Malý Rozsutec

Malá Fatra

Malý Rozsutec (1343 m n.m.) je síce menší brat Veľkého Rozsutca, napriek tomu patrí výstup medzi náročné, s prevýšením viac ako 800 metrov.

Ponúka nádherné výhľady na Veľký Rozsutec, Stoh, Osnicu, ale aj na obce Terchová a Zázrivá.

Malý Rozsutec trasa:

Navrhujeme zvoliť okružnú trasu Terchová, Biely Potok – Dolné DieryHorné Diery – pod Tesnou Rizňou – sedlo Medzirozsutce – Malý Rozsutec – Podrozsutec – Terchová, Biely Potok. (čas 6 hod., prevýšenie 828 m) – najprv modrá a potom červená a zelená značka

Z obce Zázrivá vedie značka po trase Zázrivá, ústredie – Petrová, Jánošíkov dvor – Príslop pod Bielou – Sedlo Zákres – Malý Rozsutec (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 796 m) – najprv červená a potom zelená značka

Popis trasy:

Najatraktívnejšou prístupovou cestou na Malý Rozsutec je turistický chodník cez Jánošíkove diery. Začneme v lokalite Terchová – Biely Potok.

Ďalej prejdeme cez Dolné diery, Horné diery a Tesnú rizňu, čo je sústava až troch najkrajších kaňonov v Malej Fatre.

Chodník prechádza roklinami, lávkami, rebríkmi, zaistenými reťazami okolo potoka a ďalej po zelenej značke zo sedla Medzirozsutce, až na vrchol.

Väčšina výstupovej trasy vedie mokrým prostredím, preto odporúčame zvoliť vhodnú nepremokavú obuv.

Reťaze:

Najnáročnejšie úseky pod vrcholom Malého Rozsutca sú zaistené reťazami a kovovými stúpačkami.

Ak sa rozhodnete pre zostup po zelenej značke, čaká vás prudké klesanie nestabilným terénom, na niektorých miestach zabezpečenom reťazami.

Občerstvenie:

Občerstvenie sa nachádza po zostupe z Nových Dier, v drevenej kolibe, v lokalite Podžiar a na trase zelenej značky v osade Podrozsutec.

Parkovanie:

Pred Hotelom Diery v lokalite Biely Potok sa nachádza centrálne platené parkovisko. V čase hlavnej turistickej sezóny odporúčame prísť čo najskôr, pretože kapacitne nestíha.

Verejná doprava:

Autobusom zo Žiliny, alebo Terchovej. Vystúpte na zastávke Terchová, Biely Potok h. Diery.

Kam v okolí?

Cez Jánošíkove diery vedú turistické chodníky ďalej na Veľký Rozsutec, Stoh, alebo Osnicu. Turistický chodník na Veľký Rozsutec je uzavretý v termíne od 1.3. do 15.6.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na  okružnej trase Terchová, Biely Potok – Dolné Diery – Horné Diery – pod Tesnou Rizňou – sedlo Medzirozsutce – Malý Rozsutec – Podrozsutec – Terchová, Biely Potok.

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:12 km Čas:6 hod Stúpanie:828 m Klesanie:828 m Lokalita:Malá Fatra Náročnosť:ťažká Prístupový
bod:
Terchová, Biely Potok
Turistická
značka:
modrá, zelená
Trasa:Terchová, Biely Potok - Dolné Diery - Horné Diery - pod Tesnou Rizňou - sedlo Medzirozsutce - Malý Rozsutec - Podrozsutec - Terchová, Biely Potok Občerstvenie:

Hotel Diery

Hrad Červený kameň

Hrad Červený Kameň

Malé Karpaty
1 km2 hodľahká náročnosť


Kráter vo Vyšných Ružbachoch

Kúpele Vyšné Ružbachy

Vyšné Ružbachy


Chata pod Borišovom

Chata pod Borišovom

Veľká Fatra
15 km7 hodstredná náročnosť