Hrad Likava

Liptov

Zaujímavosťou je, že celý palácový komplex Hradu Likava patrí medzi najvyššie stavby svojho druhu na Slovensku. Dodnes je veľmi zachovalý. Ideálny prístup na hrad je po turistickej trase z obce Likavka na Liptove.

Z histórie Likavy

Likavu vybudovali ako strážny hrad, prvá písomná zmienka pochádza z roku 1315 a spravovali ho postupne Hunyadyovci, Illésházyovci a Thökölyovci. V súčasnosti je v správe Liptovského múzea a v Hunyadyho bašte je zriadená stála expozícia dejín hradu.

Po rozsiahlej rekonštrukcii a sanačných prácach bola zatiaľ pre verejnosť otvorená Hunyadyho veža, v ktorej je umiestnená expozícia z dejín Likavského hradu. Horný hrad je momentálne pre verejnosť uzatvorený, prístupná je iba dolná časť, múzeum a nádvorie.

Hrad Likava
Hrad Likava

Trasa na Hrad Likava z obce Likavka

Hrad Likava je ľahko prístupný z obce Likavka pešo do 30 min. Priamo z Ružomberka zo železničnej stanice po červenej značke prídete k hradu približne za 1 hodinu.

Otváracie hodiny a vstupné

V zimnej sezóne je hrad zatvorený, otváracie hodiny pre dnešný deň nájdete TU. Na vstupnom výrazne ušetria majitelia Liptov region card, obyvatelia regiónu Liptov. Podrobný cenník je na stránke Liptovského múzea.

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko sa nachádza priamo pri hlavnej ceste z Ružomberka na Dolný Kubín v obci Likavka, na ulici Pod hradom. Najbližšia autobusová zastávka Likavka, hrad.

Kam v okolí?

Odporúčame navštíviť Liptovský hrad, malebnú slovenskú dedinu Vlkolínec alebo Archeoskanzen Havránok. Prípadne túra môže pokračovať z Hradu Likava na Veľký Choč.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Likavka – Hrad Likava.

foto: Shutterstock, Marcin Szala, Tomáš Slabej


Dĺžka:
2,5 km
Čas:
0:30 hod
Stúpanie:
120 m
Klesanie:
5 m
Lokalita Liptov
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Likavka
Turistická značka červená
Trasa Likavka - Hrad Likava
Občerstvenie

Koliba Likavka