Rozhľadňa Terchovské srdce

Malá Fatra Terchová

Kam na krátky výlet v Jánošíkovom kraji? No predsa na ideálne vyhliadkové miesto. Rozhľadňa Terchová a Terchovské srdce sú ľahko dostupné. Prídeme sem priamo z námestia, po lesnej ceste a náučnom chodníku.

Rozhľadňa má výšku až 30 metrov a je otvorená celoročne pre všetkých návštevníkov Terchovej. Na vyhliadkových plošinách nainštalovali umelé osvetlenie, vychutnajte si napríklad nočný výhľad na okolie.

Z najvyššieho podlažia môžeme pozorovať obec Terchová, kostol, Dolinu Obšivánka, Oravcové, sochu Juraja Jánošíka, Tiesňavy, či majestátny Veľký Rozsutec a Malý Rozsutec.

Autorom návrhu rozhľadne je ľudový umelec a člen terchovského zoskupenia bratov Muchovcov Alojz Mucha. Inšpiráciou bola rekvizita šibenice, ktorá tu skutočne stála v roku 1935, počas nakrúcania filmu o Jánošíkovi.

Rozhľadňa Terchová
Rozhľadňa Terchová

Rozhľadňa Terchová a Terchovské srdce – trasa priamo z centra

Na vyhliadku navedie dobre značený chodník priamo z centra Terchovej. Za supermarketom Lidl odbočíme doľava na modrú turistickú značku, z ktorej sa následne odpojíme doprava na náučný chodník. Odtiaľto je to na skok priamo až pod rozhľadňu. Náučný chodník je zameraný na faunu a flóru Národného parku Malá Fatra. Cesta na vyhliadku nie je bezbariérová.

Celkovo obsahuje 10 tabúľ, ktoré informujú o ochrane prírody a lese. Venuje sa mokradiam, vodným tokom a projektu NATURA 2000. Zo zvierat nevynechá sovy, dravce, medvede a rysy.

Terchovské srdce
Terchovské srdce – Rozhľadňa Terchová

Občerstvenie priamo pri vyhliadke

Priamo pred rozhľadňou sa môžeme občerstviť v bufete, ktorý je otvorený najmä počas víkendov a sviatkov. V blízkosti sa nachádzajú lavičky, posedenie a mnohých poteší fotka pri Terchovskom srdiečku, s panorámou Veľkého Rozsutca.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie parkovisko sa nachádza za supermarketom a pri kostole. Vzdialenejšie verejné parkovisko pod sochou Juraja Jánošíka v Terchovej. Najbližšia autobusová zastávka Terchová, centrum.

Kam v okolí?

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Terchová, centrum – Rozhľadňa Terchová / Terchovské srdce.


Dĺžka:
1 km
Čas:
0:30 hod
Stúpanie:
80 m
Lokalita Terchová
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Terchová
Turistická značka modrá
Trasa Terchová - Rozhľadňa Terchová a Terchovské srdce
Občerstvenie Folk Cafe Haluškáreň