Sivý vrch

Západné Tatry

Nech už zvolíte trasu na Sivý vrch zo Zuberca, alebo túru od Horárne pod Bielou skalou, cez Bielu skalu určite nebudete túto turistiku ľutovať. V Západných Tatrách je tento výstup medzi turistami veľmi obľúbený. Výhľady na okolie famózne a túra môže ďalej pokračovať cez hrebeň Roháčov na Pálenicu a Brestovú. Dlhšia trasa sem vedie aj z Bobrovca, cez Chatu pod Náružím.

Výhľady zo Sivého vrchu patria medzi najkrajšie, dovidíme na časť Oravy a Liptova. Pozorovať môžeme aj veľkú časť hrebeňa Západných Tatier, napríklad Salatín, Spálenú, Baníkov a Baranec. Veľmi atraktívny je prechod cez skalné mesto od Horárne pod Bielou skalou cez Radove skaly. Niektoré časti výstupu sú istené reťazami a to konkrétne prechod cez Radove skaly a záverečný výstup.

Sivý vrch

Trasa na Sivý vrch zo Zuberca a túra z Liptova

Navrhujeme túru od Horárne cez Radove skaly z lokality Huty. Trasa vedie cez Horáreň pod Bielou skalou – Biela skala – Radove skaly – Sivý vrch (čas výstupu do 2:30 hod, prevýšenie 823 m) – červená značka

Turistika zo Zuberca začína pri Penzióne u Michala a pokračuje cez Sedlo Pálenica – Sivý vrch (čas výstupu do 2:30 hod, prevýšenie 977 m) – najprv žltá a potom červená značka

Z Liptova sem prídeme z Bobrovca a trasa pokračuje cez Bobroveckú Vápenicu – Vodopád – Chatu pod Náružím – Sedlo Predovratie – Ostrá – Sivý vrch (čas výstupu do 4 hod., prevýšenie 1192 m) – najprv modrá a potom zelená značka

Sivý vrch
Sivý vrch

Pre výstup platí zimná uzávera

Chodníky na Sivý vrch sú každoročne uzatvorené v rámci zimnej uzávery Tatier od 1.11. do 14.6.

Parkovanie a verejná doprava

V Zuberci odporúčame parkovať pri Penzióne u Michala. Pri Horárni pod Bielou skalou sa dá parkovať pri ceste a nad obcou Bobrovec parkovisko pri Bobroveckej Vápenici. Najbližšia autobusová zastávka Huty, Javorinský potok, alebo Zuberec, Šiška.

Kam v okolí?

V Západných Tatrách si naplánujte výstup na Baranec, Žiarsku chatu. Priamo zo Zverovky vedú napríklad turistické trasy na Lúčnu, Roháčsky vodopád, Roháčske plesá a tiež cez Roháčsku hrebeňovku. Z Podbanského vedie trasa na najvyšší štít Západných Tatier Bystrú (2248 m n.m.).

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Zuberec – Rázcestie Prte – Sedlo Pálenica – Sivý vrch a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku

Dĺžka:16 km Čas:7 hod Stúpanie:980 m Klesanie:980 m Lokalita: Západné Tatry Náročnosť: ťažká Prístupový
bod:
Zuberec
Turistická
značka:
červená, žltá
Trasa: Zuberec - Rázcestie Prte - Sedlo Pálenica - Sivý vrch Občerstvenie: Penzion Pribiskô