Sivý vrch

Západné Tatry

Nech už zvolíte trasu na Sivý vrch zo Zuberca, alebo túru od Horárne pod Bielou skalou, cez Bielu skalu určite nebudete túto turistiku ľutovať. V Západných Tatrách je výstup na Sivý vrch veľmi obľúbený, dôvod je jasný. Výhľady na okolie famózne a túra môže ďalej pokračovať cez hrebeň Roháčov na Pálenicu a Brestovú. Dlhšia trasa na vrchol vychádza aj z Bobrovca, cez Chatu pod Náružím.

Výhľady zo Sivého vrchu patria medzi najkrajšie, dovidíme na lokality Oravy a Liptova. Pozorovať môžeme aj veľkú časť hrebeňa Západných Tatier, napríklad Salatín, Spálenú, Baníkov a Baranec. Atraktívny je prechod cez Radove skaly od Horárne pod Bielou skalou. Niektoré miesta výstupu sú istené reťazami a to konkrétne prechod cez Radove skaly a záverečný výstup na Sivý.

Trasa na Sivý vrch zo Zuberca a túra z Liptova

Navrhujeme túru od Horárne, cez Radove skaly z lokality Huty. Trasa prevedie cez Horáreň pod Bielou skalou – Biela skala – Radove skaly – Sivý vrch (čas výstupu do 2:30 hod, prevýšenie 870 m) – červená značka

Turistika zo Zuberca prechádza okolo Penzióna u Michala a pokračuje cez Sedlo Pálenica – Sivý vrch (čas výstupu do 3 hod, prevýšenie 1095 m) – najprv žltá a potom červená značka

Z Liptova sem prídeme z Bobrovca a trasa pokračuje cez Bobroveckú Vápenicu – Vodopád – Chatu pod Náružím – Sedlo Predovratie – Ostrá – Sivý vrch (čas výstupu do 4 hod., prevýšenie 1175 m) – najprv modrá a potom zelená značka

Sivý vrch

Pre výstup platí zimná uzávera

Chodníky na Sivý sú každoročne uzatvorené v rámci zimnej uzávery Tatier od 1.11. do 31.5.

Parkovanie a verejná doprava

V Zuberci odporúčame parkovať pri Penzióne u Michala. Pri Horárni pod Bielou skalou je možné parkovať pri ceste a nad obcou Bobrovec parkovisko pri Bobroveckej Vápenici. Najbližšia autobusová zastávka Huty, Javorinský potok, alebo Zuberec, Šiška.

Kam v okolí?

V Západných Tatrách si naplánujte výstup na Baranec, Baníkov, Žiarsku chatu. Priamo zo Zverovky vedú napríklad turistické trasy na Lúčnu, Roháčsky vodopád, Roháčske plesá a tiež cez Roháčsku hrebeňovku. Z Podbanského to môže byť túra na najvyšší štít Západných Tatier Bystrú (2248 m n.m.).

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Zuberec – Rázcestie Prte – Sedlo Pálenica – Sivý vrch.


Dĺžka:
8 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
1095 m
Klesanie:
85 m
Lokalita Západné Tatry
Náročnosť stredná
Prístupový bod Zuberec
Turistická značka červená, žltá
Trasa Zuberec - Rázcestie Prte - Sedlo Pálenica - Sivý vrch