Mestská veža Brezno

Horehronie

Mestská veža Brezno, alebo tiež zvonica je dominantnou stavbou mesta. Od 1. októbra 2022 opäť víta návštevníkov vo svojich vynovených priestoroch. Dvere mestskej veže sa tak otvorili po viac ako rok trvajúcej rozsiahlej rekonštrukcii. Celý proces prác však trval viac ako 5 rokov. Základný kameň súčasnej veže položili v roku 1830 a v minulosti slúžila ako zvonica a strážnica.

Po vstupe do jej interiéru sa ocitneme v ,,Infocentre vo zvonici“ pričom pocítite „wau“ efekt z moderných priestorov, v ktorých stále dýcha pôvodný duch veže. Ponuka infocentra je rozšírená o špeciálne pre mesto upraženú zmes kávy z lokálnej pražiarne, ktorú si môžete vychutnať na mieste, a to aj z originálneho termo hrnčeka s dizajnom mesta.

Mestská veža Brezno
Mestská veža Brezno – foto: OOCR Horehronie

Spomienka na M. R. Štefánika, zvony a byt zvonára

Na prvom podlaží mestskej veže sa nachádza tzv. čitáreň s interaktívnymi panelmi, ktoré vám vyrozprávajú zaujímavé historické udalosti. Druhé poschodie je venované expozícii gen. M. R. Štefánika. Nad expozíciou môžete obdivovať majestátne zvony, ktoré spolu vážia viac ako 1 900 kg. Zvonica bola súčasne aj domovom zvonára, ktorý na jej najvyššom podlaží prebýval spolu so svojou rodinou. Vystúpte až do izby zvonára a zoznámte sa s mestom z vtáčej perspektívy tak, ako ho nedokážete vnímať zo zeme.

Otváracie hodiny – Mestská veža Brezno

Mestská veža je otvorená každý deň, obedná prestávka je v čase 12:00 – 12:30. Ako je otvorené dnes overíte na stránke prevádzkovateľa. Kapacita komentovanej prehliadky je 10 osôb a trvá približne 45 minút. Komenovanú prehliadku je potrebné dopredu objednať. Cenník a rezervácie vstupeniek priamo tu.

Mestská veža Brezno
Mestská veža Brezno – foto: OOCR Horehronie

Parkovanie a verejná doprava

Platené parkovisko priamo v centre na námestí gen. M. R. Štefánika. Autobusová a žel. stanica je od centra vzdialená pešo približne 15 minút.

Kam v okolí?

Na Horehroní navštívte Rozhľadňu Horné Lazy nad Breznom, Bystriansku jaskyňu, Lesnícky skanzen Vydrovo, alebo Prdimuchovu upírsku izbu.

foto: Región Horehronie


Dĺžka:
1 km
Čas:
1 hod
Lokalita Horehronie
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Brezno