Bralová skala

Handlová

Z Rematy je Bralová skala (826 m n.m.) ľahko rozpoznateľná vďaka umiestnenému vysielaču, ktorý vytŕča spoza neprehliadnuteľnej skalnej veže. Práve z rekreačného strediska Remata vedie trasa do lokality Vranie sedlo a odtiaľ je to už len kúsok na nádherné vyhliadkové miesto.

Skalná vyhliadka na Bralovej skale nie je ohraničená zábradlím, preto sa na vrchole skaly pohybujte mimoriadne opatrne. Pri okraji vyhliadky pohyb neodporúčame vôbec. Steny skalnej veže sú poriadne vysoké a skalné bralo nie je spevnené. Vyhliadka teda nie je vhodná pre malé deti.

Za priaznivého počasia nám Bralová skala ponúkne skvelý výhľad na mesto Handlová, Turčiansku kotlinu a pohoria Malá Fatra, Kremnické vrchy, alebo Vtáčnik. Lokalita Remata, prezývaná tiež Remäta je pokojná rekreačná oblasť a tiež lyžiarske stredisko telesne postihnutých športovcov. Nachádza sa pri obci Ráztočno v okrese Prievidza, neďaleko mesta Handlová.

Bralová skala
Bralová skala

Výstup Remata – Bralová skala – Ráztočno

Výstup začíname pri Horskom Hoteli Remata, neďaleko železničnej zastávky a pod železničným viaduktom. Trasa Náučného chodníka začína priamo tu. Pôjdeme po trase Remata, žel. zastávka – Remata, Horský hotel – Vranie sedlo – Bralová skala (čas výstupu do 1 hod., prevýšenie 311 m) – žltá značka

Vyskúšajte okružnú trasu z Rematy po náučnom chodníku až do Ráztočna. Pôjdeme cez Remata, žel. zastávka – Remata, Horský hotel – Vranie sedlo – Bralová skala – Sklenianske lúky – Hájska skala – Ráztočno (čas okruhu do 3 hod., prevýšenie 425 m) – najprv žltá, potom červená a modrá značka

Bralová skala
Bralová skala

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko priamo pred Horským hotelom Remata, a verejnou dopravou do žel. zastávky Remäta. Vlaky premávajú z Vrútok, Martina, Handlovej a Prievidze.

Kam v okolí?

Z Handlovej odporúčame túru na Veľký a Malý Gríč, v Boniciach láka na návštevu Bojnický zámok, ZOO Bojnice, Vyhliadka Čajka v Bojniciach a Hornonitrianske múzeu v Prievidzi. Navštívte Mineralogické a banícke múzeum v Boniciach a v obci Sebedražie Hornonitriansky banský skanzen.

Údaje sú trase dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Remata, žel. zastávka – Remata, Horský hotel – Vranie sedlo – Bralová skala a späť.

foto: Turisticky


Dĺžka:
6 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
311 m
Klesanie:
311 m
Lokalita Handlová
Náročnosť stredná
Prístupový bod Remata
Turistická značka žltá
Trasa Remata, žel. zastávka - Remata, hotel - Vranie sedlo - Bralová skala a späť
Občerstvenie Horský Hotel Remata