Rozhľadňa Špicák

Malá Fatra

Rozhľadňa na vrchu Špicák bola postavená na nádhernom vyhliadkovom mieste, nad obcou Strečno. Z tohto skalného brala môžeme pozorovať dokonca až štyri hrady v blízkom okolí Žiliny.

Výška vyhliadky je približne 8 metrov. Úplne to však postačuje na to, aby ste mohli sledovať Hrad Strečno, ktorý sa nachádza priamo pod vyhliadkou. Pri dobrej viditeľnosti dovidíme ďalej na Starhrad, Budatínsky hrad a Lietavský hrad, tiež na časť Domašinského meandra, obce Nezbudská Lúčka, Strečno, Varín a mesto Žilina. Z pohorí sa nám ukáže hrebeň Malej Fatry a Strážovské vrchy.

Rozhľadňa Špicák

Zopár zaujímavostí

Priamo pred vyhliadkou Špicák sa nachádza lavička, odkiaľ v pokoji môžete pozorovať okolie ako z vtáčej perspektívy.

Rozhľadňa nad Strečnom je vybudovaná z dreva v tichom prostredí s jednou vyhliadkovou plošinou, na ktorej sú umiestnené mapy okolia. Vnútorné schodisko je nízke, preto vyšším osobám odporúčame dávať pri výstupe po schodoch pozor na hlavu.

Priamo pod rozhľadňou pribudlo drevené schodisko so zábradlím, z dôvodu lepšej dostupnosti a hlavne bezpečnosti návštevníkov.

Trasa na Rozhľadňu Špicák zo Strečna

Prístup je jednoduchý ale strmý a začiatok chodníka je na parkovisku pod Hradom Strečno. Prídete sem po žltej značke zo Strečna a Nezbudskej Lúčky. Rátajte s dĺžkou výstupu približne 30 minút.

Rozhľadňa Špicák

Parkovanie a verejná doprava

Na verejnom záchytnom parkovisku pod Hradom Strečno. Parkovisko je počas hlavnej turistickej sezóny spoplatnené. Zastávka autobusu sa nachádza pri potravinách v obci Strečno a zastávka vlaku v obci Nezbudská Lúčka. Spoje sem najčastejšie premávajú zo Žiliny.

Kam v okolí?

V blízkosti rozhľadne sa nachádza Hrad Strečno a Starý hrad. Spoznajte ďalšie rozhľadne v okolí Žiliny: Vyhliadka na Dubni, Rozhľadňa nad obcou Divinka a Rozhľadňa na Svederníckom vrchu. Zo Strečna vedie turistická trasa na Chatu pod Suchým, Polom a na Kojšovský budzogáň.

Údaje o výstupe sú len informatívne a namerali sme ich na trase Nezbudská Lúčka – Rozhľadňa Špicák a späť.

Dĺžka:2 km Čas:2 hod Stúpanie:252 m Klesanie:252 m Lokalita: Strečno Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Nezbudská Lúčka
Turistická
značka:
žltá
Trasa: Nezbudská Lúčka - Rozhľadňa Špicák a späť