Čachtický hrad

Malé Karpaty

Tajomný Čachtický hrad sa dostal do povedomia aj vďaka grófke Alžbete Bátoriovej, ktorá tu údajne mučila mladé dievčatá. V článku nájdete otváracie hodiny a vstupné. Novodobé dejiny hradu smutne preslávila Alžbeta Bátoriová, ktorá ako vdova po Františkovi Nádašdym zdedila hrad s panstvom v roku 1604. Údajne aj za pomoci služobníctva sa dopustila ohavného týrania a vrážd nevinných ľudí na viacerých panstvách v Uhorsku a na Čachtickom hrade.

Čachtický hrad
Čachtický hrad

Hrad Čachtice vznikol v prvej polovici 13. storočia a plnil strážnu funkciu západnej časti Uhorska. Už od počiatku bol vybudovaný ako mohutná pevnosť a nikdy sa nestal prepychovým sídlom.

V súčasnosti je Čachtický hrad zrúcanina, ktorá si zachovala časti pôvodného opevnenia. Od roku 2012 začala aspoň čiastočná obnova a konzervácia hradu, vďaka občianskemu združeniu a dobrovoľníkom.

Z hradu je nádherný výhľad na okolité svahy Malých Karpát, kopanice Myjavskej pahorkatiny a Považský Inovec. Na Čachtickom hrade počas hlavnej turistickej sezóny organizujú kultúrne a dobové podujatia.

Čachtický hrad

Turistický vláčik Bathory na Čachtický hrad

Počas letnej sezóny návštevníkov odvezie Turistický vláčik Bathory, ktorý premáva na trase Námestie, socha Alžbety Bathory – Čachtický hrad a späť. Cestovný poriadok a cenník lístkov na turistický vláčik Bathory nájdete tu.

Ako sa sem dostať?

Čachtický hrad sa nachádza v Malých Karpatoch 13 km od Nového Mesta nad Váhom, medzi obcami Čachtice a Višňové. Najrýchlejší prístup je z obce Višňové, najprv po zelenej, a potom po modrej značke. Na hrade ste približne za 35 minút. Turistický chodník na hrad vedia priamo z obce Čachtice. Choďte po zelenej značke a rátajte s časom 45 minút.

Čachtický hrad
Čachtický hrad

Otváracie hodiny a vstupné

Čachtický hrad je otvorený sezónne. Otváracie hodiny sú predĺžené počas letnej turistickej sezóny. Ako je dnes otvorené, zistíte priamo TU.

Vstupenky sú lacnejšie mimo víkendov, ušetríte zakúpením rodinnej vstupenky. Pozrite si kompletný cenník.

Parkovanie a verejná doprava

Odporúčame zaparkovať na záchytnom parkovisku v obci Čachtice, na Podzámskej ulici. Parkovisko má kapacitu 60 parkovacích miest. Autobusom prídete z Nového Mesta nad Váhom, odporúčame vystúpiť na zastávke Čachtice, námestie. Najbližšia žel. zastávka Višňové, alebo žel. stanica Čachtice.

Kam v okolí?

V blízkosti navštívte ďalšie hrady, napríklad: Hrad Beckov, Hrad Tematín, Hrad Dobrá Voda, alebo Haluzickú tiesňavu pri obci Haluzice, neďaleko Nového Mesta nad Váhom.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Čachtice – Čachtický hrad a späť.


Dĺžka:
3 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
91 m
Klesanie:
91 m
Lokalita Malé Karpaty
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Čachtice, Višňové
Turistická značka zelená
Trasa Čachtice - Čachtický hrad a späť
Občerstvenie Pizzeria Bathory