Veľká Svišťovka

Vysoké Tatry

Áno uhádli ste, názov dostala podľa svišťov, ktoré sa tu hojne vyskytovali. Veľká Svišťovka (2037 m n.m.) je veľmi pekný vyhliadkový bod vo Vysokých Tatrách. Trasa zo Skalnatého plesa a túra z Brnčalky. Na svahoch Veľkej Svišťovky sa nachádzajú pozostatky starých banských štôlní, údajne sa tu ťažilo striebro. Na vrchole bola osadená panoramatická tabuľa, ktorá uľahčuje orientáciu v okolí.

Z Veľkej Svišťovky sa vám za priaznivého počasia naskytne parádny výhľad na Zelené pleso, Veľké Biele pleso, Jahňací štít, Lomnický štít, vrcholy Belianskych Tatier.

Veľká Svišťovka

Trasa Veľká Svišťovka – Skalnaté pleso a túra od Chaty pri Zelenom plese

Veľká Svišťovka je pomerne jednoducho dostupná z vrcholovej stanice lanovky na Skalnatom plese. Vedie sem turistický chodník cez Tatranskú magistrálu po trase Skalnaté pleso – Sedlo pod Svišťovkou – Veľká Svišťovka (čas výstupu do 1:20 hod., prevýšenie 331 m ) – červená značka

Od Chaty Brnčalka túra po trase Chata pri Zelenom plese – Čierne pleso – Veľká Svišťovka (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 533 m ) – červená značka. Chodník je technicky náročný, niektoré úseky prechádzajú cez reťaze.

Celá trasa od Chaty pri zelenom plese cez Svišťovku, až po Skalnaté pleso trvá približne 3 hod. Všetky chodníky na Veľkú Svišťovku sú každoročne uzatvorené od 1.11. do 14.6.

Veľká Svišťovka

Lanovka na Skalnaté pleso z Tatranskej Lomnice

Najpohodlnejší prístup zabezpečí kabínková lanovka z Tatranskej Lomnice, ktorá vás vyvezie na Skalnaté pleso za niekoľko minút. Prevádzkovú dobu nájdete TU. Cenník lanoviek pre túto sezónu nájdete na oficiálnej webovke. Ak plánujete návštevu Lomnického štítu, tak na Skalnatom plese je prestupná stanica.

Parkovanie a verejná doprava

Veľké verejné parkovisko v Tatranskej Lomnici, pri údolnej stanici lanovky. Železničná a autobusová stanica v Tatranskej Lomnici.

Kam v okolí

Zo Skalnatého plesa premáva lanovka na druhý najvyšší vrch Vysokých Tatier Lomnický štít. Túra môže pokračovať z Veľkej Svišťovky na Chatu pri Zelenom plese (Brnčalku). Zo Skalnatého plesa môžete zostúpiť okolo Skalnatej chaty na Zamkovského chatu.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Skalnaté pleso – Sedlo pod Svišťovkou – Veľká Svišťovka a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:6 km Čas:4 hod Stúpanie:331 m Klesanie:331 m Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Skalnaté pleso, Chata pri Zelenom plese
Turistická
značka:
červená
Trasa: Skalnaté pleso - Sedlo pod Svišťovkou - Veľká Svišťovka a späť Občerstvenie: Skalnaté pleso Chata pri Zelenom plese