Dolina Obšívanka

Malá Fatra

Pokiaľ hľadáte málo navštevované a veľmi atraktívne turistické miesto v okolí obce Terchová, určite si naplánujte túto trasu. Dolina Obšívanka je skutočne nádherná.

Ponúka množstvo dychberúcich a nádherných vyhliadok, prechádza cez množstvo skalných terás a divokým kaňonom Tiesňavy.

Je až zarážajúce, že mnohí návštevníci toto miesto považujú za najatraktívnejšie v celej Malej Fatre, napriek tomu zostáva pre mnohých dosiaľ neobjavená. Začiatok doliny Obšívanka trochu pripomína aj Jánošikove diery, frekvencia turistov je tu však minimálna.

Chodník prechádza aj cez niekoľko exponovaných miest, ktoré sú istené stúpačkami, reťazami a rebríkmi. Veľmi adrenalínový je prechod cez vysokú skalnú rímsu. Ak sa nebojíte výšok, určite neváhajte.

Uzávera:

Dolina Obšívanka je uzavretá od 1.3. do 15.6., je to najmä z dôvodu ochrany Sokola sťahovavého, ktorý tu hniezdi.

Trasa:

Navrhujeme okružnú túru z obce Terchová. Pôjdete po trase Terchová – Oravcové – Dolina Obšívanka – Malé Nocľahy – Tiesňavy (Zbojnícky chodník) – Terchová (čas okružnej trasy do 3 hod., prevýšenie 504 m.) – najprv žltá a potom modrá značka

Popis trasy:

Z Terchovej prejdete po lesnej ceste cez časť Oravcové, okolo vodojemu (pitný zdroj vody) a pokračujete po lúke až k ústiu doliny Obšívanka. Už tu vás uchvátia nádherné skalné útvary. Po vstupe do tiesňavy budete prechádzať okolo kaňona a niekoľkokrát prejdete cez potok. Po ľavej strane budete obdivovať Sokoliu vežu, obľúbenú hlavne medzi horolezcami.

Náročný úsek:

Chodník začne pozvoľne stúpať po vybudovaných schodoch. Na trase objavíte niekoľko nádherných vyhliadok na dolinu a časť Vyšné Kamence. Opatrne prejdete cez skalnú rímsu, ktorá je bezpochyby najnebezpečnejšia, ale zároveň veľmi atraktívna časť.

Postupne budete zdolávať ďalšie nádherné miesta až sa dostanete do lokality Malé Nocľahy. Tu sa vám otvoria ďalšie výhľady na Tiesňavy a Vrátnu dolinu. Skalných útvarov je tu skutočne neúrekom.

Parkovanie:

Verejné parkovisko priamo v obci Terchová pod Jánošíkom. Niekoľko parkovacích miest sa nachádza aj v lokalite Oravcové.

Verejná doprava:

Najbližšia autobusová zastávka Terchová – centrum, alebo Terchová, Vyšné Kamence.

Kam v okolí?

Navštívte Rozhľadňu Terchovské srdce, Jánošíkove diery, Malý a Veľký Rozsutec. V túre môžete pokračovať na Sokolie, Baraniarky a Kraviarske.

Údaje o čase, prevýšení a vzdialenosti sú len informatívne a namerali sme ich na okružnej trase Terchová – Oravcové – Dolina Obšívanka – Malé Nocľahy – Tiesňavy – Terchová.

Podcast Obšívanka:

Zľavy na pobyty na Slovensku
Zdieľajte tento článok


Dĺžka:6 km Čas:3 hod Stúpanie:504 m Klesanie:504 m Lokalita:Malá Fatra Náročnosť:stredná Prístupový
bod:
Terchová
Turistická
značka:
modrá
Trasa:Terchová - Oravcové - Dolina Obšívanka - Malé Nocľahy - Tiesňavy - Terchová Občerstvenie:

Haluškáreň Terchová

ROZHOVOR: Z Mexika do Kanady, naprieč USA, prešiel pešo ako prvý Slovák

USA


Ľadový dóm Hrebienok 2020/2021

Tatranský ľadový dóm 2020/2021

Vysoké Tatry
4 km3 hodľahká náročnosť


Tatranský ľadový dóm

Tatranský ľadový dóm

Vysoké Tatry
4 km3 hodľahká náročnosť