Demänovská jaskyňa slobody

Liptov Nízke Tatry

Už ste niekedy navštívili najdlhšiu jaskyňu na Slovensku? Demänovská jaskyňa slobody má na severnej strane Nízkych Tatier najdlhší jaskynný systém, ktorý je okúzľujúci. Jaskyňa je vhodná pre deti, prehliadková trasa je zabezpečená zábradlím.

Priezračné jazierka a bohatá sintrová výzdoba

Medzi najkrajšie miesta, ktoré v jaskyni objavíte, patrí bohatá sintrová výzdoba, podzemný tok rieky Demänovka s krásnymi priezračnými jazierkami.

Demänovská jaskyňa sa pýši najvyššou návštevnosťou spomedzi všetkých sprístupnených jaskýň na Slovensku.

Demänovská jaskyňa slobody
Demänovská jaskyňa slobody

Očarujúci Veľký dóm

Počas prehliadky jaskyne nevynecháte Veľký dóm – dosiaľ najväčší podzemný otvorený priestor. Keď budete počas prehliadky pozorne sledovať podzemné priestory, tak určite objavíte unikátne jaskynné lekná a tiež jaskynné perly.

Teplota v jaskyni sa celoročne pohybuje v rozmedzí 6,1 °C – 7,0 °C. Patrí medzi naše najchladnejšie jaskyne, aj v letnom období nezabudnite na teplé oblečenie.

Demänovská jaskyňa ponúka dva prehliadkové okruhy

Prvý prehliadkový okruh trvá 60 min., má dĺžku 1150 metrov, prevýšenie 86 metrov a zdoláte celkovo 913 schodov.

Druhý prehliadkový okruh trvá 100 min., má dĺžku 2150 metrov, prevýšenie 86 metrov a prejdete až 1118 schodov. Dlhší okruh má len obmedzený počet vstupov, odporúčame lístky rezervovať včas.

Demänovská jaskyňa slobody
Demänovská jaskyňa slobody – foto Maksym Kozlenko

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny, termíny vstupov do jaskyne a cenník prehliadky nájdete na webovej stránke prevádzkovateľa.

Ako sa sem dostať?

Vchod do jaskyne sa nachádza asi 350 metrov nad parkoviskom v Demänovskej doline. Výstup po modrej značke trvá asi 10 minút. Náučný chodník začína presne tu.

Parkovanie a verejná doprava

Platené parkovisko pri hlavnej ceste, neďaleko vstupu do jaskyne. Najbližšia zastávka autobusu Demänovská dolina, Jaskyňa slobody. Autobusy premávajú z Liptovského Mikuláša v smere na Demänovskú dolinu.

Kam v okolí?

foto: Michal Rengevič


Lokalita Liptov
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Demänovská dolina
Občerstvenie Koliba Bystrina