Sliezsky dom

Vysoké Tatry

Ako sa dostať na Sliezsky dom? Túra Tatranská Polianka Sliezsky dom po asfaltovej ceste s kočíkom, aj na bicykli. Ubytovanie, reštaurácia a ubytovanie v najvyššie postavenom horskom hoteli na Slovensku. Stojí v nadmorskej výške 1670 m n.m., pod Gerlachovským štítom (2655 m n.m.).

V blízkosti sa nachádza Velické pleso, okolo ktorého vedie okružný chodník. Tu sa na brehu v špeciálne vybudovanom altánku počas návštevy Slovenska modlil pápež Ján Pavol II. Bolo to 3. júla v roku 1995. Pamätnú tabuľku nájdete pred vchodom do hotela.

Nad Velickým plesom môžeme pozorovať Velický vodopád, okolo ktorého vedie turistický chodník Velickou dolinou ďalej na Poľský hrebeň a Východnú Vysokú.

Sliezsky dom
foto: Shutterstock

Luxusné ubytovanie v Sliezskom dome

V súčasnosti je po kompletnej rekonštrukcii a ubytujete sa v 36 izbách a 8 apartmánoch. Občerstvenie ponúka hotelová reštaurácia, alebo si zvoľte lacnejšiu variantu turistický bufet Sliezsky domček, ktorý nájdete za hotelom. Otvorené majú celoročne. Ubytovanie môžete pohodlne rezervovať priamo TU.

Túra na Sliezsky dom

Prístup na bicykli, alebo s kočíkom po asfaltke z Tatranskej Polianky. Pôjdete po trase Tatranská Polianka – Velická poľana – Sliezsky dom (pešo do 2 hod., prevýšenie 671 m) – zelená značka

Ďalšia varianta je chodník zo Starého Smokovca. Pôjdete po trase Starý Smokovec, TEŽ – Rázcestie nad Zrubami – Velická poľana – Sliezsky dom (čas výstupu do 2:30 hod., prevýšenie 681 m) – najprv žltá a potom zelená značka

Z Hrebienka po červenej značke prídete do 2:30 hod., alebo od Popradského plesa cez Sedlo pod Ostrvou do 3:30 hod. Tatranská magistrála je dostupná celoročne v závislosti od poveternostných podmienok.

Vedie sem modrá cyklotrasa po asfaltovej ceste priamo z Tatranskej Polianky. Má dĺžku 7 km a prevýšenie 695 m. Táto varianta je vhodná aj pre rodiny s deťmi, po tejto trase prídete s kočíkom.

Sliezsky dom
foto: Sliezsky dom

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie verejné parkovisko v Tatranskej Polianke nad kostolom, alebo na ceste do Velickej doliny, pred závorou. Počas priaznivých poveternostných podmienok je možné parkovať priamo pred hotelom. Železničná zastávka Tatranskej električky v Tatranskej Polianke a autobusová zastávka Vysoké Tatry, Tatranská Polianka.

Kam v okolí?

Turisti z tohto miesta často podnikajú výstupy s vodcom na najvyšší vrchol Slovenska – Gerlachovský štít (2655 m n. m.). Turistické chodníky od Sliezskeho domu pokračujú na Poľský hrebeň a Východnú Vysokú. Po Tatranskej magistrále prejdete cez Sedlo pod Ostrvou na Popradské pleso, alebo cez Hrebienok na Skalnaté pleso.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Tatranská Polianka – Sliezsky dom a späť.

foto: Shutterstock, Sliezsky dom

Zľavy na pobyty na Slovensku

Dĺžka:9 km Čas:5 hod Stúpanie:676 m Klesanie:676 m Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Tatranská Polianka
Turistická
značka:
zelená
Trasa: Tatranská Polianka - Sliezsky dom a späť Občerstvenie: Sliezsky domček - turistická reštaurácia