Belianska jaskyňa

Vysoké Tatry

Belianska jaskyňa je jediná sprístupnená vo Vysokých Tatrách a patrí medzi najviac navštevované na Slovensku. Nachádza sa v lokalite Tatranská Kotlina. Prehliadkový okruh má dĺžku 1370 metrov s prevýšením 125 metrov. Na trase prejdete 874 schodov. Celková dĺžka prehliadky je približne 70 minút. Cenník vstupného a otváracie hodiny nájdete dole v článku.

Teplota v jaskyni sa pohybuje celoročne v rozmedzí od 5°C do 6,3°C. Teplé oblečenie určite oceníte. Celá trasa je zabezpečená a osvetlená, jaskyňa je prístupná aj pre deti. Patrí medzi prvé jaskyne v Európe, kde sa zaviedlo umelé elektrické osvetlenie.

Belianska jaskyňa
Belianska jaskyňa

Prehliadka a nádherná hudobná sieň

Počas prehliadky môžete obdivovať jedinečné sintrové vodopády, jazierka a krásnu jaskynnú výzdobu. Belianska jaskyňa je preslávená aj vďaka hudobnej sieni, ktorá dostala meno podľa kvapiek dopadajúcich na hladinu jazierka. V hudobnej sieni sú výborné akustické podmienky. V letných mesiacoch sa tu organizujú hudobné koncerty klasickej hudby. Úspešne sa tiež využíva na klimatoterapiu.

Cenník vstupného a otváracie hodiny do Belianskej jaskyne

Belianska jaskyňa je každoročne otvorená od 2.1. do 15.11., okrem pondelkov. Na vstupnom ušetria deti, invalidi a študenti.

Kompletný cenník a časy vstupov overíte na stránke prevádzkovateľa. Rezervácia vstupov a predpredaj vstupeniek nie je možná.

Belianska jaskyňa
Belianska jaskyňa

Ako sa sem dostať?

Vchod do Belianskej jaskyne sa nachádza asi 15 minút chôdze od centrálneho parkoviska v Tatranskej Kotline.

Parkovanie a verejná doprava

Centrálne platené parkovisko pri Kolibe u Furmana v Tatranskej Kotline. Autobusom SAD z Popradu, alebo Tatranskej Lomnice. Najbližšia autobusová zastávka Tatranská Kotlina, Belianska jaskyňa.

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame navštíviť Chatu Plesnivec, v Bachledovej doline Chodník korunami stromov a Rozhľadňu Bachledova dolina. V Tatranskej Javorine navštívte Lovecký zámok Hohenlohe a Kostol sv. Anny. Odtiaľto pokračuje turistická trasa cez Zadné Meďodoly do Kopského sedla a okolo Veľkého Bieleho plesa na Chatu pri Zelenom plese.

foto: Rafał Kozubek, Govisity, Shutterstock

Dĺžka:2 km Čas:3 hod Stúpanie:125 m Klesanie:125 m Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Tatranská Kotlina
Turistická
značka:
žltá
Trasa: Tatranská Kotlina - Belianska jaskyňa a späť Občerstvenie:

Reštaurácia Hučava

Web: http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/2-belianska-jaskyna

Krakova hoľa
Nízke Tatry Krakova hoľa
Cyklodreziny Horehronie
Horehronie Cyklodreziny Horehronie
Slovenský orloj - Stará Bystrica
Kysuce Slovenský orloj – Stará Bystrica