Vrch Vápeč (956 m n.m.) nájdete neďaleko obce Horná Poruba, v Strážovských vrchoch, približne 9 km od Ilavy. Turistika sa dá určite zvládnuť aj s deťmi. Výstup na Vápeč začneme z Homôlky, alebo Hornej Poruby pri Ilave.

Svojim tvarom a príkrymi vápencovými bralami, hlavne pod vrcholom, pripomína Malofatranský Veľký Rozsutec. Vďaka tomu patrí medzi vyhľadávané turistické ciele v Strážovských vrchoch. Nachádza sa v prírodnej rezervácii, ktorá bola vyhlásená v roku 1993 a má rozlohu 75,38 ha.

Každoročne sa 26. decembra koná Vianočný výstup a každú prvú májovú sobotu Ilavská 25-ka.

Vápeč
Vápeč

Turistické chodníky pod Vápčom prudko stúpajú, prechádzajú cez veľmi atraktívne skalné vyhliadky. Kúsok pod vrcholom neprehliadnite malú prístupnú jaskyňu. Od Sedla Palúch zvýšte opatrnosť, chodník vedie cez exponovaný skalný terén (skalnú rímsu). Na celej trase sa nenachádzajú reťaze, ani rebríky.

Z vrcholu môžeme pri dobrej viditeľnosti pozorovať Vršatské bralá, Malý a Veľký Manín, Strážovské a Súľovské vrchy.

Zastavte sa pri jazierku, ktoré sa nachádza na trase žltej značky do osady Háj. V jeho blízkosti si môžete oddýchnuť, vybudovali tu krytý drevený prístrešok a verejné ohnisko.

Vápeč
Vápeč

Trasa na Vápeč z Hornej Poruby a Homôľky

Obec Horná Poruba – Nad Hornou Porubou – sedlo Palúch – Vápeč (čas chôdze 1:40, prevýšenie 541 m) – modrá a červená značka

Chata Homôľka – Srvátkova lúka – Sedlo Palúch – Vápeč (čas chôdze do 2 hod., prevýšenie 401 m) – modrá a červená značka

Osada Háj – Osikoviny – Nad Hornou Porubou – Sedlo Palúch – Vápeč (čas do 2 hod., prevýšenie 571 m) – žltá a červená značka

Parkovanie a verejná doprava

Autobusom prídeme z Ilavy na zastávku Horná Poruba, Obecný úrad. Verejné parkovisko sa nachádza nad Obecným úradom v Hornej Porube.

Kam v okolí?

Navštívte Hrad Vršatec, alebo Rozhľadňu Trenčianska Závada. Spoznajte aj dva ďalšie vrcholy v okolí – Vlčinec a Sokol. Kam na výlet v Strážovských vrchoch? Prejdite sa cez Manínsku tiesňavu, cez krížovú cestu na vrch Butkov, na Podskalský Roháč, alebo na vyhliadku Bosmany.

Údaje o dĺžke, čase a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Horná Poruba – Nad Hornou Porubou – Sedlo Palúch – Vápeč.


Dĺžka:
3 km
Čas:
1:40 hod
Stúpanie:
541 m
Lokalita Strážovské vrchy
Náročnosť stredná
Prístupový bod Horná Poruba
Turistická značka červená, modrá
Trasa Horná Poruba - Nad Hornou Porubou - sedlo Palúch - Vápeč