Veľký Rozsutec

Malá Fatra

Turistika na jeden z najkrajších vrcholov na Slovensku, ktorý sa stal symbolom pohoria Malá Fatra, poteší každého milovníka prírody.

Je to unikátny vyhliadkový bod s ideálnym kruhovým výhľadom na okolité vrcholy. V blízkosti vidieť menšieho brata Malý Rozsutec (1 343 m n. m.) a lúčnatý Stoh (1 607 m n.m.).

Pod Veľkým Rozsutcom (1 610 m n.m.) v sedle Medziholie, stála v minulosti horská Chata pod Rozsutcom, ktorá žiaľ 17. januára 1985 na následky technickej poruchy vyhorela. Dodnes na tomto mieste môžeme vidieť pozostatky základov.

Kríž na vrchole darovali Terchovej dolniaci zo Žitného ostrova. Umelecké dielo vyrobil rómsky kováč Róbert Rigó mladší z Dunajskej Lužnej.

Trasa zo Štefanovej:

Chodník zo Štefanovej patrí medzi veľmi obľúbené. Pôjdete po trase Štefanová – Medziholie – Veľký Rozsutec (čas výstupu 3 hodiny, prevýšenie 973 m) – najprv zelená a potom červená značka

Trasa z Bieleho Potoka:

Ďalšia varianta výstupu je z Bieleho Potoka cez Jánošíkove diery. Pôjdete po trase Terchová, Biely Potok – Dolné diery – Horné diery – Pod Tesnou Rizňou – Pod Tanečnicou – Sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec (čas výstupu 4 hodiny, prevýšenie 1129 m) – najprv modrá a potom červená značka

Okruh:

Odporúčame okružnú trasu Štefanová – Sedlo Vrchpodžiar – Sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec – Medziholie – Štefanová (čas okružnej trasy min. 6 hodín, prevýšenie 1005 m)

Upozorňujeme, že túra patrí medzi ťažšie a náročné s veľkým prevýšením viac ako 1000 metrov.

Uzávera:

Turistický chodník na Veľký Rozsutec je v úseku Medziholie – Veľký Rozsutec – Medzirozsutce, z dôvodu ochrany prírody sezónne uzavretý v období od 1. marca do 15. júna.

Kde parkovať?

Najlepší východiskový bod je Štefanová, kde môžeme zaparkovať na verejnom platenom parkovisku. Platené parkovisko sa nachádza aj pred Hotelom Diery.

Verejná doprava:

Autobusom SAD z Terchovej, alebo Žiliny. Vystúpite na zastávke Vrátna, Štefanová. Pokiaľ pôjdete cez Jánošíkove diery, tak vystúpite na zastávke Terchová, Biely Potok h.Diery.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Štefanová – Vrchpodžiar – Medzirozsutce – Veľký Rozsutec – Medziholie – Štefanová.

Podcast Veľký Rozsutec:


Dĺžka:13 km Čas:6 hod Stúpanie:1055 m Klesanie:1055 m Lokalita:Malá Fatra Náročnosť:ťažká Prístupový
bod:
Štefanová
Turistická
značka:
červená, modrá, žltá, zelená
Trasa:Štefanová - Podžiar - Medzirozsutce - Veľký Rozsutec - Medziholie - Štefanová Občerstvenie:

Koliba pod Rozsutcom

Zubačka - Štrbské pleso

Zubačka končí! Nahradí jú nová v roku 2021

Vysoké Tatry


Malý Kriváň

Malý Kriváň

Malá Fatra
22 km9 hodťažká náročnosť


Piešťanské kúpele

Kúpele Piešťany

Piešťany