Veľký Rozsutec

Malá Fatra

Turistika na jeden z najkrajších vrcholov na Slovensku, ktorý sa stal symbolom pohoria Malá Fatra, poteší každého milovníka prírody.

Je to unikátny vyhliadkový bod s ideálnym kruhovým výhľadom na okolité vrcholy. V blízkosti vidieť menšieho brata Malý Rozsutec (1 343 m n. m.) a lúčnatý Stoh (1 607 m n.m.).

Pod Veľkým Rozsutcom (1 610 m n.m.) v sedle Medziholie, stála v minulosti horská Chata pod Rozsutcom, ktorá žiaľ 17. januára 1985 na následky technickej poruchy vyhorela. Dodnes na tomto mieste môžeme vidieť pozostatky základov.

Kríž na vrchole darovali Terchovej dolniaci zo Žitného ostrova. Umelecké dielo vyrobil rómsky kováč Róbert Rigó mladší z Dunajskej Lužnej.

Trasa zo Štefanovej:

Chodník zo Štefanovej patrí medzi veľmi obľúbené. Pôjdete po trase Štefanová – Medziholie – Veľký Rozsutec (čas výstupu 3 hodiny, prevýšenie 973 m) – najprv zelená a potom červená značka

Trasa z Bieleho Potoka:

Ďalšia varianta výstupu je z Bieleho Potoka cez Jánošíkove diery. Pôjdete po trase Terchová, Biely Potok – Dolné diery – Horné diery – Pod Tesnou Rizňou – Pod Tanečnicou – Sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec (čas výstupu 4 hodiny, prevýšenie 1129 m) – najprv modrá a potom červená značka

Okruh:

Odporúčame okružnú trasu Štefanová – Sedlo Vrchpodžiar – Sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec – Medziholie – Štefanová (čas okružnej trasy min. 6 hodín, prevýšenie 1005 m)

Upozorňujeme, že túra patrí medzi ťažšie a náročné s veľkým prevýšením viac ako 1000 metrov.

Uzávera:

Turistický chodník na Veľký Rozsutec je v úseku Medziholie – Veľký Rozsutec – Medzirozsutce, z dôvodu ochrany prírody sezónne uzavretý v období od 1. marca do 15. júna.

Kde parkovať?

Najlepší východiskový bod je Štefanová, kde môžeme zaparkovať na verejnom platenom parkovisku. Platené parkovisko sa nachádza aj pred Hotelom Diery.

Verejná doprava:

Autobusom SAD z Terchovej, alebo Žiliny. Vystúpite na zastávke Vrátna, Štefanová. Pokiaľ pôjdete cez Jánošíkove diery, tak vystúpite na zastávke Terchová, Biely Potok h.Diery.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Štefanová – Vrchpodžiar – Medzirozsutce – Veľký Rozsutec – Medziholie – Štefanová.

Podcast Veľký Rozsutec:

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:13 km Čas:6 hod Stúpanie:1055 m Klesanie:1055 m Lokalita:Malá Fatra Náročnosť:ťažká Prístupový
bod:
Štefanová
Turistická
značka:
červená, modrá, žltá, zelená
Trasa:Štefanová - Podžiar - Medzirozsutce - Veľký Rozsutec - Medziholie - Štefanová Občerstvenie:

Koliba pod Rozsutcom

Hrad Červený kameň

Hrad Červený Kameň

Malé Karpaty
1 km2 hodľahká náročnosť


Kráter vo Vyšných Ružbachoch

Kúpele Vyšné Ružbachy

Vyšné Ružbachy


Chata pod Borišovom

Chata pod Borišovom

Veľká Fatra
15 km7 hodstredná náročnosť