Manínska tiesňava

Strážovské vrchy

Jedna z najvzácnejších tiesňav a roklín na Hornom Považí sa nachádza nad Považskou Teplou, dostala pomenovanie Manínska Tiesňava. Najkrajšie krásy okolia ponúka okružný náučný chodník cez tiesňavu a Veľký Manín.

Manínska tiesňava – zaujímavosti

Ešte pred 100 rokmi mala tiesňava úplne iný tvar. Jej skaly neboli obrastené vegetáciou, ako je tomu dnes.

Najužšie miesto bolo pre vozy neprejazdné a furmani museli náklad vyložiť, vozy rozobrať a opäť zložiť. Bolo tomu tak do roku 1933, kedy bola odstrelená časť brala. V tom čase bola cez tiesňavu vybudovaná spevnená cesta.

V roku 1967, po dlhom úsilí, bola tiesňava vyhlásená za Štátnu prírodnú rezerváciu Manínska úžina. Aj vďaka tomu je dnes roklina územie, kde žijú vzácne rastliny, huby a živočíchy. Nádherné vápencové skaly svojou krásou lákajú turistov, cyklistov aj horolezcov.

Manínska tiesňava
Manínska tiesňava – foto Stanley Hladky – Trenčín región

Ako sa sem dostať?

Tiesňava sa nachádza medzi Považskou Teplou a obcou Záskalie. Priamo cez tiesňavu prechádza cesta a náučný chodník, ktorý prevedie najkrajšími miestami. Prechod len cez tiesňavu od Autocampingu po začiatok obce Záskalie je krátky, má dĺžku 1,3 km a trvá do 30 min.

Trasa Náučného chodníka cez Veľký Manín

Okružný Náučný chodník vedie po trase Manínska roklina, Autocamp – Veľký Manín, Vápencová jaskyňa – Odbočka na Partizánsku jaskyňu – Pod Veľkým Manínom – Záskalie – Manínska tiesňava, Autocamp (čas okružnej trasy 4 hod., prevýšenie 533 m) – celý chodník je označený zelenou značkou náučného chodníka

Parkovanie a verejná doprava

Pri obci Záskalie sa nachádza vedľa cesty malé parkovisko a zopár odstavných miest. Použite prípadne parkovisko pred campingom v Manínskej tiesňave, nad obcou Považská Teplá. Najbližšia autobusová zastávka Považská Teplá – autocamp, alebo Záskalie Bazália.

Kam v okolí?

Naplánujte si trasu cez Náučný chodník, ktorý má celkovo 12. stanovíšť a prechádza cez najvyšší vrch pohoria Súľovské vrchyVeľký Manín a ponúka naozaj prekrásne výhľady. V okolí si naplánujte výlet na Považský hrad, Súľovské skaly, alebo Rozhľadňu Bytča-Hrabové.

Podcast Manínska tiesňava

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení  sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Manínska roklina, autocamp – obec Záskalie.


Dĺžka:
2 km
Čas:
0:45 hod
Stúpanie:
134 m
Klesanie:
79 m
Lokalita Strážovské vrchy
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Považská Teplá
Turistická značka zelená
Trasa Manínska tiesňava, autocamp - obec Záskalie