Rainerova chata (Rainerka)

Vysoké Tatry

Rainerova chata je unikátnou nielen vďaka tomu, že je najstaršou, ale tiež najmenšou chatou na slovenskej strane Vysokých Tatier. Postavil ju v roku 1865 uhorský podnikateľ Ján Juraj Rainer a od svojho vzniku mala slúžiť ako útulňa pre turistov.

Chata je v súčasnosti po rekonštrukcii otvorená počas hlavnej letnej a zimnej turistickej sezóny každý deň. Mimo sezóny len počas víkendov a sviatkov.

Nachádza sa v Studenovodskej doline, neďaleko vodopádov Studeného potoka, na križovatke turistických chodníkov.

Ubytovanie tu nenájdete, ale tekuté občerstvenie všetkého druhu už áno. V útrobách chaty sa nachádza expozícia z histórie horolezectva a tatranských nosičov.

Betlehem na Rainerovej chate:

Chatár a nosič Peter Petras pravidelne každý rok stavia pred chatou betlehem zo snehu. Tradičný betlehem tvoria sochy Panny Márie, Ježiška a svätého Jozefa.

Rainerova chtata

Jednoduchá túra na Rainerovu Chatu:

V súčasnosti je Rainerova chata jedna z najnavštevovanejších vo Vysokých Tatrách. Priamo z Hrebienka k nej vedie ľahko dostupný a bezbariérový chodník. Táto varianta patrí medzi najkratšie. Na Hrebienok prídete pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca.

Ako sa sem dostať?

Zo Starého Smokovca sem vedie frekventovaný turistický chodník cez Hrebienok, najprv sledujte zelenú a potom červenú značku. Táto varianta trvá asi 1 hodinu a 30 minút.

Žltý turistický chodník z Tatranskej Lesnej. Dĺžka výstupu asi 2 hodiny. Z Tatranskej Lomnice sem prídete po modrej značke približne za 2 hodiny a 30 minút.

Na spiatočnej ceste sa môžete vyblázniť na sánkarskej dráhe. Trať pre sánkarov má dĺžku 2,5 km. Vedie však po trase pre chodcov.

Rainerova chata

Atrakcie v okolí:

Hrebienok v zime ponúka okrem sánkovačky aj spúšťanie sa na špeciálnych nafukovacích kolesách – Snow Tubing pre deti.

Kde parkovať?

Na platenom záchytnom parkovisku v Starom Smokovci.

Verejná doprava:

Železničná a autobusová stanica v Starom Smokovci. Je vzdialená asi 10 minút pešou chôdzou od lanovky na Hrebienok.

Kam v okolí?

V okolí Hrebienka sa nachádza veľa atraktívnych turistických cieľov: Bilíkova, ZamkovskéhoZbojnícka, alebo Téryho chata, a Vodopády Studeného potoka. Turistické chodníky odtiaľto vedú na Priečne sedlo, alebo po tatranskej magistrále na Skalnaté Pleso.

Údaje o čase, dĺžke túry a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Hrebienok – Rainerova chata a späť.

foto: Turisticky, Shutterstock, Petr Vilgus

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:3 km Čas:1:30 hod Stúpanie:73 m Klesanie:73 m Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Starý Smokovec, Hrebienok
Turistická
značka:
červená
Trasa: Hrebienok - Rainerova chata a späť Občerstvenie: Rainerova chata