Vrbické pleso

Nízke Tatry

Ľadovcové Vrbické pleso leží vo výške 1113 m n.m. v Jasnej. Toto najväčšie jazero v Nízkych Tatrách má maximálnu hĺbku 8 metrov. Krátka túra okolo plesa je vhodná aj pre rodinnú prechádzku. Vrbické pleso sa nachádza pod lanovkou v Demänovskej doline. Vedie k nemu jednoduchá trasa. Okolie je ako stvorené pre prechádzku. Na svoje si prídu aj deti na lesnom detskom ihrisku.

Od roku 1975 je pleso prírodnou pamiatkou a platí preň najvyšší, piaty stupeň ochrany. Morénové jazero vzniklo ustúpením ľadovca zo severných svahov Derešov a Chopka.

Vrbické pleso
Vrbické pleso

Okružná trasa okolo plesa, lavičky a detské ihrisko

Okolo celého plesa vedie okružný chodník, ktorý je spočiatku značený žltou a neskôr modrou značkou. Okružný chodník okolo Vrbického plesa, spolu s posedením, vám orientačne môže trvať približne 30 až 60 minút.

Môžete si tu oddýchnuť na niektorej z lavičiek, v drevenom prístrešku s posedením. Pre deti v blízkosti plesa vybudovali detské ihrisko s množstvom preliezačiek. Aktuálne prebieha projekt na záchranu plesa, pretože dochádza postupne k jeho zarastaniu a zmenšovaniu.

Vrbické pleso
Vrbické pleso

Túra na Vrbické pleso z Jasnej

Ako sa sem dostať? Jednoduchá trasa k Vrbickému plesu je po turistickom chodníku z parkoviska Hotela Grand. Začíname pri rozcestníku Jasná, Biela Púť na konci Demänovskej doliny. Pokračujeme miernym stúpaním po lesnom chodníku označenom žltou značkou. Približne po 5 minútach sme pri jazere a môžeme ho celé obísť po okružnom chodníku okolo plesa.

Parkovanie a verejná doprava

Na konci Demänovskej doliny verejné parkovisko Jasná – Biela Púť.  Autobusom z Liptovského Mikuláša, vystúpite na konečnej zastávke Demänovská dolina, Jasná.

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame navštíviť Rozhľadňu na Ostredku, Krakovu Hoľu, Partizánske bunkre Krčahovo, Demänovskú ľadovú jaskyňu, Demänovskú jaskyňu slobody, Rozhľadňu Pavčina Lehota, alebo si naplánujte turistiku na Chopok.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Jasná, Biela púť – Vrbické pleso, okruh.

foto: Turisticky, PKomora, Shutterstock


Dĺžka:
1 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
40 m
Klesanie:
40 m
Lokalita Nízke Tatry
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Demänovská dolina, Jasná - Biela Púť
Turistická značka modrá, žltá
Trasa Demänovská dolina, Biela Púť - Vrbické Pleso
Občerstvenie Koliba Bystrina