Sedlo pod Ostrvou

Vysoké Tatry

Hľadáte celoročne dostupný chodník vo Vysokých Tatrách? Túra na Sedlo pod Ostrvou začína priamo nad Popradským plesom. Vystúpame do výšky 1966 m n.m. Pre túto trasu neplatí zimná uzávera. Toto veľmi vyhľadávané a obľúbené miesto sa nachádza na atraktívnej Tatranskej magistrále medzi Popradským plesom, Batizovským plesom a Sliezskym domom.

Výstup od plesa do sedla je schodný bez akýchkoľvek reťazí, alebo istiacich pomôcok. V zime môže byť chodník ťažšie priechodný, odporúčame mačky a paličky. Trasu od Štrbského, resp. Popradského plesa určite zvládnu aj deti. Chodník prekonáva výrazné stúpanie, po celý čas traverzuje a odkrýva nádherné panoramatické výhľady. Pripomíname, že oficiálny turistický chodník vedie len do sedla a nie na vrchol Ostrvy (1984 m.n.m.).

Túra Štrbské pleso – Popradské pleso – Sedlo pod Ostrvou

Trasa Popradské pleso – Sedlo pod Ostrvou (čas chôdze hore do 1:45 hod., prevýšenie 462 m) – červená značka

Od stanice TEŽ ideme po trase Popradské pleso, TEŽ – Popradské pleso – Sedlo pod Ostrvou (čas chôdze hore 3 hod., prevýšenie 751 m) – najprv modrá a potom červená značka

Obľúbená je túra zo Štrbského plesa, cez Popradské pleso a ďalej na Sedlo pod Ostrvou: Štrbské pleso, odbočka pri Heliose – Trigan – Popradské pleso – Sedlo pod Ostrvou (čas chôdze tam do 3:30 hod., prevýšenie 666 m) – červená značka (v zime od rozcestníka Trigan najprv po zelenej a potom po červenej)

Dlhšia a náročnejšia trasa sem vedie po tatranskej magistrále od Sliezskeho domu: Sliezsky domBatizovské pleso – Ostrva (čas chôdze tam 3 hodiny, prevýšenie 493 m) – červená značka

Prídeme sem aj z Vyšných Hágov a pokračujeme cez Batizovské pleso – S. pod Ostrvou (čas chôdze do 4:30 hod., prevýšenie 1020 m ) – žltá a červená značka. Pripomíname, že turistický chodník Vyšné Hágy – Batizovské pleso (žltá značka) je uzatvorený od 1.11. do 31.5.

Parkovanie a verejná doprava

V lokalite Popradské pleso, TEŽ, alebo na platenom záchytnom parkovisku na Štrbskom plese. Vo Vyšných Hágoch pred žel. stanicou. Verejná doprava – žel. stanica Štrbské pleso, Popradské pleso, alebo Vyšné Hágy.

Kam v okolí?

Cestou na Popradské pleso sa nachádza aj pietne miesto obetiam Vysokých Tatier – Symbolický cintorín. Z Popradského plesa pokračujú turistické chodníky na Veľké Hincovo pleso, Kôprovský štít, prípadne na Chatu pod Rysmi a Rysy.

Ubytovanie so zľavou vo Vysokých Tatrách

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Popradské pleso, zastávka TEŽ – Popradské pleso – Sedlo pod Ostrvou.


Dĺžka:
8 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
751 m
Klesanie:
35 m
Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť stredná
Prístupový bod Štrbské pleso, Popradské Pleso, Sliezsky Dom
Turistická značka červená, žltá, zelená
Trasa Popradské pleso, zastávka TEŽ - Popradské pleso - Sedlo pod Ostrvou
Občerstvenie Chata pri Popradskom plese Majláthova chata