Archeoskanzen Havránok

Liptov

Archeoskanzen Havránok je unikátne archeologické múzeum v prírode a navyše ponúka nevšedný výhľad na Liptovskú Maru.Toto miesto patrí medzi najvýznamnejšie archeologické náleziska na Slovensku. Dokumentuje prítomnosť Keltov na Liptove. Archeológom sa tu podaril objav, ktorý každému naháňa hrôzu. Uprostred hradiska našli vytesanú jamu do skaly a v nej ľudské kosti a lebky zmrzačených ľudí. Navštívte najstaršie keltské osídlenie na Slovensku. Otváracie hodiny nájdete dole v článku.

Našlo sa tu množstvo keramiky, šperkov, železných predmetov. Dodnes je možné obdivovať zvyšky hradieb a pôvodných obydlí. Archeoskanzen Havránok je tajomné miesto, kde môžeme aj dnes obdivovať zakonzervované objekty, ale aj ich rekonštrukcie a repliky.

Havránok je prvý slovenský archeologický park v prírode. Medzi najkrajšie miesta patria zrekonštruované obytné domy, pec na vypaľovanie keramiky, obetné miesto.

Archeoskanzen Havránok

Havránok ponúka množstvo kultúrnych podujatí

V čase letnej sezóny sa tu konajú kultúrne podujatia, napríklad Cesta históriou, S deťmi za Keltmi, alebo Stretnutie s Archeológiou. Kompletný program zverejňuje Liptovské múzeum na svojich stránkach.

Otváracie hodiny a cenník vstupného

Havránok nad Liptovskou Marou je otvorený počas sezóny od mája do októbra. Ako je dnes otvorené, overíte priamo tu. Dospelí platia za vstupné 4€ a deti a študenti 2€.

Archeoskanzen Havránok
Archeoskanzen Havránok

Ako sa sem dostať?

Najlepší prístup je z obce Vlašky, alebo z obce Tvarožná, či Bobrovník po červenej turistickej značke. Lokalita nemá bezbariérový prístup, keďže sa nachádza na kopci. Prídeme sem od Ruiny kostola Panny Márie, ktorý sa nachádza pri brehu Liptovskej Mary.

Verejná doprava a parkovanie

Červená značka vedie aj od vlakovej zastávky Liptovské Vlachy, cez priehradný múr Liptovskej Mary, s dĺžkou približne 1 hodina. V blízkosti kostola Panny Márie je ideálne miesto na parkovanie. Počas letnej sezóny je tu otvorený bufet.

Kam v okolí?

Na Liptove navštívte napríklad Aquapark v Bešeňovej, Liptovský hrad, Vodopád v Lúčkach, Prosiecku a Kvačiansku dolinu, Vodné mlyny Oblazy, alebo Bešeňovské travertíny.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení  sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Havránok, parkovisko – Archeoskanzen Havránok a späť.


Dĺžka:
2 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
71 m
Klesanie:
71 m
Lokalita Liptov
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Liptovské Vlachy, Bobrovník, Bešeňová
Turistická značka červená
Trasa Havránok, parkovisko - Archeoskanzen Havránok a späť