Lanovka na Lomnický štít

Vysoké Tatry

Lomnický štít (2634 m n. m.) svojimi krásami priťahuje stále viac a viac turistov za každého počasia, pretože je druhým najvyšším vrchom na Slovensku. Na vrchol sa turisti môžu dostať pohodlne pomocou lanovky. Lomničák patrí medzi najvyhľadávanejšie turistické atrakcie na Slovensku. Lanovka na Lomnický štít premáva zo Skalnatého plesa. Je unikátna, pretože jej prevýšenie je 855 metrov a jazda trvá necelých 9 minút. Na vrchole môžete tiež obdivovať najvyššiu botanickú záhradu na Slovensku. Otváracie hodiny, cena a zľava na vstupenky v článku.

Lanovka na Lomnický štít
Lanovka na Lomnický štít

Cestovný poriadok, prevádzková doba a otváracie hodiny

Lanovka premáva z Tatranskej Lomnice s prestupom na Skalnatom pleso celoročne od 9:00 do 17:30 hod. Posledná spiatočná jazda z Lomnického štítu je 18:50. Jazdu je potrebné dostatočne dopredu rezervovať. Podrobný prevádzkový poriadok lanoviek v Tatrách nájdete TU. Časy prevádzky sa môžu meniť podľa sezóny a počasia.

Lanovka na Lomnický štít – cenník a zľavy na lístok

Odporúčame lístky kúpiť cez GoPass kartu. Ušetríte aj prí kúpe lístka na lanovku cez samoobslužný terminál v stredisku. Lístky sú neprenosné. V cene nie je zahrnuté poistenie na hory. Podrobný cenník lanoviek na túto sezónu nájdete TU.

Lanovka na Lomnický štít

Ubytovanie a reštaurácia na Lomnickom štíte

Aj vo výške 2634 m n. m. si môžete dopriať svoj obľúbený drink, obslúžia vás v kaviarni Dedo, mimochodom najvyššej na Slovensku. Hovorí sa, že noc na Lomničáku by mal každý aspoň raz v živote zažiť. Rezervujete TU.

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko v Tatranskej Lomnici, pri údolnej stanici kabínkovej lanovky. Železničná a autobusová stanica v Tatranskej Lomnici.

Kam na túru zo Skalnatého plesa?

Lanovka na Lomnický štít premáva zo Skalnatého plesa a tiež to môže byť miesto, odkiaľ sa vyberiete na turistiku vo Vysokých Tatrách.

Zamkovského chata
Zamkovského chata

História lanovky na Lomnický štít

Visutú lanovku začali budovať v roku 1936 na podnet riaditeľa štátnych kúpeľov Juraja Orságha. Pre verejnosť bola slávnostne uvedená do prevádzky v roku 1941. V tej dobe predstavovala svetový unikát a získala niekoľko svetových rekordov. Materiál na výstavbu vozili na Skalnaté pleso kone a na vrchol Lomnického štítu vynášali materiál robotníci, celkovo to bolo až 300 ton materiálu. Jedno montážne lano nieslo vo svojich rukách na štít 36 nosičov. Lanovku stavalo 70 robotníkov z Lendaku, Spišskej Belej a Kežmarku. Dvaja z nich počas náročných prác zahynuli.

Technické parametre

Celková vodorovná dĺžka lanovky je 5724 metrov, medzi stanicami prekonáva výškový rozdiel až 1715 metrov. Na trase premáva iba jedna kabína, ktorá odvezie maximálne 14 osôb.

Zľavy na pobyty na Slovensku

Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Skalnaté pleso, Tatranská Lomnica

Ferrata Nitra Zobor
Nitra Ferrata Nitra Zobor
Kaštieľ Betliar
Gemer Kaštieľ Betliar