Demänovská jaskyňa slobody

Nízke Tatry

Už ste niekedy navštívili najdlhšiu jaskyňu na Slovensku? Demänovská jaskyňa slobody má na severnej strane Nízkych Tatier najdlhší jaskynný systém, ktorý je okúzľujúci.

Zaujímavosti:

Medzi najkrajšie miesta, ktoré v jaskyni objavíte, patrí bohatá sintrová výzdoba, podzemný tok rieky Demänovka s krásnymi priezračnými jazierkami.

Demänovská jaskyňa sa pýši najvyššou návštevnosťou spomedzi všetkých sprístupnených jaskýň na Slovensku.

Veľký dóm:

V jaskyni sa nachádza očarujúci Veľký dóm – dosiaľ najväčší podzemný otvorený priestor.

Keď budete počas prehliadky pozorne sledovať podzemné priestory, tak určite objavíte unikátne jaskynné lekná a tiež jaskynné perly.

Teplota v jaskyni sa celoročne pohybuje v rozmedzí 6,1 °C – 7,0 °C. Patrí medzi naše najchladnejšie jaskyne, aj v letnom období nezabudnite na teplé oblečenie.

Až dva prehliadkové okruhy:

Prvý prehliadkový okruh má dĺžku 1150 metrov, prevýšenie 86 metrov a zdoláte celkovo 913 schodov.

Druhý prehliadkový okruh má dĺžku 2150 metrov, prevýšenie 86 metrov a prejdete až 1118 schodov. Dlhší okruh má len obmedzený počet vstupov, odporúčame prísť čo najskôr.

Ako sa sem dostať?

Vchod do jaskyne sa nachádza asi 350 metrov nad plateným parkoviskom v Demänovskej doline. Výstup po modrej značke trvá asi 10 minút.

Verejná doprava:

Najbližšia zastávka autobusu (Demänovská dolina, Jaskyňa slobody) je umiestnená hneď pri parkovisku. Autobusy sem najčastejšie jazdia z Liptovského Mikuláša v smere na Demänovskú dolinu.

Otváracie hodiny:

Info TU.

Cenník:

Info TU.

Kam v okolí?

V Nízkych Tatrách odporúčame aj ďalšie jaskyne: Demänovská ľadová, Važecká alebo pre odvážnejších Jaskyňa mŕtvych netopierov.

foto: Michal Rengevič

Dĺžka:2,5 km Čas:2 hod Stúpanie:86 m Klesanie:86 m Lokalita: Nízke Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Demänovská dolina
Turistická
značka:
modrá
Trasa: Demänovská jaskyňa Slobody, parkovsiko - Demänovská jaskyňa Slobody Občerstvenie: Koliba Bystrina Web: http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/4-demanovska-jaskyna-slobody

Malý Rozsutec
Malá Fatra Malý Rozsutec
Sninský kameň
Vihorlat Sninský kameň