Rozhľadňa Hájnica

Považie

Nenápadná a doteraz pre mnohých turistov a výletníkov neobjavená obec Haluzice ukrýva mnoho vzácnych pokladov. Jedným z nich je Rozhľadňa Hájnica nad obcou Haluzice. Nachádza sa na rovnomennom kopci v nadmorskej výške 341 m n.m., má výšku 7,3 metra a jedno kryté vyhliadkové poschodie. Ideálne miesto na výlet s deťmi.

Úplne to však postačuje na to, aby vás očaril výhľad na zrúcaninu Románskeho kostolíka, zvonicu a okolie.

Prvá písomná zmienka o kostole pochádza z roku 1299. V tomto období bol kostol dobytý kráľovským vojskom Matúša Čáka. Kostolík sa podarilo dodnes zachovať, ohrozuje ho však erózia Haluzickej tiesňavy, ktorá sa nezadržateľne zväčšuje.

Pozornému oku určite neunikne ani výhľad z rozhľadne na Hrad Beckov, Trenčiansky hrad a Hrad Tematín.

Rozhľadňa Hájnica
Rozhľadňa Hájnica nad obcou Haluzice – foto: Turisticky.sk

Trasa na Rozhľadňu Hájnica nad obcou Haluzice

Najlepší prístup vedie po zelenom turistickom chodníku, ktorý začína priamo pri Obecnom úrade v obci Haluzice. Výstup je na začiatku trochu prudší a trvá asi 25 minút.

Zelená turistická značka na rozhľadňu vedie tiež zo železničnej stanice Trenčianske Bohuslavice a výstup touto variantou trvá asi 1 hodinu a 20 minút.

Rozhľadňa Hájnica
Rozhľadňa Hájnica nad obcou Haluzice – foto: Turisticky.sk

Parkovanie a verejná doprava

Mále parkovisko sa nachádza na začiatku obce Haluzice, pred Obecným úradom. Autobusom sem prídete z Nového Mesta nad Váhom, vystúpite na zastávke Trenčianske Bohuslavice, cintorín. Najbližšia železničná stanica Trenčianske Bohuslavice, pokračujte odtiaľto po zelenej značke až k rozhľadni.

Kam v okolí?

V blízkosti určite navštívte náučný chodník cez Haluzickú tiesňavu, ktorej súčasťou je aj vzácny Románsky kostolík. V blízkom okolí sa nachádzajú nádherné hrady: Hrad Beckov, Trenčiansky hrad a Hrad Tematín.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Haluzice – Rozhľadňa Hájnica a späť.


Dĺžka:
2 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
71 m
Klesanie:
71 m
Lokalita Považie
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Haluzice
Turistická značka zelená
Trasa Haluzice - Rozhľadňa Hájnica a späť
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom