Trenčiansky hrad

Považie Trenčín

Trenčiansky hrad je neodmysliteľná historická ikona Trenčína. Spoznajte dominantu celého Považia. Ako sa dostať na Trenčiansky hrad z námestia v Trenčíne? V článku nájdete aj cenník vstupného a otváracie hodiny.

Dnešný hrad vznikol v 11. storočí ako pevnosť, ktorá strážila obchodné trasy. Pôvodne na skalnom kopci stálo hradisko. Najznámejším panovníkom a majiteľom hradu bol Matúš Čák Trenčiansky.

Studňa lásky a povesť o Fatime

Na nádvorí hradu nájdete aj studňu lásky, ku ktorej sa viaže povesť o Fatime. Turecký paša sa rozhodol za každú cenu oslobodiť svoju lásku Fatimu, ktorú zajal na jednej z vojnových výprav na Trenčianskom hrade magnát Uhorska Štefan Zápoľský.

Vykúpiť jej slobodu mohol Turek iba splnením najťažšej úlohy – vykopať do hradnej skaly hlbokú studňu. Zaľúbený a vytrvalý Omar rúbal tvrdú skalu so svojimi tristo druhmi celé tri roky. Pri kopaní studne obetoval ich životy. Studňa lásky urobila Trenčiansky hrad sebestačným, a teda nedobytným. So slovami „Zápoľský, vodu máš, ale srdce nie!“ si krásnu Fatimu odviedol domov.

Trenčiansky hrad – foto: Shutterstock

Otváracie hodiny expozície

Hrad je otvorený celoročne. Otváracie hodiny a termíny prehliadok pre tento mesiac nájdete TU. Trenčiansky hrad ponúka sprístupnené expozície: história, archeológia, etnografia, dejiny umenia, numizmatika, geológia, botanika, zoológia a mnohé ďalšie.

Ako sa dostať na Trenčiansky hrad?

Odporúčame zvoliť trasu cez farské schody, priamo z Mierového námestia v Trenčíne. Chodník začína pri mestskej veži s Trenčianskymi hodinami. Ďalej pokračujeme krytými Farskými schodmi, ktorých je celkovo 99 a boli vybudované v roku 1568.

Priamo z autobusovej a železničnej stanice v Trenčíne naviguje na hrad červená turistická značka, ktorá vás nasmeruje pred kostol Narodenia Panny Márie. Odtiaľ pokračujte k informačnému centru a vstupnej bráne.

Trenčiansky hrad
Trenčiansky hrad – foto: Pedro

Vstupné, akcie a podujatia na Trenčianskom hrade

Cenník je rozdelený podľa okruhu, ktorý si vyberiete. Malý okruh je lacnejší. Prehliadku cez Veľký okruh absolvujete so sprievodcom. Podrobný cenník a zľavy na vstupnom nájdete TU. Dolné nádvorie ponúka návštevníkom jedinečné výhľady na mesto Trenčín a priľahlé okolie.

Celoročný program podujatí a akcií na Hrade Trenčín sledujte na stránke Trenčianskeho múzea TU. Medzi návštevníkmi je veľmi obľúbená nočná prehliadka Trenčianskeho hradu.

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko sa nachádza pred železničnou stanicou v Trenčíne, na ulici Sadová, alebo pred futbalovým štadiónom na ulici Mládežnícka a na ulici Vajanského. Najbližšie platené parkovisko je priamo v centre mesta na Palackého ulici. Zo železničnej a autobusovej stanice v Trenčíne ste pešo pri hrade približne do 45 minút.

Kam v okolí?

V blízkosti navštívte Štefánikovu vyhliadku, z ktorej sa vám naskytne parádny výhľad na Trenčiansky hrad. Kam na výlet v okolí Trenčína? Odporúčame výlet na Rozhľadňu Dúbravka, alebo Rozhľadňu Trenčianska Závada. Obľúbená turistická lokalita je napríklad Chata na Ostrom vrchu nad Soblahovom.

foto: Shutterstock, Parik.zak, Pedro


Dĺžka:
1 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
23 m
Klesanie:
23 m
Lokalita Považie
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Trenčín, Mierové námestie
Turistická značka červená
Trasa Trenčín, Mierové námestie - Trenčiansky hrad
Občerstvenie Reštaurácia a pivovar Lanius