Veľký Choč

Chočské vrchy

Turistika na Veľký Choč ponúka fantastické výhľady, ktoré musíte zažiť. Výstup je ideálny z Valaskej Dubovej, alebo z Lúčok. Odporučíme v článku aj najkratšiu trasu s deťmi. Túra na Veľký Choč je veľmi obľúbená a navštevovaná počas celého roka, dostupný je aj v zime.

Veľký Choč s nadmorskou výškou 1611 m n.m. je považovaný za jeden z najkrajších vrcholov Slovenska, najmä pre skutočne fantastické výhľady na mnohé naše pohoria. Jedinečný je hlavne pre svoju geografickú polohu. Vrchol ponúka vynikajúci kruhový výhľad na Západné a Nízke Tatry, Malú a Veľkú Fatru, tiež na Liptovskú Maru.

Nezabudnuteľné sú túry na východ slnka, ktorý je na Choči prekrásny a veľmi fotogenický. Územie patrí do prírodnej rezervácie Choč, kde sa vyskytujú vzácne rastliny a živočíchy, napríklad Fialka Chočská.

Zaujímavosti

Veľký Choč bol inšpiráciou pre mnohých básnikov, najmä pre P. O. Hviezdoslava, ktorý pochádzal z Vyšného Kubína. Odporúčame sa pohybovať vo väčších skupinách, v lokalite sa vyskytujú medvede.

Veľký Choč

Trasa na Veľký Choč

Veľký Choč je prístupný z Liptova, aj Oravy. Vybrať si môžete túru zo štyroch značkovaných chodníkov. S deťmi je ideálna trasa z Valaskej Dubovej.

Najkratší a najobľúbenejší turistický chodník sem vedie z Valaskej Dubovej po trase Valaská Dubová – Stredná poľana (čas chôdze tam 3 hodiny, prevýšenie 925 m) – najprv modrá a potom zelená značka

Prídete sem tiež z lokality Kúpele Lúčky po trase Lúčky, kúpele – Jastrabia dolina –  Sedlo Vráca (čas chôdze tam 3:30, prevýšenie 1038 m) – červená značka

Značkovaný chodník na Veľký Choč vedie aj z Likavky, okolo Hradu Likava po trase Likavka  – Likavský hrad – Predný Choč – Sedlo Spuštiak – Stredná poľana (čas chôdze tam 5 hodín, prevýšenie 1215 m) – najprv červená, potom modrá a zelená značka

Z Vyšného Kubína sem prídete po trase Vyšný Kubín – Siatiská – Drapač  (čas chôdze tam 3:30, prevýšenie 1082 m) – najprv zelená a potom červená značka

Parkovanie a verejná doprava

Vo Valaskej Dubovej na námestí, pred Obecným úradom. V lokalite Lúčky, kúpele na záchytnom parkovisku. V Likavke na parkovisku pred informačným centrom. Vo Vyšnom Kubíne pred kostolom. Autobusom prídete z Ružomberka, vystúpite na zastávke Likavka-hrad, alebo na zastávke Valaská Dubová, OcÚ.

Liptovský hrad
Liptovský hrad

Kam v okolí?

Odporúčame navštíviť Hrad Likava, Lúčanský vodopád, alebo jeden z najvyšších hradov v Európe – Liptovský hrad.

Údaje o dĺžke, čase a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Valaská Dubová – Stredná poľana – Veľký Choč a späť.

foto: Shutterstock, Olgierd Rudak

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:10 km Čas:6 hod Stúpanie:929 m Klesanie:929 m Lokalita: Chočské vrchy Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Valaská Dubová, Kúpele Lúčky, Likavka, Vyšný Kubín
Turistická
značka:
modrá, zelená
Trasa: Valaská Dubová - Stredná poľana - Veľký Choč a späť Občerstvenie: Jánošíkova krčma