupná celoročne v závislosti od poveternostných podmienok.

Vedie sem aj modrá cyklotrasa po asfaltovej ceste priamo z Tatranskej Polianky.  Táto varianta je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Na Sliezsky dom po tejto trase prídete aj s kočíkom.

Kde parkovať?

Najbližšie verejné parkovisko sa nachádza v Tatranskej Polianke nad kostolom.

Kam v okolí?

Turisti z tohto miesta často podnikajú výstupy s vodcom na najvyšší vrchol Slovenska – Gerlachovský štít (2655 m n. m.).

Turistické chodníky odtiaľto vedú na Poľský hrebeň a Východnú Vysokú. Chodník od Sliezskeho domu je od 1.11 do 14.6. uzatvorený.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Tatranská Polianka – Sliezsky dom a späť.


Dĺžka:9 km Čas:4:30 hod Stúpanie:676 m Klesanie:676 m Lokalita:Vysoké Tatry Náročnosť:stredná Turistická
značka:
zelená
Trasa:Tatranská Polianka - Sliezsky dom a späť Občerstvenie:

Sliezsky domček – turistická reštaurácia

Donovaly

Nová hoľa – Donovaly

Horehronie
5 km3 hodľahká náročnosťHrad Blatnica

Veľká Fatra
7 km3 hodľahká náročnosťVeľké Biele pleso

Vysoké Tatry
20 km7 hodstredná náročnosť