Liptovský hrad

Liptov

Hlavný dôvod, prečo navštíviť Liptovský hrad? Je to najvyššie položený hrad na Slovensku, dokonca v celej strednej Európe. Nachádza sa vo výške 999 m n.m. Výhľad, ktorý vám toto miesto ponúkne, je neopísateľný. Hovorí sa, radšej raz vidieť, ako sto krát počuť. Ako sa dostať na Liptovský hrad? Spojte turistiku s kúpaním v termálnom jazierku Kalameny. Trasa z obce Kalameny patrí k najobľúbenejším.

Z hradu je skvelý výhľad na Liptovskú Maru, Liptov, Liptovský Mikuláš, Nízke Tatry, aj na Veľký Choč. Priamo na hradnom kopci sa nachádza drevený prístrešok a prekvapia vás aj ručne vyrobené spoločenské hry.

Liptovský hrad

História Liptovského hradu

Prvá písomná zbierka pochádza z roku 1262. V nej sa spomína, že hrad dal postaviť kráľ Belo IV. na mieste pôvodného hradiska z 1. storočia pred Kristom. V minulosti bol niekoľkokrát zničený a znovu obnovený, od roku 1340 bol dokonca sídlom Liptovskej župy.

V roku 1471 hrad dobyl kráľ Matej Korvín a rozhodol sa ho úplne zničiť. Našťastie sa jeho zvyšky zachovali dodnes. V minulosti tu prebiehal úspešný archeologický výskum.

Otváracie hodiny

Areál Liptovského hradu je voľne prístupný po celý rok. Vstupné je dobrovoľné.

Ako sa dostať na Liptovský hrad?

Turistické chodníky sem vedú z obce Lúčky, Kalameny a Bukovina.

Túra na hrad: Obľúbený je chodník od termálneho jazierka z obce Kalameny. Trasa: Kalameny – Sedlo pod Kráľovou – Liptovský hrad (čas výstupu 1:30, prevýšenie 403 m) – žltá značka

Z liptovskej obce Bukovina je cesta o niečo dlhšia. Trasa: Bukovina – Sedlo pod Kráľovou – Liptovský hrad (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 379 m) – červená značka

Záverečný výstup k zrúcanine hradu vedie cez drevený rebrík.

Liptovský hrad

Parkovanie a verejná doprava

V obci Kalameny na parkovisku pred termálnym jazierkom. V čase hlavnej turistickej sezóny bude pravdepodobne spoplatnené. Najbližšia autobusová zastávka Kalameny, Kultúrny dom.

Kam v okolí?

Liptov je veľmi bohatý na ďalšie zaujímavé miesta. Navštívte tiež Lúčanský vodopád, Archeoskanzen Havránok, Bešeňovské travertíny, Hrad Likava, alebo Veľký Choč.

Podcast Liptovský hrad

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Kalameny – Sedlo pod Kráľovou – Liptovský hrad a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:5 km Čas:4 hod Stúpanie:403 m Klesanie:403 m Lokalita: Liptov Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Kalameny, Lúčky
Turistická
značka:
žltá
Trasa: Kalameny - Sedlo pod Kráľovou - Liptovský hrad a späť