Vtáčnik

Vtáčnik

Výstup na Vtáčnik (1346 m n. m.) môžete skutočne začať s ktorejkoľvek svetovej strany a v ktoromkoľvek ročnom období. Rovnomenné pohorie sa rozprestiera medzi mestami Partizánske, Nováky, Prievidza, Handlová, Žiar nad Hronom, Žarnovica a Nová Baňa. Vyhľadávate najkratšiu túru na Vtáčnik, alebo skôr preferujete náročnú turistiku? Vyberte si z množstva možností výstupu aj s deťmi.

Vtáčnik

Vychutnajte si jedinečné výhľady z jeho vrcholu a značenej Ponitrianskej magistrály, ktorá prechádza hlavným hrebeňom tohto pohoria. Vtáčnik vznikol sopečnou činnosťou a je jedinečným a tichým miestom pre výlety a turistiku, ktorú zvládnu aj deti. V našich mysliach je skôr nedocenená a neopozeraná lokalita, avšak skrýva rôzne prírodné poklady. Cestou na vrchol sa určite zastavte na Kláštorskej skale, z ktorej je pekný pohľad na okolitú prírodu.

Za dobrého počasia si užijete nielen dobrú turistiku, ale aj výhľady na mestá Žiar nad Hronom, Partizánske, Bojnice. A dokonca, ak budete mať šťastie, môžete zazrieť v diaľke aj Bojnický zámok.

Vtáčnik v zime
Vtáčnik v zime

Výstup na Vtáčnik

Východiskovým bodom na túru na Vtáčnik môžu byť obce Kľak, Lehota pod Vtáčnikom, Podhradie, Kamenec pod Vtáčnikom, Bystričany, či Prochot.

Najkratšia turistika sem vedie z obce Kľak cez Ivanov SalašPartizánsku chatu Sedlo Pod Vtáčnikom – Vtáčnik (čas výstupu do 2:30, prevýšenie 743 m ) – zelená značka

Z lokality Kamenec pod Vtáčnikom cez Paukovu dolinu a po Náučnom chodníku, ktorý prechádza po trase Gepňárova dolina – Hradisko Hrádok – Siahy – Vtáčnik (čas výstupu do 2:30 hod, prevýšenie 931 m) – najprv značka náučného chodníka a potom modrá značka

Z obce Prochot cez Prochotský potok – Pod tromi chotármi – Tri chotáre – Vtáčnik (čas výstupu do 3:30 hod., prevýšenie 841 m) – najprv žltá a od Troch chotárov červená

Túra na Vtáčnik z obce Pohradie ( Lehota pod Vtáčnikom ) pokračuje po dlhej trase Jarabá skala – Hrebienky – Tri chotáre – Malá Homôlka (rázc.) – Vtáčnik (čas výstupu do do 3:30 hod., prevýšenie 914m) – najprv žltá a potom červená značka

Parkovanie a verejná doprava

Parkovať môžete napríklad v obci Kľak, v lokalite Kamenec pod Vtáčnikom pred začiatkom Náučného chodníka a v centre obce Prochot. Najbližšia železničná zastávky Bystričany.

Kam v okolí?

Navštívte Bojnický zámok, ZOO Bojnice, Vyhliadku Čajka Bojnice, v obci Sebedražie Hornonitriansky banský skanzen. Naplánujte si túru na Malý a Veľký Gríč z Handlovej.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme na najkratšej trase cez Obec Kľak – Ivanov Salaš – Partizánska chata – Sedlo Pod Vtáčnikom – Vtáčnik.


Dĺžka:
6 km
Čas:
2:30 hod
Stúpanie:
743 m
Klesanie:
743 m
Lokalita Vtáčnik
Náročnosť stredná
Prístupový bod Kľak, Lehota pod Vtáčnikom, Podhradie, Kamenec pod Vtáčnikom, Bystričany, Prochot
Turistická značka zelená
Trasa Obec Kľak - Ivanov Salaš - Partizánska chata - Sedlo Pod Vtáčnikom - Vtáčnik
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom