Veľký Rozsutec

Malá Fatra Terchová

Turistika na jeden z najkrajších vrcholov na Slovensku, ktorý sa stal symbolom pohoria Malá Fatra, poteší každého milovníka prírody. Trasa zo Štefanovej, alebo túra na Veľký Rozsutec (1610 m n.m.m.) cez Jánošíkove diery? Ktorá je najľahšia, alebo najkrajšia? To sa dozviete v článku.

Skalnatý Veľký Rozsutec ponúka za dobrého počasia panoramatický výhľad na okolité vrcholy. V blízkosti vidieť menšieho brata Malý Rozsutec (1 343 m n. m.), lúčnatý Stoh (1 607 m n.m.) či opomínanú Osnicu.

V sedle Medziholie stála v minulosti horská Chata pod Rozsutcom, ktorá žiaľ 17. januára 1985 na následky technickej poruchy vyhorela. Dodnes na tomto mieste môžeme vidieť pozostatky základov.

Kovový kríž na vrchole darovali Terchovej dolniaci zo Žitného ostrova. Umelecké dielo vyrobil rómsky kováč Róbert Rigó mladší z Dunajskej Lužnej.

Veľký Rozsutec

Najľahšia trasa Štefanová – Veľký Rozsutec

Chodník zo Štefanovej patrí medzi veľmi obľúbenú a menej náročnú turistiku. Záver trasy pod vrcholom je istený reťazami. Pôjdeme po trase Štefanová – Medziholie – Veľký Rozsutec (čas výstupu do 3:30 hod., prevýšenie 980 m) – najprv zelená a potom červená značka

Turistika na Veľký Rozsutec cez Jánošíkove diery

Ďalšia varianta výstupu je z Bieleho Potoka cez obľúbené Jánošíkove diery. Trasa: Terchová, Biely Potok – Dolné diery – Horné diery – Pod Tesnou Rizňou – Pod Tanečnicou – Sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec (čas výstupu do 4:30 hod., prevýšenie 1085 m) – najprv modrá a potom červená značka

Okruh zo Štefanovej cez Medzirozsutce

Stále málo, tak vyskúšajte celodennú trasu: Štefanová – Sedlo Vrchpodžiar – Sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec – Medziholie – Štefanová (čas okružnej trasy min. 6 hodín, prevýšenie 1005 m)

Veľký Rozsutec

Uzávera od 1. marca do 15. júna

Turistický chodník je v úseku Medziholie – Veľký Rozsutec – Medzirozsutce, z dôvodu ochrany prírody sezónne uzavretý každoročne v období od 1. marca do 15. júna. V zime je túra oveľa náročnejšia, odporúčame použiť mačky a turistické paličky.

Parkovanie a verejná doprava

Najlepší východiskový bod je Štefanová, kde môžeme zaparkovať na verejnom platenom parkovisku. V časti Biely Potok sa parkovisko nachádza pred Hotelom Diery. Najbližšia autobusová zastávka Vrátna, Štefanová. Pokiaľ pôjdeme trasu cez Jánošíkove diery, tak vystúpime na zastávke Terchová, Biely Potok h.Diery.

Kam na túru v okolí?

V Malej Fatre sú turisticky sprístupnené trasy na Chleb, Veľký Kriváň, Malý Rozsutec, Osnicu, Stoh, Jánošíkove diery, alebo do Doliny Obšívanka cez Tiesňavy.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Štefanová – Vrchpodžiar – Medzirozsutce – Veľký Rozsutec.


Dĺžka:
5 km
Čas:
3:30 hod
Stúpanie:
980 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť ťažká
Prístupový bod Štefanová
Turistická značka červená, zelená
Trasa Štefanová - Podžiar - Medzirozsutce - Veľký Rozsutec
Občerstvenie Koliba pod Rozsutcom
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom