Krakova hoľa

Nízke Tatry

Liptov ako na dlani? Krakova hoľa (1752 m n.m.) je predovšetkým jeden z najkrajších vyhliadkových vrcholov v Nízkych Tatrách.

Z Krakovej hole je za priaznivých podmienok výhľad na Liptovskú Maru, Západné, Vysoké a Nízke Tatry. Túra na vrchol vedie aj z Demänovskej doliny.

Najkrajšia časť chodníka je v lokalite Pusté (1501 m n.m.), ponúka prekrásne výhľady do Demänovskej doliny. Turistický chodník v týchto miestach prevedie popod nádherné skalné útvary.

Krakova Hoľa
Krakova Hoľa

Túra na Krakovu hoľu z Demänovskej doliny

Turistiku začíname pri Demänovskej jaskyni slobody a až na vrchol kráčame po modrej turistickej značke. Pôjdeme po trase: Demänovská jaskyňa slobody – Pusté – Sedlo Machnaté – Pod Krakovou hoľou – Krakova hoľa (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 1017 m) – modrá značka

Zostup odporúčame rovnakou trasou, prípadne cez sedlo Javorie. V minulosti od sedla Javorie až po Krčahovo prebiehala rozsiahla ťažba dreva, turistický chodník je na mnohých miestach poškodený a ťažšie priechodný.

Parkovanie a verejná doprava

Spoplatnené parkovisko pri Demänovskej jaskyni slobody. Premáva sem autobus SAD z Liptovského Mikuláša, vystúpime na zastávke Demänovská jaskyňa – Jaskyňa Slobody.

Kam v okolí?

V blízkosti navštívte Rozhľadňu Ostredok, Rozhľadňu pri Pavčinej Lehote, Vrbické pleso, alebo Chopok. Kam na výlet v Nízkych Tatrách, kliknite a vyberte si z našej ponuky.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Demänovská jaskyňa slobody – Pusté – Sedlo Machnaté – Krakova hoľa.

foto: Turisticky, PalickaP


Dĺžka:
7 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
1017 m
Klesanie:
1017 m
Lokalita Nízke Tatry
Náročnosť stredná
Prístupový bod Demänovská dolina, Jaskyňa slobody
Turistická značka modrá
Trasa Demänovská jaskyňa slobody - Sedlo Machnaté - Krakova hoľa
Občerstvenie Koliba Bystrina