Hrad Revište

Žarnovica

Viete podľa čoho dostal meno Hrad Revište? Bolo to podľa zeme Revišťka, o ktorej existuje prvá písomná správa z roku 1228. V tomto roku získal pozemky župan Leustach, syn Boršu zo starého rodu Miškovcov. Jednoduchá túra na hrad vedie po chodníku z obce Revištské Podzámčie.

Revište sa nachádza na strategickom mieste. Vypína sa nad ohybom rieky Hron a zaradil sa medzi pohronské strážne hrady (Hrad Breznica, Rudno nad Hronom, Teplický hrad, Žakýľ, Šášov).

Hrad Revište

Stručne z histórie

Postavený bol zrejme niekedy koncom 13., alebo začiatkom 14. storočia. Revište poznačilo nepokojné obdobie spojené so zápasom o uhorský trón po smrti kráľa Albrechta Habsburského.

Hrad Revište poznačilo ťažké poškodenie počas povstania Imricha Thökölyho, no vzápätí sa majiteľom podarilo hrad obnoviť. Od 20. rokov 18. storočia nebol areál hradu podľa účtovných záznamov panstva udržiavaný a ani strážený strážou.

V súčasnosti sa o zrúcaninu stará Združenie na záchranu Hradu Revište. Aktuálne prebieha intenzívna obnova konzervácia hradnej zrúcaniny.

Túra na Hrad Revište

Hrad Revište sa nachádza nad obcou Revištské Podzámčie, približne 6 km od Žarnovice.

Priamo z obce vás navedie náučný chodník, ktorý sa venuje majiteľom hradného panstva. Celkovo má 8 informačných tabúľ. Každá je od seba vzdialená 60 krokov, tzn. od parkoviska až na hrad je to 480 krokov. Náučný chodník vedie novou vybudovanou prístupovou cestou.

Hrad Revište

Otváracie hodiny a podujatia

Zrúcanina Hradu Revište je sprístupnená celoročne. V priestoroch hradu sa pravidelne konajú kultúrne podujatia, kompletný prehľad je zverejnený na webových stránkach.

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko sa nachádza priamo v obci pred reštauráciou Pod hradom. Najbližšia autobusová zastávka Revištské Podzámčie, ObÚ.

Kam v okolí?

Odporúčame navštíviť Hrad Šášov, Rozhľadňu Háj nad Novou Baňou, pri obci Stará Huta Starohutský vodopád, v obci Vyhne Kamenné more.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Revištské Podzámčie – Hrad Revište a späť.


Dĺžka:
1 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
45 m
Klesanie:
45 m
Lokalita Žarnovica
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Revištské Podzámčie
Trasa Revištské Podzámčie - Hrad Revište a späť
Občerstvenie Reštaurácia pod Hradom