Čachtický hrad

Malé Karpaty

Tajomný Čachtický hrad sa dostal do povedomia aj vďaka grófke Alžbete Bátoriovej, ktorá tu údajne mučila mladé dievčatá. V článku nájdete otváracie hodiny a vstupné. Novodobé dejiny hradu smutne preslávila Alžbeta Bátoriová, ktorá ako vdova po Františkovi Nádašdym zdedila hrad s panstvom v roku 1604. Údajne aj za pomoci služobníctva sa dopustila ohavného týrania a vrážd nevinných ľudí na viacerých panstvách v Uhorsku a na Čachtickom hrade.

Čachtický hrad
Čachtický hrad

Hrad Čachtice vznikol v prvej polovici 13. storočia a plnil strážnu funkciu západnej časti Uhorska. Už od počiatku bol vybudovaný ako mohutná pevnosť a nikdy sa nestal prepychovým sídlom.

V súčasnosti je Čachtický hrad zrúcanina, ktorá si zachovala časti pôvodného opevnenia. Od roku 2012 začala aspoň čiastočná obnova a konzervácia hradu, vďaka občianskemu združeniu a dobrovoľníkom.

Z hradu je nádherný výhľad na okolité svahy Malých Karpát, kopanice Myjavskej pahorkatiny a Považský Inovec. Na Čachtickom hrade počas hlavnej turistickej sezóny organizujú kultúrne a dobové podujatia.

Čachtický hrad

Turistický vláčik Bathory na Čachtický hrad

Počas letnej sezóny návštevníkov odvezie Turistický vláčik Bathory, ktorý premáva na trase Námestie, socha Alžbety Bathory – Čachtický hrad a späť. Turistický vláčik Bathory jazdí každý deň, okrem pondelka. Cestovný poriadok a cenník lístkov overíte tu.

Ako sa sem dostať?

Čachtický hrad sa nachádza v Malých Karpatoch 13 km od Nového Mesta nad Váhom, medzi obcami Čachtice a Višňové. Najrýchlejší prístup je z obce Višňové, najprv po zelenej, a potom po modrej značke. Na hrade ste približne za 35 minút. Turistický chodník na hrad vedia priamo z obce Čachtice. Choďte po zelenej značke a rátajte s časom 45 minút.

Čachtický hrad
Čachtický hrad

Otváracie hodiny a vstupné

Čachtický hrad je otvorený od marca do decembra. Otváracie hodiny sú predĺžené počas letnej turistickej sezóny. Ako je dnes otvorené, zistíte priamo TU.

Parkovanie a verejná doprava

Odporúčame zaparkovať na záchytnom parkovisku v obci Čachtice, na Podzámskej ulici. Parkovisko má kapacitu 60 parkovacích miest. Autobusom prídete z Nového Mesta nad Váhom, odporúčame vystúpiť na zastávke Čachtice, námestie. Najbližšia žel. zastávka Višňové, alebo žel. stanica Čachtice.

Kam v okolí?

V blízkosti navštívte ďalšie hrady, napríklad: Hrad Beckov, Hrad Tematín, Hrad Dobrá Voda, alebo Haluzickú tiesňavu pri obci Haluzice, neďaleko Nového Mesta nad Váhom.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Čachtice – Čachtický hrad a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:3 km Čas:3 hod Stúpanie:91 m Klesanie:91 m Lokalita: Malé Karpaty Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Čachtice, Višňové
Turistická
značka:
zelená
Trasa: Čachtice - Čachtický hrad a späť Občerstvenie: Pizzeria Bathory Web: https://cachtickyhrad.eu/
Rozhľadňa Brezno
Horehronie Rozhľadňa Brezno
Vtáčnik
Vtáčnik Vtáčnik