Bralová skala

Handlová

Z Rematy je Bralová skala (826 m n.m.) ľahko rozpoznateľná vďaka umiestnenému vysielaču, ktorý vytŕča spoza neprehliadnuteľnej skalnej veže. Práve z rekreačného strediska Remata vedie trasa do lokality Vranie sedlo a odtiaľ je to už len kúsok na nádherné vyhliadkové miesto.

Skalná vyhliadka na Bralovej skale nie je ohraničená zábradlím, preto sa na vrchole skaly pohybujte mimoriadne opatrne a pri kraji pohyb neodporúčame vôbec. Steny skalnej veže sú poriadne vysoké a okraje nie sú spevnené. Vyhliadka teda nie je vhodná pre malé deti.

Za priaznivého počasia nám Bralová skala ponúkne skvelý výhľad na mesto Handlová, Turčiansku kotlinu a pohoria Malá Fatra, Kremnické vrchy, alebo Vtáčnik. Lokalita Remata, alebo prezývaná tiež Remäta je pokojná rekreačná oblasť a tiež lyžiarske stredisko telesne postihnutých športovcov. Nachádza sa pri obci Ráztočno v okrese Prievidza, neďaleko mesta Handlová.

Bralová skala

Výstup Remata – Bralová skala – Ráztočno

Výstup začíname pri Horskom Hoteli Remata, neďaleko železničnej zastávky a pod železničným viaduktom. Trasa Náučného chodníka začína priamo tu. Pôjdete po trase Remata, žel. zastávka – Remata, Horský hotel – Vranie sedlo – Bralová skala (čas výstupu do 1 hod., prevýšenie 311 m) – žltá značka

Vyskúšajte okružnú trasu z Rematy po náučnom chodníku až do Ráztočna. Pôjdete po trase Remata, žel. zastávka – Remata, Horský hotel – Vranie sedlo – Bralová skala – Sklenianske lúky – Hájska skala – Ráztočno (čas okruhu do 3 hod., prevýšenie 425 m) – najprv žltá, potom červená a modrá značka

Bralová skala

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko priamo pred Horským hotelom Remata, a verejnou dopravou do žel. zastávky Remäta. Vlaky premávajú z Vrútok, Martina, Handlovej a Prievidze.

Kam v okolí?

Z Handlovej odporúčame túru na Veľký a Malý Gríč, v Boniciach láka na návštevu Bojnický zámok, ZOO Bojnice, Vyhliadka Čajka v Bojniciach a Hornonitrianske múzeu v Prievidzi. Navštívte Mineralogické a banícke múzeum v Boniciach a v obci Sebedražie Hornonitriansky banský skanzen.

Údaje sú trase dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Remata, žel. zastávka – Remata, Horský hotel – Vranie sedlo – Bralová skala a späť.

foto: Turisticky

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:6 km Čas:3 hod Stúpanie:311 m Klesanie:311 m Lokalita: Handlová Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Remata
Turistická
značka:
žltá
Trasa: Remata, žel. zastávka - Remata, hotel - Vranie sedlo - Bralová skala a späť Občerstvenie: Horský Hotel Remata