Vtáčnik

Vtáčnik

Výstup na Vtáčnik (1346 m n. m.) môžete skutočne začať s ktorejkoľvek svetovej strany a v ktoromkoľvek ročnom období. Rovnomenné pohorie sa rozprestiera medzi mestami Partizánske, Nováky, Prievidza, Handlová, Žiar nad Hronom, Žarnovica a Nová Baňa. Vyhľadávate najkratšiu túru na Vtáčnik, alebo skôr preferujete náročnú turistiku? Vyberte si z množstva možností výstupu aj s deťmi.

Vtáčnik

Vychutnajte si jedinečné výhľady z jeho vrcholu a značenej Ponitrianskej magistrály, ktorá prechádza hlavným hrebeňom tohto pohoria. Vtáčnik vznikol sopečnou činnosťou a je jedinečným a tichým miestom pre výlety a turistiku, ktorú zvládnu aj deti. V našich mysliach je skôr nedocenená a neopozeraná lokalita, avšak skrýva rôzne prírodné poklady. Cestou na vrchol sa určite zastavte na Kláštorskej skale, z ktorej je pekný pohľad na okolitú prírodu.

Za dobrého počasia si užijete nielen dobrú turistiku, ale aj výhľady na mestá Žiar nad Hronom, Partizánske, Bojnice. A dokonca, ak budete mať šťastie, môžete zazrieť v diaľke aj Bojnický zámok.

Vtáčnik

Výstup na Vtáčnik

Východiskovým bodom na túru na Vtáčnik môžu byť obce Kľak, Lehota pod Vtáčnikom, Podhradie, Kamenec pod Vtáčnikom, Bystričany, či Prochot.

Najkratšia turistika sem vedie z obce Kľak cez Ivanov SalašPartizánsku chatu Sedlo Pod Vtáčnikom – Vtáčnik (čas výstupu do 2:30, prevýšenie 743 m ) – zelená značka

Z lokality Kamenec pod Vtáčnikom cez Paukovu dolinu a po Náučnom chodníku, ktorý prechádza po trase Gepňárova dolina – Hradisko Hrádok – Siahy – Vtáčnik (čas výstupu do 2:30 hod, prevýšenie 931 m) – najprv značka náučného chodníka a potom modrá značka

Z obce Prochot cez Prochotský potok – Pod tromi chotármi – Tri chotáre – Vtáčnik (čas výstupu do 3:30 hod., prevýšenie 841 m) – najprv žltá a od Troch chotárov červená

Túra na Vtáčnik z obce Pohradie ( Lehota pod Vtáčnikom ) pokračuje po dlhej trase Jarabá skala – Hrebienky – Tri chotáre – Malá Homôlka (rázc.) – Vtáčnik (čas výstupu do do 3:30 hod., prevýšenie 914m) – najprv žltá a potom červená značka

Parkovanie a verejná doprava

Parkovať môžete napríklad v obci Kľak, v lokalite Kamenec pod Vtáčnikom pred začiatkom Náučného chodníka a v centre obce Prochot. Najbližšia železničná zastávky Bystričany.

Kam v okolí?

Navštívte Bojnický zámok, ZOO Bojnice, Vyhliadku Čajka Bojnice, v obci Sebedražie Hornonitriansky banský skanzen. Naplánujte si túru na Malý a Veľký Gríč z Handlovej.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme na najkratšej trase cez Obec Kľak – Ivanov Salaš – Partizánska chata – Sedlo Pod Vtáčnikom – Vtáčnik.

Dĺžka:6 km Čas:2:30 hod Stúpanie:743 m Klesanie:743 m Lokalita: Vtáčnik Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Kľak, Lehota pod Vtáčnikom, Podhradie, Kamenec pod Vtáčnikom, Bystričany, Prochot
Turistická
značka:
zelená
Trasa: Obec Kľak - Ivanov Salaš - Partizánska chata - Sedlo Pod Vtáčnikom - Vtáčnik

Harmanecká jaskyňa
Harmanec Harmanecká jaskyňa
Belské skaly
Malá Fatra Belské skaly
Dóm svätej Alžbety
Košice Dóm svätej Alžbety