Rakytov

Veľká Fatra

Rakytov je najvyšší vrchol tzv. liptovskej Veľkej Fatry. Má nadmorskú výšku 1567 m n.m. Vrchol ponúka nádherný kruhový výhľad na Malú a Veľkú Fatru, Nízke aj Západné Tatry.

Nachádza sa tu drevený kríž a kovový orientačný kruh s vyznačenými vrcholmi.

Túra na Rakytov:

Výstupový chodník značený žltou značkou vedie krásnou tichou prírodou. 

Začína v Teplej doline, neďaleko Liptovskej Osady. Spočiatku prejdete prírodnú rezerváciu Prielom Teplého potoka, až nakoniec vystúpate k Útulni Limba.

Pôjdete po trase Teplá dolina – Útulňa Limba – Severné Rakytovské sedlo – Rakytov (čas výstupu do 3:30, prevýšenie 917 m) – najprv žltá a potom zelená značka

Ubytovanie:

Útulňa Limba pod vrcholom je postavená v prekrásnom prostredí. V blízkosti je jazierko, posedenie, ohnisko, studnička. V chate je stále prítomný chatár. Pokiaľ je na vynáške zanechá odkaz s možnosťami občerstvenia. Teplý čaj je samozrejmosť, nájde sa vždy niečo pod zub, a aj pivko.

Chata má kapacitu 15 lôžok na matracoch na poschodí s vlastným spacákom a je prevádzkovaná celoročne. Názov dostala podľa vzácnej borovice limbovej, ktorá tu rastie a chráni chatu pred rakytovskými lavínami. Viac na www.utulnalimba.sk

Parkovanie:

Parkovisko pri rázcestí Hájovňa, pred Teplou dolinou za Liptovskou Osadou.

Verejná doprava:

Autobusom z Ružomberka – smer Liptovské Revúce. Najbližšia autobusová zastávka Nižná Revúca, Teplô.

Kam v okolí?

Z Rakytova môžete pokračovať ďalej cez Južné Rakytovské sedlo a Sedlo pod Čiernym kameňom. Tu sa napojíte na červenú značku a zídete po náučnom chodníku do obce Stredná Revúca.

Celá trasa ponúka množstvo výhľadov na okolité vrcholy. Chodník miestami vedie krásnymi ihličnatými a bukovými lesmi.

V blízkosti Liptovskej Osady sa nachádza nové ferrata Dve veže.

Informácie o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Hájovna pred Teplou dolinou, Teplá dolina, Útulňa Limba, Rakytov, Sedlo pri Čiernom Kameni, Stredná Revúca.

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:21 km Čas:6 hod Stúpanie:1082 m Klesanie:1082 m Lokalita: Veľká Fatra Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
obec Nižná Revúca
Turistická
značka:
červená, žltá, zelená
Trasa: Hájovňa pred Teplou dolinou - Útulňa Limba - Rakytovské sedlo - Rakytov - Sedlo pod Čiernym kameňom - Stredná Revúca Občerstvenie: Útulňa Limba Súbor GPX: stiahnuť