Haluzický kostol

Haluzice

Románsky Haluzický kostol, alebo tiež Husitský kostol sa nachádza v Bošáckej doline v blízkosti obce Haluzice, pri Novom Meste nad Váhom.

Vznik kostola v Haluziciach sa datuje do roku 1240 a do roku 1299 bol v panskom majetku Matúša Čáka Trenčianskeho, potom bol majetkom kráľovským. Jediným zachovalým interiérovým vybavením je socha Madony z 15. storočia, ktorá sa teraz nachádza vo farskom kostole v Beckove. 

Haluzický kostolík
Románsky Haluzický kostolík

Chránil obyvateľov Haluzíc pred búrkami

Opevnenie okolo kostolíka bolo postavené v stredoveku, keďže v minulosti patrili kostoly medzi jediné pevné stavby v obci. Okrem cirkevnej činnosti slúžil kostolík aj ako obranné opevnenie proti vojskám, no aj ako komunitné útočisko proti búrkam alebo povodniam. 

Kostolík nedávno prešiel konzerváciou a okrem nádherných výhľadov sa tu sporadicky konajú koncerty historickej hudby.

Haluzický kostolík
Románsky Haluzický kostolík

Kde sa nachádza Haluzický kostol?

Ku kostolíku sa dostanete niekoľkými trasami. Najjednoduchšia vedie priamo z obce Haluzice, od obecného úradu pomocou turistických smerovníkov prejdete po asfaltovej cestičke až ku kostolíku.

Prídeme sem poľnou cestou z obce Štvrtok, pešo asi 20 minút. Zo železničnej stanice v obci Trenčianske Bohuslavice prejdete trasu asi za 1 hod. 

Parkovisko a verejná doprava

Neďaleko rokliny a kostolíka, pri obecnom úrade v Haluziciach. Autobusom z Nového Mesta nad Váhom, vystúpime na zastávke Haluzice, rázcestie. Najbližšia železničná zastávka je v obci Trenčianske Bohuslavice.

Kam v okolí?

Neďaleko kostolíka sa nachádza 1km dlhá Haluzická tiesňava, ktorá vznikla eróznou činnosťou haluzického potoka. Táto erózia vzala so sebou aj časť severného opevnenia kostolíka a naďalej ohrozuje integritu stavby. Dnes je táto roklina chraneným krajinným územím a svojou atmosférou pripomína divoký prales a môže priniesť krásne vizuálne zážitky pri prechádzke.

Výlet do Haluzíc si môžete predĺžiť aj o prechádzku na rozhľadňu Hájnica na blízkom kopci, odkiaľ budete mať výhľad na okolité obce Bošáckej doliny, Beckovský hrad, Považský Inovec či Trenčiansky hrad

Článok napísala Veja


Lokalita Haluzice
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Haluzice