Kľak z Fačkovského sedla

Malá Fatra

Pokiaľ hľadáte nenáročnú poldennú turistiku s naozaj krásnymi výhľadmi, určite sa vyberte na magický Kľak (1352 m n.m.). Už z diaľky na prvý pohľad nezameniteľný skalnatý vrchol sa nachádza na hrebeni Lúčanskej Malej Fatry. Na túru sem najradšej turisti vyrážajú z Fačkovského sedla. Dá sa tu pohodlne parkovať a výstup odtiaľto zvládnete v zime aj s deťmi.

Kľak odmení vynikajúcim panoramatickým výhľadom na všetky svetové strany. Turisticky je dostupný z Fačkovského sedla, Vrícka, Fačkova a Rajeckej Lesnej. Na vrchole je osadený oceľový dvojkríž a kruhový panoramatický smerovník, ktorý uľahčí orientáciu v okolí.

Kľak

Túra na Kľak sa dá zvládnuť do 2 hodín. Stačí si len vybrať z množstva prístupových trás. Ak sa na Kľak vyberiete z Fačkovského sedla, rátajte s tým, že sa jedná o trasu s vysokou frekvenciou turistov. Chodník cez les je po väčšinu roka poriadne blatistý.

V minulosti kúsok pod Kľakom stála chata. Jej pozostatky tu nájdete dodnes. Na mieste sa nachádza aj dobová spomienková fotografia.

Kľacký vodopád

Na chodníku z Vrícka uvidíte Kľacký vodopád a odbočku na Útulňu Javorina pod Kľakom. Popri žltej značke z Fačkovského sedla, až po sedlo Nad Skalou, sa veľmi darí medvediemu cesnaku.

Túra a výstup na Kľak

Prístupové trasy sem vedú zo všetkých svetových strán. Môžete si vybrať podľa lokácie a náročnosti z viacerých možností.

Trasa z Fačkovského sedla cez Staré cesty – Pod skalou (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 580 m) – najprv červená a potom žltá značka

Z Vrícka cez Bak – Kľacký vodopád – Pod skalou – Kľak (čas výstupu do 2:40, prevýšenie 765 m) – zelená značka

Z Fačkovova cez Malý Kľak, sedlo – Kľak (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 852 m) – modrá značka

Z Rajeckej Lesnej cez Širokú dolinu, ústie – Vríčanské sedlo – Ostrú skalu – Rovné skaly – Pod Kľakom – Kľak (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 857 m) – najprv žltá a potom červená značka

Parkovanie a verejná doprava

Na spoplatnenom verejnom parkovisku v lokalite Fačkovské sedlo. Najbližšia autobusová zastávka Kľačno, Fačkovské sedlo.

Kam v okolí?

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Fačkovské sedlo – Staré cesty – Pod skalou – Kľak.


Dĺžka:
5 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
580 m
Klesanie:
30 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť stredná
Prístupový bod Fačkovské sedlo, Fačkov, Vrícko
Turistická značka modrá, žltá
Trasa Fačkovské sedlo - Staré cesty - Pod skalou - Kľak
Občerstvenie Salaš Kľak