Bystrá

Západné Tatry

Bystrá (2 248,4 m n. m.) má niekoľko unikátnych prívlastkov. Je najvyšší štít v Západných Tatrách a tiež najvyšší vrch Žilinského kraja. Najmä pre náročnejšiu dostupnosť patrí túra na Bystrú medzi menej vyhľadávané. Lokalita je však ideálne pre dobrodruhov a milovníkov divokej a tichej prírody.

Za dobrého počasia skalnatý vrchol odmení krásnymi výhľadmi na Kriváň, Bystrú dolinu, Klin, Jakubinú, Pyšné sedlo, Blyšť a na časť poľských Tatier.

Pripravte sa na na náročnú vysokohorskú túru s veľkým prevýšením a v závere niekoľkými strmými výstupmi. Prístupové trasy sem vedú cez Račkovu, Bystrú, alebo Kamenistú dolinu. Najrýchlejšie zostúpime z Bystrej cez Bystrú dolinu do Hrdova.

V dolinách môžete mať šťastie na svišťa a na hrebeňoch pravdepodobne uvidíte kamzíka. Lokalita je tiež známa výskytom medveďa, preto túru odporúčame aspoň vo dvojici.

Bystrá
Bystrá

Túra a trasy na Bystrú

Cez Bystrú dolinu po trase Hrdovo – Rázc. pod Bystrou – Bystrá dolina – Bystrá (čas výstupu do 4 hod., prevýšenie 1403 m) – žltá značka

Cez Úzku a Račkovu dolinu po trase Úzka dolina, ústie – Rázs. Jamnickej a Račkovej doliny – Rázc. pod Klinom – Rázc. v Gáborovej doline – Bystré sedlo – Bystrá (čas výstupu do 4:40 hod., prevýšenie 1373 m) – najprv modrá a potom žltá, zelená a modrá značka

Z Podbanského cez Kamenistú dolinu pokračuje trasa na Pyšné sedlo – Blyšť – Bystré sedlo – Bystrú (čas výstupu do 4:45 hod., prevýšenie 1334 m) – najprv modrá, potom červená a modrá značka

Bystrá
Bystrá

Zimná uzávera na trase

Trasa cez Bystrú, Račkovu a Kamenistú dolinu je zatvorená od 1.11. do 31.5. počas zimnej uzávery Vysokých Tatier.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v lokalite Podbanské, alebo na platenom parkovisku Pribylina, Hrdovo. Najbližšie autobusové zastávky Pribylina, Hrdovo a Podbanské, Zruby.

Kam v okolí?

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Hrdovo – Rázc. pod Bystrou – Bystrá dolina – Bystrá.


Dĺžka:
9,5 km
Čas:
4 hod
Stúpanie:
1403 m
Lokalita Západné Tatry
Náročnosť ťažká
Prístupový bod Podbanské, Pribylina
Turistická značka žltá
Trasa Hrdovo - Rázc. pod Bystrou - Bystrá dolina - Bystrá