Malý Rozsutec

Malá Fatra

Malý Rozsutec (1343 m n.m.) je síce menší brat Veľkého Rozsutca, ale to ešte neznamená, že je ľahšie zdolateľný. Výstup patrí medzi rovnako náročné a pri obtiažnosti za svojim vyšším bratom vôbec nezaostáva. Túra má prevýšenie viac ako 800 metrov. Za dobrého počasia ponúka nádherné výhľady na Veľký Rozsutec, Stoh, Osnicu, ale aj na obce Terchová a Zázrivá. Ideálna túra na Malý Rozsutec vedie cez Jánošíkove diery.

Malý Rozsutec
Malý Rozsutec

Trasa na Malý Rozsutec, výstup cez Jánošíkove diery

Vyskúšajte okružnú trasu z Terchovej, Biely Potok cez Jánošíkove diery a Osadu Podrozsutec: Terchová, Biely Potok – Dolné DieryHorné Diery – pod Tesnou Rizňou – sedlo Medzirozsutce – Malý Rozsutec – Podrozsutec – Terchová, Biely Potok. (čas do 6 hod., prevýšenie 828 m) – najprv modrá a potom červená a zelená značka

Z obce Zázrivá vedie značka po trase Zázrivá, ústredie – Petrová, Jánošíkov dvor – Príslop pod Bielou – Sedlo Zákres – Malý Rozsutec (čas výstupu do 2:30 hod., prevýšenie 796 m) – najprv červená a potom zelená značka

Malý Rozsutec
Malý Rozsutec – reťaze počas výstupu na vrchol

Výstup cez Jánošíkove diery a reťaze pod vrcholom

Najatraktívnejšou prístupovou trasou na Malý Rozsutec je turistický chodník cez Jánošíkove diery. Začneme v lokalite Terchová – Biely Potok. Ďalej prejdeme cez Dolné diery, Horné diery a Tesnú rizňu, čo je sústava až troch najkrajších kaňonov v Malej Fatre.

Chodník prechádza roklinami, lávkami, rebríkmi, zaistenými reťazami okolo potoka a ďalej po zelenej značke zo sedla Medzirozsutce, až na vrchol. Väčšina výstupovej trasy vedie mokrým prostredím, preto odporúčame zvoliť vhodnú nepremokavú obuv.

Najnáročnejšie úseky pod vrcholom Malého Rozsutca sú zaistené reťazami a kovovými stúpačkami. Ak sa rozhodnete pre zostup po zelenej značke do Osady Podrozsutec, pripravte sa na prudké klesanie nestabilným kamenistým terénom. Na niektorých úsekoch je chodník zabezpečený opäť reťazami.

Malý Rozsutec
Malý Rozsutec – vrchol

Občerstvenie v kolibe Podžiar a Osade Podrozsutec

Občerstvenie sa nachádza po zostupe z Nových Dier, v drevenej kolibe, v lokalite Podžiar a na trase zelenej značky v osade Podrozsutec.

Parkovanie a verejná doprava

Veľké platené parkovisko pred Hotelom Diery, v lokalite Biely Potok. Autobusom zo Žiliny, alebo Terchovej. Najbližšia autobusová zastávka Terchová, Biely Potok h. Diery.

Kam v okolí?

Cez Jánošíkove diery vedú turistické chodníky ďalej na Veľký Rozsutec, Stoh, alebo Osnicu. Turistický chodník na Veľký Rozsutec je uzavretý v termíne od 1.3. do 15.6. V Malej Fatre navštívte Veľký Kriváň, Malý Kriváň, Chleb, alebo Chatu pod Chlebom.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na  okružnej trase Terchová, Biely Potok – Dolné Diery – Horné Diery – pod Tesnou Rizňou – sedlo Medzirozsutce – Malý Rozsutec – Podrozsutec – Terchová, Biely Potok.

Dĺžka:12 km Čas:6 hod Stúpanie:828 m Klesanie:828 m Lokalita: Malá Fatra Náročnosť: ťažká Prístupový
bod:
Terchová, Biely Potok
Turistická
značka:
modrá, zelená
Trasa: Terchová, Biely Potok - Dolné Diery - Horné Diery - pod Tesnou Rizňou - sedlo Medzirozsutce - Malý Rozsutec - Podrozsutec - Terchová, Biely Potok Občerstvenie:

Hotel Diery

Harmanecká jaskyňa
Harmanec Harmanecká jaskyňa
Belské skaly
Malá Fatra Belské skaly
Dóm svätej Alžbety
Košice Dóm svätej Alžbety