Vodopády Studeného potoka

Vysoké Tatry

Vo Vysokých Tatrách sú vodopády Studeného potoka jedna z najkrajších a veľmi ľahko dostupných turistických atrakcií. Nachádzajú sa neďaleko turistického centra Hrebienok, nad Starým Smokovcom.

Celá sústava pozostáva z vyhliadky na Dlhý vodopád (nachádza sa na žltej značke do Tatranskej Lesnej), Malý a Veľký vodopád.

V smere na Zamkovského chatu prejdete cez mostík, okolo najväčšieho Obrovského vodopádu.

Vodopády Studeného potoka sú impozantné hlavne v jarných mesiacoch, alebo po výdatných zrážkach. V tomto období sa ich hladina zvýši niekoľkonásobne.

Turistický chodník, ktorý prechádza okolo vodopádov je kamenistý, nenáročný a počas zvýšenej hladiny Studeného potoka môže byť ťažšie prístupný.

Túru zvládnu aj rodiny s deťmi. Zvýšte pozornosť hlavne na vyhliadkach a mostíkoch.

Ako sa sem dostať?

Najlepší prístup je z Hrebienka, Rainerovej, alebo Bilíkovej chaty.

Turisti veľmi obľubujú chodník z Hrebienka. Pôjdete po trase Starý Smokovec – Hrebienok – Bilíkova chata – Vodopády Studeného potoka (čas výstupu 1:30, prevýšenie 277 m ) – zelená značka.

Odporúčame tiež chodník z Tatranskej Lesnej, ktorý začína pred žel. zastávkou. Táto varianta kopíruje koryto Studeného potoka a na všetky atraktívne miesta budete mať ideálny výhľad. Pôjdete po trase Tatranská Lesná, TEŽ – Nad Dlhým vodopádom, rázc. – Vodopády (čas výstupu 1:30, prevýšenie 327 m) – žltá značka.

Máme pre vás tip na dve okružné trasy cez Vodopády Studeného potoka.

Kratšia a menej náročná trasa, vrátane pozemnej lanovky zo Starého Smokovca vedie na Hrebienok a ďalej pešo po trase: Bilíkova chata – Vodopády – Rainerova chata – Hrebienok (čas 2 hodiny, prevýšenie 93 m) – najprv zelená značka a naspäť červená.

Dlhšia, dlhšia varianta je vrátane túry na Zamkovského chatu. Pôjdete po trase Hrebienok – Bilíkova chata – Vodopády – Rainerova chata – Obrovský vodopád – Zamkovského chata a späť (čas chôdze 3 hodiny, prevýšenie 276 m ) – najprv zelená a potom červená značka.

Kde parkovať?

Na platenom záchytnom parkovisku nad Hotelom Grand v Starom Smokovci.

Verejná doprava:

Železničná a autobusová stanica v Starom Smokovci. Železničná zastávka Tatranská Lesná a autobusová zastávka Vysoké Tatry, Tatranská Lesná.

Kam v okolí?

V okolí Hrebienka a Vodopádov Studeného potoka sa nachádza veľa atraktívnych turistických cieľov: Bilíkova chata, Rainerova chata, Zamkovského chata. Turistické chodníky vedú ďalej z Hrebienka na Skalnaté pleso, Téryho chatu, alebo na Slavkovský štít.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Starý Smokovec – Hrebienok – Vodopády Studeného potoka a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:7 km Čas:3 hod Stúpanie:277 m Klesanie:277 m Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Starý Smokovec, Hrebienok
Turistická
značka:
zelená
Trasa: Starý Smokovec - Hrebienok - Vodopády Studeného potoka a späť Občerstvenie: Bilíkova chata