Ferrata Dve veže

Liptov

Preferujete lezenie po skale a z poriadnych výšok sa vám nekrúti hlava? Ferrata Dve veže je prvá na Liptove a štvrtá na Slovensku. Nachádza sa v Liptovských Revúcach.

Pokiaľ ide o náročnosť lezenia, každý si tu príde na svoje. Nájdete tu vyznačené cesty s rôznym stupňom obtiažnosti, od ľahších B, C, až po technicky náročnejšie C/D.

Každá cesta je vytvorená zo železných stúpačiek, ktoré sú od seba vzdialené 40 cm. Na každej trase sa nachádza istiace oceľové lano, do ktorého sa treba zaistiť.

Najvyšší bod ferraty ponúka krásne výhľady na okolité vrchy Nízkych Tatier (Končitá, Malý Zvolen, Čierna Hora), Veľkej Fatry (Krížna, Frčkov) a tiež na Národné parky Veľká Fatra a Nízke Tatry.

Súčasťou ferraty je aj náučný chodník s informačnými panelmi, plný zaujímavostí o miestnej faune a flóre, lesníctve, ako aj o pohybe na ferrate.

Charakteristika:

Nadmorská výška: približne 800 m n.m.

Prevýšenie ciest: od 20 do 70 m

Rozloženie: Ferrata pozostáva z 3 skalných veží – jednej menšej a 2 dominantných, ktoré sú prepojené lanovými mostami (lanové kone)

Cesty: 9 trás ferratového charakteru s rôznymi stupňami obťažnosti + turistický chodník smerujúci na vrch mimo ferratových trás

Náročnosť: trasy sú rozdelené na ľahšie a náročnejšie, podľa stupňov B, C, a C/D

Otváracia doba:

Náučný chodník a ferrata sú každoročne dostupné od 15.6 do 31.1. Pohyb v exponovanom teréne je dovolený hodinu po východe slnka, do hodiny pred západom slnka.

Ako sa sem dostať?

Ferrata Dve veže sa nachádza približne 4 km od rezortu Gothal, v smere na susediacu dedinu Liptovské Revúce. Nájdete ju v oblasti, ktorú miestni zvyknú nazývať „Zahorovo“.

Odbočka na ferratu je vzdialená od Ružomberka približne 18 km. Chodníkom od hlavnej cesty sa dostanete hore po vyznačenej značke, asi za 15 minút.

Kde požičať ferratový set?

Zapožičanie kompletného výstroja Vám radi poskytnú priamo na recepcii vo Vodnom svete v Gothale. Cena ferratového setu  – 10,00 € /deň

Certifikovaný odborný dohľad je možný po včasnej telefonickej rezervácii na tel. čísle 0948 72 12 12.

Bezpečnosť?

Návštevníci Ferraty Dve veže musia mať so sebou a vedieť správne používať ferratový set, ktorý pozostáva zo sedáka, 2 karabín, tlmiča pádov, prilby, rukavíc, vhodnej obuvi na lezenie s Vibram podrážkou. Menej skúseným návštevníkom odporúčame pohyb po ferrate len pod odborným dozorom, prípadne vždy v sprievode ďalšej osoby, či so skupinou ľudí.

Kde parkovať?

Najbližšie parkovacie miesto sa nachádza v lokalite Háj pred Teplou dolinou, záchytné parkovisko pod bývalým lyžiarskym vlekom, alebo pred rezortom Gothal, odkiaľ Vás vieme dopraviť Gothal shuttle busom.

Verejná doprava:

Najbližšia zastávka autobusu Nižná Revúca, Teplô.

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Nižná Revúca, odbočka na Ferratu – Ferrata Dve veže a späť.

zdroj: Rezort Gothal

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:2 km Čas:4 hod Stúpanie:70 m Klesanie:70 m Lokalita: Liptov Náročnosť: ťažká Prístupový
bod:
Liptovské Revúce
Trasa: Nižná Revúca, odbočka na Ferratu - Ferrata Dve veže a späť Občerstvenie: Rezort Gothal