Hrad Beckov

Považie

Hrad Beckov sa zachoval dodnes aj vďaka rozsiahlej rekonštrukcii, ktorá tu stále prebieha. Dnes si na Beckove užijeme hlavne v lete bohatý program a na podujatia sa oplatí zakúpiť rodinná vstupenka.

Povesť o Hrade Beckov a stručne z histórie

Tá hovorí, že vojvodu Štibora na poľovačke náramne zabával šašo Becko. Povedal si, že sa šašovi odmení a splní čo si zažiada. Becko ukázal na skalné bralo a riekol: „Aby za jeden rok a deň na tom brale pekný zámok bol vystavaný“.

Prvá písomná zmienka pochádza z 12. storočia. V minulosti Beckov slúžil ako ochranný hrad pre považskú obchodnú cestu a hranicu Uhorska. Postupne hrad vlastnili Matúš Čák Trenčiansky, Stiborovci, Bánffyovci a dodnes je zaradený medzi naše najkrajšie zachovalé hrady.

Hrad Beckov

Hrad Beckov – program podujatí na túto sezónu

Obľúbený je víkend so šašom Beckom, Veľká noc na hrade, Dobíjanie hradu, rozprávky a koncerty. Na hrade Beckov pravidelne počas hlavnej turistickej sezóny organizujú kultúrne a historické podujatia. Kalendár aj na tento mesiac a kompletný program nájdete tu.

Otváracie hodiny

Ako je dnes otvorené? Termíny prehliadok a cenník vstupného nájdete na stránke Hradu Beckov. Prehliadky so sprievodcom trvajú približne 45 minút. Návštevníci sa môžu občerstviť v hradnej kaviarni a prečítať knihu v dobovej čitárni. Samozrejmosťou sú sociálne zariadenia.

Hrad Beckov

Vstupné na Beckov

Odporúčame zakúpiť výhodné rodinné vstupné, nižšie vstupné majú deti, študenti, dôchodcovia a držitelia ZŤP preukazu. Počas pravidelných podujatí je cena za vstupenku vyššia. Kompletný cenník pre túto sezónu si pozrite priamo tu.

Ako sa sem dostať?

Hrad sa nachádza priamo nad obcou Beckov na mohutnom skalnom brale. Prídete sem priamo z obce, po šípkami vyznačenom chodníku. Cesta na hrad začína priamo pred farským kostolom a trvá približne 10 minút.

Parkovanie a verejná doprava

Platené parkovisko na námestí v Beckove, neďaleko kostola, alebo v blízkosti Lipového parku. Autobusy premávajú z Nového Mesta nad Váhom, najbližšia autobusová zastávka Beckov, OÚNZ.

Kam v okolí?

Popri prístupovej ceste na hrad neprehliadnite jeden z najstarších židovských cintorínov na Slovensku s vyše 100 náhrobnými kameňmi. V blízkosti navštívte, malý skanzen Bubeland, Haluzickú tiesňavu, Čachtický hrad, Hrad Tematín, alebo Považský Inovec.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Beckov, námestie – Hrad Beckov a späť.


Dĺžka:
1 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
25 m
Klesanie:
25 m
Lokalita Považie
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Beckov
Trasa Beckov, námestie - Hrad Beckov a späť
Občerstvenie Hradná kaviareň Cukráreň pod hradom