Skalnaté pleso

Vysoké Tatry

Ako sa dostať na Skalnaté Pleso? Nachádza sa v nadmorskej výške (1751 m n.m.) a je veľmi vyhľadávanou turistickou lokalitou vo Vysokých Tatrách, najmä pre ľahkú dostupnosť, krásne výhľady a množstvo chodníkov v okolí. Lanovka, ale aj turistická trasa Tatranská Lomnica – Skalnaté Pleso. Naplánujte si najlepšie túry na Skalnaté pleso v článku.

Okolo plesa prechádza okružný náučný chodník, v blízkosti stanice kabínovej lanovky vybudovali detské ihrisko, Svištiu krajinu pod Lomnickým štítom a ekopark s drevenými sochami.

V súčasnosti aj napriek niekoľkým záchranným akciám pleso vysychá a počas roka má premenlivú vodnú hladinu. Spôsobila to čiastočne výstavba visutej lanovky.

Skalnaté pleso
foto: Turisticky.sk

Reštaurácia a kaviareň Panoráma

Pri plese sa nachádza jedna z najvyššie položených reštaurácií na Slovensku, ale aj kaviareň a verejné WC. Platba je možná platobnou kartou. Pred reštauráciou je umiestnená vonkajšia terasa a niekoľko drevených lehátok. Tu si môžete počas túry oddýchnuť a pokochať sa výhľadmi, napríklad na Lomnický štít.

Lanovka na Skalnaté pleso a na Lomnický štít

Najpohodlnejší prístup zabezpečí kabínková lanovka z Tatranskej Lomnice, ktorá vás vyvezie hore za niekoľko minút. Prevádzkovú dobu nájdete TU. Cenník lanoviek pre všetky sezóny overíte na oficiálnej webovke. Ak plánujete návštevu Lomnického štítu, tak na Skalnatom plese je prestupná stanica lanovky.

Skalnaté pleso
foto: Shutterstock

Trasa na Skalnaté pleso

Pokiaľ plánujete pešiu túru z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso, chodník začína pred Hotelom Grand a pokračuje po trase Štart – Pri Skalnatej chate, rázcestie – Skalnaté pleso (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 858 m ) – zelená značka

Varianta v kombinácii s lanovkou zo stanica Štart pokračuje cez Skalnatú chatu, rázcestie – Skalnaté pleso (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 610 m ) – zelená značka

Odporúčame tiež veľmi atraktívny chodník po tatranskej magistrále od Zamkovského chaty po trase Rázc. pri Zamkovského chatePri Skalnatej chate, rázcestie – Skalnaté pleso ( čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 311 m ) – červená značka

Vyskúšajte turisticky najťažší, ale zároveň na výhľady príťažlivý chodník z Chaty pri Zelenom plese (Brnčalky) cez Veľkú Svišťovku. Upozorňujeme, že na mnohých miestach je chodník zaistený reťazami. Trasa Chata pri Zelenom plese – Veľká Svišťovka – Skalnaté pleso (čas výstupu 2:30, prevýšenie 522 m) – červená značka. Chodník cez Veľkú Svišťovku je uzatvorený od 1.11. do 14.6.

Parkovanie a verejná doprava

Záchytné bezplatné parkovisko v Tatranskej Lomnici, pri údolnej stanici kabínkovej lanovky. Železničná a autobusová stanica v Tatranskej Lomnici.

Kam v okolí?

Pokračujte lanovkou do Lomnického sedla (2190 m n.m.) na prekrásne vyhliadkové miesto. Nachádza sa tu aj tatranská anomália, pretože oficiálny turistický chodník doteraz do Lomnického sedla neotvorili.

Medzi vyhľadávané aktivity patrí aj výlet lanovkou zo Skalnatého plesa na druhý najvyšší vrchol Vysokých Tatier, Lomnický štít ( 2634 m .n.m.). Rezerváciu lanovky odporúčame aj niekoľko dní dopredu.

V blízkosti plesa sa nachádza Skalnatá chata, zídete k nej po červenej značke (smer Hrebienok) asi za 5 minút. Zo Skalnatého plesa môžete zostúpiť do Studenej doliny na Zamkovského chatu. Zo Skalnatého plesa pokračuje turistický chodník cez Veľkú Svišťovku na Chatu pri Zelenom plese (Brnčalku).

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Štart – Rázcestie pri Skalnatej chate – Skalnaté pleso a späť.

Dĺžka:6 km Čas:5 hod Stúpanie:605 m Klesanie:605 m Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Tatranská Lomnica, Zamkovského chata, Chata pri Zelenom plese
Turistická
značka:
červená, zelená
Trasa: Štart - Rázcestie pri Skalnatej chate - Skalnaté pleso a späť. Občerstvenie:

Reštaurácia Skalnaté pleso