Hrebienok ĽADOVÝ DÓM – 2021/2022

Vysoké Tatry

Ľadový dóm v sezóne november 2021 – apríl 2022 OTVORENÝ! Pozývame na Hrebienok. Očarí vás obľúbený Tatranský ľadový dóm. Môžete ho obdivovať vo Vysokých Tatrách aj tento rok. Svoje ľadové kráľovstvo odhalil návštevníkom 19. novembra 2021. Obľúbený a originálny Tatranský ľadový dóm v sezóne 2021/2022 navštívte na Hrebienku.

Tento rok sa umelci inšpirovali a vytvorili ľadové sochy s motívom Svätojakubskej púte. Katedrála sv. Jakuba zo Santiaga de Compostela je jedno z najvýznamnejších pútnických miest. Miesto posledného odpočinku svätého Jakuba je cieľom Svätojakubskej púte.

Výnimočné miesto – Katedrála svätého Jakuba v Santiagu de Compostela sa stalo v roku 2021 hlavnou témou pre staviteľov na Hrebienku. Tento rok má v Santiagu prívlastok jubilejný, keďže po 11-tich rokoch pripadol sviatok sv. Jakuba na nedeľu.

Ľadový dóm Hrebienok Tatry
Ľadový dóm Hrebienok Tatry – foto: Marek Hajkovsky

Spolu s autorom Adamom Bakošom sa na stavbe ľadového dómu podieľalo nielen 20 remeselníkov zo Slovenska a Česka, ale aj američanka Griffon Ramsay. Tatranský ľadový dóm je umiestnený v kupole o priemere 25 metrov.

Na stavbu bolo použitých opäť až 225 ton ľadu a celkovo 1880 ľadových blokov. Organizátori sú pripravení aj na prípadne teplejšiu zimu, keďže pod strechu kupoly namontovali technologickú novinku, termoizolačnú izoláciu. Tá udrží toto vzácne dielo v mínusových teplotách aj keď je vonku teplejšie.

Tatranský ľadový dóm 2021/2022 na Hrebienku počas pandémie

Pre aktuálnu situáciu v roku 2021 a 2022 spojenú s pandémiou, organizátori dbajú na maximálnu bezpečnosť návštevníkov. Do chrámu sú vytvorené vstupné koridory tak, aby ste mohli Ľadový dóm plynule navštíviť a nevytvárali sa vo vnútri veľké skupiny ľudí. Čas v kupole je limitovaný počtom osôb, ktoré môžu dovnútra vstúpiť.

Vstup bude umožnený návštevníkom, podľa aktuálnych pandemických pravidiel (Covid Automat) pre okres Poprad.

Ľadový dóm Hrebienok 2021 2022
Ľadový dóm Hrebienok 2021 / 2022 – foto: Marek Hajkovsky

Otváracie hodiny a vstupné

Na Hrebienok sa dopravíte pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca, alebo pešo, za približne 45 minút, nenáročným terénom. Prevádzkovú dobu lanovky nájdete tu. Oplatí sa kúpiť obojsmerný lístok, na ktorom výrazne ušetríte.

Tatranský ľadový dóm je otvorený denne od 9:00 do 16:15, v sobotu od 9:00 do 19:15. Počas hlavnej zimnej sezóny a cez Vianočné sviatky môžu byť otváracie hodiny ešte predĺžené. Môžete prísť aj so psom, na vôdzke s náhubkom. Vstup do Ľadového dómu je pre všetkých návštevníkov bezplatný. Tatranský ľadový dóm bude otvorený do 19.4.2022.

Ľadový dóm je prístupný bezbariérovo. V čase snehovej pokrývky použite lanovku zo Starého Smokovca.

Ľadové sochy Hrebienok
Ľadové sochy Hrebienok – foto: Marek Hajkovsky

Verejná doprava a parkovanie

Železničná a autobusová stanica v Starom Smokovci. Odtiaľ pešo asi 10 minút k lanovke na Hrebienok. Najbližšie verejné parkovisko v Starom Smokovci, pri žel. stanici, tiež podzemné garáže v Starom Smokovci, alebo parkovisko pred kolibou v Novom Smokovci. Cena za parkovanie sa vo Vysokých Tatrách už pohybuje vo výške do 10€ na deň.

Kam v okolí?

V blízkosti Hrebienka navštívte Rainerovu chatu, Vodopády studeného potoka, Zamkovského chatu, Bilíkovu chatu a pre zdatnejších turistov odporúčame túru na Téryho, alebo Zbojnícku chatu.

Prečítajte si viac aj o Tatranskom ľadovom dóme 2019, ktorý bol inšpirovaný Chrámom Notre-Dame (kliknite na obrázok)

Tatranský ľadový dóm
Tatranský ľadový dóm

Koncerty a podujatia v ľadovom dóme na Hrebienku

Zdroj: Región Tatry

Tatranský ľadový dóm v predošlých sezónach

Ľadový dóm na Hrebienku bol v roku 2019 postavený v štýle Katedrály Notre-Dame. Chrám Matky Božej ožil v podobe majestátnych kusov ľadu pretransformovaných do jej niekdajšej podoby pred požiarom.

Na majstrovskom diele sa podieľalo kompletne 18 sochárov z Litvy, Nemecka, Poľska, Česka a Slovenska a vytvorili dychberúce ľadové sochy. Hlavným staviteľom je aj tento rok Adam Bakoš. Na stavbu sa použilo až 1880 blokov ľadu. Ľadový dóm je umiestnený v kupole o priemere 25 m a najvyšší bod stavby dosahuje výšku až 11,5 m. Počas celej doby chrám strážil Quasimodo tak ostražito, ako chránil aj svoju lásku Esmeraldu.

Vedeli ste, že prvý Tatranský ľadový dóm bol postavený v roku 2013 v štýle „Pražská gotika, ľadové kamzíky“ a videlo ho 100 000 návštevníkov?

foto: Marek Hajkovský

Dĺžka:4 km Čas:3 hod Stúpanie:262 m Klesanie:262 m Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Starý Smokovec, Hrebienok
Turistická
značka:
zelená
Trasa: Starý Smokovec - Hrebienok - Ľadový Dóm a späť Občerstvenie: Hrebienok Restaurant Web: https://regiontatry.sk/