Rozhľadňa Ostredok

Liptov

Plánujete v Demänovskej doline krátku prechádzku? Rozhľadňa Ostredok a symbolický cintorín Jasná sa nachádzajú len pár minút od Vrbického plesa a lyžiarskeho strediska Jasná – Biela púť v Nízkych Tatrách.

Rozhľadňa na Ostredku bola nedávno zrekonštruovaná a priamo pod ňou vybudovali kryté drevené posedenie. Vyhliadka ponúka výhľady na Chopok, časť hrebeňa Nízkych Tatier, ale aj lyžiarske stredisko Chopok – sever.

Rozhľadňa Ostredok

Symbolický cintorín Jasná

Pokiaľ sa rozhodnete od rozhľadne pokračovať ďalej, prídete ku kaplnke na symbolickom cintoríne, ktorý vybudovali ako tichú spomienku obetiam Nízkych Tatier. Vysoký šesťmetrový drevený kríž vyrezal rezbár Emil Halaj z Kriváňa.

Chodník cez rozhľadňu Ostredok na symbolický cintorín Jasná je svojou dĺžkou vhodný rodinné výlety. Turistická trasa od rozhľadne pokračuje cez symbolický cintorín, niekoľko vyhliadok a končí na rázcestí, pred Demänovskou jaskyňou slobody.

Rozhľadňa Ostredok len na skok z parkoviska

Je to naozaj veľmi jednoduché. Vedie sem žltá značka z parkoviska Jasná – Biela Púť, ktoré sa nachádza na konci Demänovskej doliny. Trasa prechádza okolo umelého plesa a odbočuje doľava. Turistický chodník stúpa po krížovej ceste až priamo pred rozhľadňu na Ostredku.

Rozhľadňa Ostredok

Parkovanie a verejná doprava

Zaparkujeme napríklad na tomto verejnom parkovisku Jasná – Biela Púť.  Odtiaľto ste pri rozhľadni približne za 15 minút a ku symbolickému cintorínu prídeme pešo do 35 minút.

Autobusy premávajú z Liptovského Mikuláša, vystúpime na konečnej zastávke Demänovská dolina, Jasná.

Kam v okolí?

V Jasnej odporúčame navštíviť Vrbické pleso, Demänovskú ľadovú jaskyňu a Demänovskú jaskyňu slobody. Kam na výlet na Liptove? Spoznajte Rozhľadňu v Pavčinej Lehote, alebo vyrazte na Chopok, Ďumbier a Krakovu hoľu z Demänovskej doliny.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Demänovská dolina, Biela Púť – Rozhľadňa ostredok – Symbolický cintorín a späť.

Za fotky ďakujeme: Lenka Gáborová


Dĺžka:
3 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
127 m
Klesanie:
127 m
Lokalita Nízke Tatry
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Demänovská dolina, Biela Púť
Turistická značka žltá
Trasa Demänovská dolina, Biela Púť - Rozhľadňa ostredok - Symbolický cintorín a späť
Občerstvenie Koliba Bystrina