Liptovský hrad

Liptov

Hlavný dôvod, prečo navštíviť Liptovský hrad? Je to najvyššie položený hrad na Slovensku, dokonca v celej strednej Európe. Nachádza sa vo výške 999 m n.m. Výhľad, ktorý vám toto miesto ponúkne, je neopísateľný. Hovorí sa, radšej raz vidieť, ako sto krát počuť. Ako sa dostať na Liptovský hrad? Spojte turistiku s kúpaním v termálnom jazierku Kalameny. Trasa z obce Kalameny patrí k najobľúbenejším.

Z hradu je skvelý výhľad na Liptovskú Maru, Liptov, Liptovský Mikuláš, Nízke Tatry, aj na Veľký Choč. Priamo na hradnom kopci sa nachádza drevený prístrešok a prekvapia vás aj ručne vyrobené spoločenské hry.

Liptovský hrad
Liptovský hrad

História Liptovského hradu

Prvá písomná zbierka pochádza z roku 1262. V nej sa spomína, že hrad dal postaviť kráľ Belo IV. na mieste pôvodného hradiska z 1. storočia pred Kristom. V minulosti bol niekoľkokrát zničený a znovu obnovený, od roku 1340 bol dokonca sídlom Liptovskej župy.

V roku 1471 hrad dobyl kráľ Matej Korvín a rozhodol sa ho úplne zničiť. Našťastie sa jeho zvyšky zachovali dodnes. V minulosti tu prebiehal úspešný archeologický výskum.

Otváracie hodiny

Areál Liptovského hradu je voľne prístupný po celý rok. Vstupné je dobrovoľné.

Liptovský hrad

Ako sa dostať na Liptovský hrad?

Turistické chodníky sem vedú z obce Lúčky, Kalameny a Bukovina.

Túra na hrad: Obľúbený je chodník od termálneho jazierka z obce Kalameny. Trasa: Kalameny – Sedlo pod Kráľovou – Liptovský hrad (čas výstupu 1:30, prevýšenie 403 m) – žltá značka

Z liptovskej obce Bukovina je cesta o niečo dlhšia. Trasa: Bukovina – Sedlo pod Kráľovou – Liptovský hrad (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 379 m) – červená značka

Záverečný výstup k zrúcanine hradu vedie cez drevený rebrík.

Parkovanie a verejná doprava

V obci Kalameny na parkovisku pred termálnym jazierkom. V čase hlavnej turistickej sezóny bude pravdepodobne spoplatnené. Najbližšia autobusová zastávka Kalameny, Kultúrny dom.

Kam v okolí?

Liptov je veľmi bohatý na ďalšie zaujímavé miesta. Navštívte tiež Lúčanský vodopád, termálny prameň Kalameny, Archeoskanzen Havránok, Bešeňovské travertíny, Hrad Likava, alebo Veľký Choč.

Podcast Liptovský hrad

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Kalameny – Sedlo pod Kráľovou – Liptovský hrad a späť.

Decathlon - Turistika

Dĺžka:5 km Čas:4 hod Stúpanie:403 m Klesanie:403 m Lokalita: Liptov Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Kalameny, Lúčky
Turistická
značka:
žltá
Trasa: Kalameny - Sedlo pod Kráľovou - Liptovský hrad a späť

Malý Rozsutec
Malá Fatra Malý Rozsutec
Sninský kameň
Vihorlat Sninský kameň