Útulňa Limba

Liptov Veľká Fatra

Útulňa Limba pod Rakytovom je postavená v prekrásnom až idylickom prostredí Veľkej Fatry. V blízkosti sa nachádza krásne čisté jazierko, posedenie, ohnisko a studnička. Ubytovanie a drobné občerstvenie poskytujú celoročne. Otvorená je nonstop.

V chate Limba je stále prítomný chatár. Pokiaľ je na vynáške, zanechá odkaz s možnosťami občerstvenia. Teplý čaj je samozrejmosť, nájde sa aj niečo pod zub, prípadne pivko v plechovke. Útulňa dostala názov podľa vzácnej borovice limbovej, ktorá tu rastie a chráni chatu pred rakytovskými lavínami.

Útulňa Limba
Útulňa Limba

Ubytovanie a kontakt na Útulňu Limba

  • Turistická útulňa Limba pod Rakytovom má kapacitu 13 lôžok
  • Vyspíte sa na matracoch na poschodí s vlastným spacákom
  • Odporúčaná cena za noc je 7€
  • Nocľah je potrebné dopredu rezervovať, najlepšie telefonicky 0918 659 688, alebo: info@utulnalimba.sk

Ako sa sem dostať?

Útulňa Limba sa nachádza vo Veľkej Fatre, pod Rakytovom. Turistický chodník z Liptova začína nad obcou Liptovská Osada. Obec je vzdialená približne 15 km od Ružomberka.

Útulňa Limba
Útulňa Limba

Trasa na Útulňu Limba

Chodník prechádza krásnou fatranskou prírodou. Spočiatku prejdeme Teplú dolinu a prírodnú rezerváciu Prielom Teplého potoka, až nakoniec vystúpame k Útulni Limba.

Pôjdeme po trase: Hájovňa pred Teplou dolinou – Teplá dolina – Útulňa Limba (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 585 m) –  žltá značka

Zostup z Rakytova trvá asi 30 minút a z Chaty pod Borišovom sem prídeme približne za 4 hodiny.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko pri rázcestí Hájovňa, pred Teplou dolinou, kúsok za obcou Liptovská Osada. Autobusom z Ružomberka – smer Liptovské Revúce. Najbližšia autobusová zastávka Nižná Revúca, Teplô.

Kam v okolí?

Žltá značka pokračuje od útulne na Rakytov (1 567 m n.m.), ktorý je najvyšší vrchol liptovskej vetvy hlavného hrebeňa Veľkej Fatry. Čaká nás výstup do severného Rakytovského sedla, ďalej po zelenej značke na vrchol Rakytov a vrátime sa cez Sedlo pod Čiernym kameňom. Tu sa napojíme na červenú značku a zídeme po náučnom chodníku do obce Stredná Revúca. Celá trasa ponúka množstvo výhľadov na okolité vrcholy, chodník miestami vedie krásnymi ihličnatými a bukovými lesmi.

Z vrcholu Rakytova je kruhový výhľad na Veľkú Fatru, Nízke Tatry, Malú Fatru a Západné Tatry.

Navšívte v blízkosti Ferratu Dve veže, nad Liptovskou Osadou, alebo Chatu pod Borišovom, Krížnu, či Ľubochniansku dolinu.

Informácie o čase dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Hájovňa pred Teplou dolinou – Teplá dolina – Útulňa Limba.


Dĺžka:
5 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
585 m
Klesanie:
10 m
Lokalita Veľká Fatra
Náročnosť stredná
Prístupový bod Liptovská Osada
Turistická značka žltá
Trasa Hájovňa pred Teplou dolinou - Útulňa Limba
Občerstvenie Útulňa Limba
Súbor GPX stiahnuť