Hrad Likava

Liptov

Zaujímavosťou je, že celý palácový komplex Hrad Likava patrí medzi najvyššie stavby svojho druhu na Slovensku. Dodnes je veľmi zachovalý. Ideálny prístup na hrad po trase z obce Likavka.

Likavu vybudovali ako strážny hrad, prvá písomná zmienka pochádza z roku 1315 a spravovali ho postupne Hunyadyovci, Illésházyovci a Thökölyovci. V súčasnosti je v správe Liptovského múzea a v Hunyadyho bašte je zriadená stála expozícia dejín hradu.

Po rozsiahlej rekonštrukcii a sanačných prácach bola zatiaľ pre verejnosť otvorená Hunyadyho veža, v ktorej je umiestnená expozícia z dejín Likavského hradu. Horný hrad je momentálne pre verejnosť uzatvorený, prístupná je iba dolná časť hradu, múzeum a nádvorie.

Hrad Likava
Hrad Likava

Trasa na Hrad Likava z obce Likavka

Hrad Likava je dobre a ľahko prístupný. Autom, alebo autobusom prídete do obce Likavka, kde pokračujete pešo po červenej značke približne 30 min. Priamo z Ružomberka zo železničnej stanice po červenej značke prídete k hradu približne za 1 hodinu.

Otváracie hodiny a vstupné

V zimnej sezóne je hrad zatvorený, otváracie hodiny pre dnešný deň nájdete TU. Na vstupnom výrazne ušetria majitelia Liptov region card, obyvatelia regiónu Liptov. Podrobný cenník je na stránke Liptovského múzea.

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko sa nachádza priamo pri hlavnej ceste z Ružomberka na Dolný Kubín v obci Likavka, na ulici Pod hradom. Najbližšia autobusová zastávka Likavka, hrad.

Kam v okolí?

Odporúčame navštíviť Liptovský hrad, malebnú slovenskú dedinu Vlkolínec alebo Archeoskanzen Havránok. Prípadne túra môže pokračovať z Hradu Likava na Veľký Choč.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Likavka – Hrad Likava a späť

foto: Shutterstock, Marcin Szala, Tomáš Slabej

Dĺžka:5 km Čas:3 hod Stúpanie:120 m Klesanie:120 m Lokalita: Liptov Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Likavka
Turistická
značka:
červená
Trasa: Likavka - Hrad Likava a späť Občerstvenie:

Koliba Likavka

Web: http://liptovskemuzeum.sk/expozicia/likava/

Harmanecká jaskyňa
Harmanec Harmanecká jaskyňa
Belské skaly
Malá Fatra Belské skaly
Dóm svätej Alžbety
Košice Dóm svätej Alžbety