Čachtické podzemie

Čachtice

Čachtické podzemie je až do odvolania zatvorené.

Starobylé, povesťami opradené Čachtické podzemie sa ako pavučina rozprestiera pod celými Čachticami. Pôvodne šlo o vínne pivnice, ktoré boli neskôr v dôsledku tureckého ohrozenia prebudované na unikátny komplex úkrytových chodieb s križovatkami a niekoľkými poschodiami.

Zaujímavosti:

Tento komplex po stáročia chránil obyvateľov obce pred smrťou a zotročením. Väčšina chodieb je dnes nenávratne stratená. Akoby zázrakom sa však zachovala časť, ktorá v minulosti patrila k Nádašdyho kaštieľu.

Práve v tomto kaštieli bola manželka Františka Nádašdyho, smutne známa Alžbeta Báthoryová, prichytená palatínom Thurzom pri mučení dievčat.

Tajomné podzemné chodby sú dnes sprístupnené širokej návštevníckej verejnosti. Chodby sú v správe Občianskeho združenia Čachtické podzemie, ktorého členovia každoročne odkryjú a pre potreby prehliadok upravia ďalšie a ďalšie úseky.

Chodby sú zdobené množstvom historických nápisov. V podzemí sú inštalované i mnohé zaujímavé historické artefakty. V rôznych výklenkoch sa nachádzajú drobné tematické expozície, ako napríklad expozícia mučenia či expozícia vinárstva.

Azda najväčšou atrakciou, najmä pre deti, je legendárny vražedný nástroj „železná panna“, ktorý podľa povestí používala „krvavá grófka“ Alžbeta Báthoryová. I keď nejde o skutočný historický predmet, prináša zaujímavú atmosféru a pripomienku diela Čachtická pani od Joža Nižnánskeho.

Prehliadku Čachtického podzemia dopĺňa pútavý výklad.

Ako sa sem dostať?

Čachtické podzemie sa nachádza v obci Čachtice, asi 300 metrov od kostola na ulici Na doline, neďaleko vinárstva.

Otváracie hodiny:

Otváracie hodiny, kultúrne podujatia a cenník vstupného nájdete tu: www.cachtickepodzemie.sk

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame tiež navštíviť Čachtický hrad a Hrad Beckov.

zdroj: Čachtické podzemie, foto: Ivet Surmanová

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:1 km Čas:2 hod Lokalita: Čachtice Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Čachtice
Trasa: Obec Čachtice - Čachtické podzemie Občerstvenie: Grófkin Dvor Web: https://www.cachtickepodzemie.sk/